Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Aralık '10

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1140
 

Doları pul yapacak son hamle kimden gelecek?

Doları pul yapacak son hamle kimden gelecek?
 

ABD Dolarının hakimiyetini, talebini ve rezerv tutulmasının önüne geçmek için bazı devletler önlem almaya başlamış gibi görünüyor. Türkiye-Rusya, Çin –Rusya arasındaki ikili ticaretlerde artık Dolar yerine karşılıklı paralarla kontratlar yapılabilecek ve ödemeler yerel paralarla yapılacak.

Çin ile Rusya arasındaki ticaret hacmi 50 milyar dolardır. Bu uluslar arası platformdaki Dolarla yapılan ticaretler içinde çok küçük bir rakamdır. Ayrıca karşılıklı yapılacak anlaşmalarda paraların değerini ölçmenin kriteri yine ABD dolar paritesi olacaktır. Bu durum tabi ki Dolar talebine etkisi olmaz. Bunun yanında bu ticaret için iki ilke de ellerinde Dolar tutmak zorunda kalmazlar.

Dürüstçe söylemek gerekirse uluslar arası likidite dengesi ve istikrar için ABD Dolarının dalgalı kurun da etkisiyle anlık hareketleri emerek dengeleyici bir işlevi vardır.

Her şeyden önemlisi, Doların için kritik öneme sahip bir tek Pazar var: Petrol piyasası.

1970 yılında Suudi Arabistan’la yapılan anlaşmanın ardından petrol alıp satmak için sadece ABD Doları ile yapılmaya başlandı. Bu ABD Doları için çok belki de en önemli zaferdi. 1971 yılından sonra bu durum altın standardının bozulmasına neden oldu. OPEC’in de petrol ticaretinde Doları seçmesi Dolar için her şeyi değiştirdi.

Bu durum her devletin petrol almak için ABD Doları tutmasına gerekçe oldu. Bu tarihlerden sonra diğer uluslar arası emtia ticareti de dolarla kontrat ve ödeme yapma alışkanlığını geliştirmişti.

Her devlet petrol almak için para satmak ve Dolar talep etmek zorundayken, kağıt printleyerek (para basarak) petrol ithal edebilen tek ülke ABD olmuştur. Bu, ABD’nin dünyada sürekli olarak hakim olmasının, zenginleşmesinin en temel nedenidir.

Rusya ile Çin’in ikili anlaşmasının sonucunda açık verecek olan Rusya Çin’e petrol gönderecektir. Bu durumda Çin petrol kontratlarında Dolar talep etmek zorunda kalmayacaktır. Bu da kısmi olarak doları terk ediştir.

Çin’in içerde ve dışarıda enerji şirketlerine yaptığı yatırımlarında başka para tercih etmesi, petrol-Dolar ikilisinin dengesini bozmaya başlayacağı kesindir.

Yılda 2.3 Trilyon Dolarlık petrol tüketimi, alışverişte Dolar ihtiyacını gerektirdiğinden her devlet rezervinde Dolar tutmak zorundadır. Bu durum ABD dolarının değerini olduğundan daha yüksek olarak kalmasına ve bu durumun devamına neden olmaktadır.

ABD Dolarının kaderi artık Suudi Arabistan ve OPEC’in elinde duruyor. Dünya petrol çıkışının 2/3’ü bu organizasyonun elinde. Bu da yaklaşık 1.5 tirlyon Dolar talebinin altının boşalması demektir. Bu da Doların sonu demektir.

İşte bu nedenlerle değerli madenlere yatırım yapılması önemini korumaktadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Paranın değeri açısından dolar parite olarak baz alınıp, diğer komşularımızla ihracat-ithalat alışverişlerimizde, yerel paralarımızı kullanabiliriz. Bu uygulama diğer birkaç devlette de yaygınlaştığında, doların koltuğu sallanacaktır. 15 sene evvel, dünya ekonomi piyasasında Çin yoktu, 15 sene sonrasında Çin parası Yuan, belkide doların yerini alamaz mı? Meselâ...Selamlarımla...

Yurdagül Alkan 
 03.12.2010 23:59
Cevap :
Neden olmasın da bizim ne işimize yarar:)) Slmlar  04.12.2010 21:40
 

petrol deki oyunda kuklanin ipleri abd,nin elinde. Aramco toprak ustu hemen tum petrol ulkelerinde isletme hakkina sahip(suud'da bu yuzden gobekten bagli)wall strett'e istedigi gibi manupule eder. Simdilerde oldugu gibi istedigi gibi yukseltiyor, donus keskin bicak gibi olacak gorunuyor.Elinde pahalli gelecek petrolu olan yanacak gibi.Bu oyunu hemen her zaman oynar.dolar degeri ise biraz bekle bak ne numaralar cikacak Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 03.12.2010 1:56
Cevap :
Newyorker bildiğin birşey varsa söyle de biz de bilelim:) İstersen mesj olarak yazabilirsin selamlar  03.12.2010 11:35
 

Tasarruflar sıfıra inmez mi? Amerika kazançlı çıkar bu işten. Yastık altı para onun borcudur. Sıfırladı mı borcu bitti.

Ahmet Balcı 
 02.12.2010 23:27
Cevap :
Herkes razı olur borçlar ucuzlayacak, tasarruflar başka limana gidecek..ABD'nin de borcu biter bu vesile ile. Aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerin de borçları ucuzlar. Bu yolla yıllardır değer kaybeden bu bölge giderek değerlenir..Sorun biter..:)) Sevgiyle  03.12.2010 0:24
 

İlginç bir yaklaşım... Teşekkürle, selamla... MS

Mehmet Sağlam 
 02.12.2010 23:20
Cevap :
Teşekkür de benden:))  03.12.2010 0:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 105
Toplam yorum
: 193
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 3841
Kayıt tarihi
: 05.11.08
 
 

İ. Ü. İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler 1989 mezunuyum. 1993'ten beri uluslararası fındık ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster