Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '09

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1233
 

Dolar yükseldi mi?

Dolar yükseldi mi?
 

Tarih : 5 mart 2009, bugün Dolar 1.7520 TL den kapandı. Bir “Dolar yükseliyor” gürültüsü medyada ortalığı kasıp kavuruyor. Bu gün para piyasalarının durumu şudur.

USD 1, 7520 %1, 62
EURO 2, 1950 %1, 43
Sterlin 2, 140 %3, 33
EURO/USD 1, 2553 %0, 13
Gösterge Bono 15, 08 %0, 40
O/N Repo 11, 50 %0, 00
Eurobond 123, 38 %-0, 15
Altın 51, 12 %1, 28
IMKB 23.006 % - 3.78

Bugünkü ekonomi dünyasındaki haberler

1- GM iflasını açıklayabilir.
2- Alman Başbakanı Merkel OPEL’e eğer GM dan ayrılmazsa destek vermeyiz dedi.
3- AB ve İngiltere % 0.50 puan faiz indirdi.
4- MB Tekrar faiz indirebileceği sinyalleri verdi.

Ben ekonomistlere soruyorum. GM batıyorsa ABD ekonomisi değer kaybediyor demektir. Dolar neden yükselsin ya da değer kazansın? İflasını açıklayınca dolar dünyada tavan yapacak böyle giderse. Bu sıkıcı durum doğal olarak Dow Jones ve Nasdaq endekslerinin düşürdü. Buna bağlı olarak IMKB de düştü ve bu durum Doları yükseltti. Türkiye bu saçma sarmaldan kurtulmalıdır.

Aslında sabah her biri nereye gideceğini şaşırmıştı. Madem borsa düşecekti Dolar yükselmeliydi mantığı aklına geldi herkesin. Oysa yukarıdaki tabloya bakıldığında Dolar yükselmemiştir, TL değer kaybetmiştir. Bunun da sebebi TCMB’nın faiz indireceği beklentisidir.

TC hazinesi ve MB rezervleri yeterli Dolara sahip olunduğunu gösteriyor. Faiz indirmesinin mantığı elindeki dolarları yüksek fiyatta piyasaya pompalamak olabilir. Çünkü bugünkü para politikası ile MB’nın döviz alışverişinde zarar etmesi mümkün görünmüyor. Çok basit dolar lazım olunca faizi yükselt ucuza dolar al, enflasyon hedefini şaşırt, pozisyona göre rezervlerin artınca indir faizleri , ucuza aldığın doları yüksek fiyatlara sat. Sonra kademeli olarak ters işleme devam et. Bu para politikası MB elini müthiş genişletmiştir. Bunun tek sırrı TL ye sıkı para politikası uygulamaktır.

Yine tekrarlıyorum. Doların psikolojik sınırı 1.775 dir. Burayı geçerse hiçbir şeye karışmamJ Büyük dalgalanmalara kapılar açılabilir. Şimdilik sadece seyretmekle yetiniyoruz.

Hazine ocak-şubat aylarında 2 milyar dolardan fazla borç ödemiştir. Bu borç yıllık borç stoku ortalamasının üstündedir. Ve hala elinde 3-4 yıllık borcu çevirecek gücü vardır.

Bugün George Friedman’ın açıklaması aynen şöyledir. “Bölge zayıf, kırılgan ve Türkiye'nin arka bahçesi. Irak'taki gelişmeler Türkiye'yi ilgilendiriyor, çünkü güney sınırının nasıl şekilleneceğini belirleyecek. Zaten yaptıklarınızla da şu anda bölgesel güçsünüz. Bu gücü sınırlı, akıllı, mantıklı şekilde kullanıyorsunuz. Siz kimsiniz? Türkiye kim? Türkiye bu ekonomik krizde gayet iyi gitti. Özellikle bazı ülkelere göre. Avrupa ülkeleriyle kıyas bile kabul etmez. Bankacılık sisteminiz güçlü. Siz krizden daha güçlü çıkacaksınız. Halen çok büyük bir askeri gücünüz var. Ekonomik açıdan hem kendi gücünüz var hem de ticari ilişkileriniz güçleniyor.” dedi.

Şimdi Türkiye’yi Romanya ve Bulgaristan ve hatta Macaristan’la aynı kefeye koyan muhteşem kahinler nasıl ağız değiştirecek merak ediyorum. Bu konuyla ilgili öngörülerimi “ http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=157378” isimli blogda açıklamıştım.

2001 yılından beri TCMB sürekli bunu yapmaktadır ve döviz alsatlarından sürekli hazineye kaynak aktarmadır. Hükümetin efelenmesinin ve kendine güvenmesinin kaynağı da budur.

Türkiye’ye bu para politikasını dayatan IMF ‘den ve Kemal Derviş’ten Allah razı olsun. Ve de paranın başına koydukları akıllı adamlarından dolayı da bu hükümetin hakkını da yememek lazım. Bu hükümetin yaptıklarının % 90 ‘ı yanlıştır. Ancak para konusunda harika işler yapıyorlar. Tebrik ederim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 105
Toplam yorum
: 193
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 3819
Kayıt tarihi
: 05.11.08
 
 

İ. Ü. İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler 1989 mezunuyum. 1993'ten beri uluslararası fındık ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster