Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '06

 
Kategori
Mimarlık
Okunma Sayısı
22520
 

Dolmabahçe Sarayı ve Balyan Ailesi

Dolmabahçe Sarayı ve Balyan Ailesi
 

Yiğidi öldürmek ama hakkını da vermek... Geçenlerde 150. yıldönümünü kutladık Dolmabahçe Sarayı'nın. Peki hiç merak ettiniz mi mimarı kimdir diye? Peki Balyan Ailesi denince aklınızda birşeyleri çağrıştırıyor mu?

Gerçi mimarını merak ettiğinizde ve öğrenmek istediğinizde, bir zamanlar "Baliani" adındaki İtalyan mimarının ismiyle karşılarşırsınız, bugünlerde ise T.B.M.M. Milli Saraylar Daire Başkanlığından yayımlanan "Dolmabahçe Sarayı" adlı kitapta ise sermimar olarak Abdülhalim Bey, mimar ağası ve bina emini olarak da Altunizade İsmail Zühtü Paşa ismiyle karşılarsınız.

Ancak doğrusu ne yazık ki bu değildir. Sarayın mimarı Garabet Balyan'dır(resimdeki kişi). Balyan ailesi, Kayserili bir Ermeni aile olup, 4 kuşak Osmanlı'ya saray mimarları olarak hizmet etmişlerdir. Balyan Ailesi'nin Osmanlı'ya kazandırdığı eserlerinden bazıları:

-Çırağan Sarayı
-Dolmabahçe Sarayı
-Selimiye Kışlası
-Davutpaşa Kışlası
-Darphane-i Amire
-Aynalıkavak Kasrı
-Ortaköy Camii
-Dolmabahçe Saat Kulesi
-İstanbul Teknik Üniversitesi Binası(eski Gümüşsuyu Kışlası)
-Dolmabahçe Camiisi
-Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi
-Beyoğlu Surp Yerortutyun Kilisesi
-Beşiktaş Surp Asdvadzadzin Kilisesi
-Beylerbeyi Sarayı
-Aksaray'daki Valide Camii
-Galatasaray Mektebi
-Hamidiye Saat Kulesi
-Malta Köşkü
-Baltalimanı Yalısı
-Galatasaray adasındaki eski köşkü,
-Kağıthane Camii
-Malta Köşkü vb.

(yapıların tam listesini görmek için http://en.wikipedia.org/wiki/Balyan_family adresine tıklamanız yeterli)

Osmanlı'ya 200 seneden fazla hizmette bulunan Balyan Ailesi için, Garabet Balyan'ı sadece Dolmabahçe Sarayı Mimarı olarak bile bugün anmak bugün ne yazık ki Garabet için "çok" görülmekte. Balyan Ailesi hakkında daha çok bilgi almak içinse http://www.minidev.com/kulturler/kulturler_ermeni_mimar2.asp linkine tıklamınız yeterli...

Osmanlı ile Ermeni ilişkilerini salt 1915 tarihine ilişkindirmek ne kadar doğrudur?Beraber yaşanılan 700 yılı "yiğidi öldürmek ve hakkını vermemek" yolu ile yok mu sayacağız?

Benim merak ettiğim nokta ise, Garabet bugün dirilse ve turist olarak Dolmabahçe Sarayı'nı gezse ve sarayın mimarı olarak kendi isminin yerine başka isim(ler) görse vereceği tepki ne olurdu?

...
Kimbilir, belki de sadece şöyle bir gülümser ve geçer giderdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gunumuzdede hep mevcut değilmidir.Mutlaka bir yerlerde hakettigimizi alamadıgımızı veya bizim isimlerimiz yerine başka isimlerle anıldıgını goruyoruz.Sence sonuc ne? Bu arada seni tebrik ediyorum gecmişle ilgili bazı onemli noktaları bize aktarıyosun yazılarını zevkle okuyorum ama sana birşey sormak istiyorum kimseye karşı bi antipatim yok ama senin ermenilere karşı bir sempatin oldugunu duşunuyorum

Seda Karagülmez 
 16.09.2006 20:26
Cevap :
Sevgili Seda, yorumunda bana "sonuç ne?" diye sormuşsun, benim burda yaptığım sadece bir tespitte bulunmak idi, dolayısıyla belli bir sonuca varmayı tercih etmiyorum, sonuca okuyucunun varması, benim bir sonuca ulaşmamdan daha çok değerli benim için. Bu arada çok doğru bir tespitte bulunmuşsun benim Ermenilerle ilgili bir sempatimin olduğuna dair. Bu doğru çünkü ben bir Ermeni asıllı Türk vatandaşıyım. Bunun yanında emin olmanı istediğim bir nokta var, o da benim Ermeni asıllı olmama rağmen Ermeniliğe ilgim sadece sempati sahibi olmam ile sınırlı. Ayrıca yorumda bulunduğun ayreten teşekkür ederim.Sevgiler.  19.09.2006 0:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 112
Toplam yorum
: 142
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 3584
Kayıt tarihi
: 22.07.06
 
 

İstanbul'da doğdum. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunuyum. Felsefe, sanat tarihi, müzik özel i..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster