Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Kasım '07

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
2926
 

Dolunayda kurt adam oluyor musunuz?

Dolunayda kurt adam oluyor musunuz?
 

Nasılki denizleri, yeryüzünü etkiliyorsa inzanı da bu küme içinde etkiliyor.İnsanoğlu evren içinde düşünüldüğünde mikro ve makro kozmos açısından örtüştürülür. Diğer bir deyişle sitüasyonun insan üzerinde etkisi büyüktür. Bu açıdan bakıldığında güneşin ayın etkileri yeryüzünde görülür. Ayın hareketi ile denizlerde ki gelgit olayları oluştuğu gibi insan üzerinde de bazı evrelerde fizyolojik yapıyı etkilediği gözlemlenmiş...

Ayın dünyanın arkasına geçmesi esnasında , güneşin ışınlarıyla aydınlanması neticesinde Dolunay denilen bir evre oluşur. Bu devrede bazı inanışlar masallara da yansımıştır... Dolunay döneminde, gübrelenen toprakta yetişen ürün daha verimli ve lezzetli oluyor.Bunun nedeni bu dönemde toprağın sıvı emme gücü daha fazla oluyor. Dolunay öncesi yapılan diyetler daha yararlı oluyor.Dolunayda ise rejime başlama önerilmiyor. Çünkü vücut susuz kalıyor.Bu nedenle Bol su içmek tavsiye ediliyor.

Ayrıca Dolunay da dünyanın çekim alanı değiştiğinden sevgi ve şefkat duyguları daha yoğun oluyor.Vücudun enerjisi artıyor.Bu yüzden mehtapta aşıkların birlikte seyretmekten haz duydukları ortam oluşuyor.İleri durumda aşk öyle ağır basıyor ki hastalık derecesine ay çekimi hastalığı olarak uyur gezerlik başlıyor. İlginçtir ki uyur gezer hastalar dolunayda daha çok gezelerken, bir çukura bile düşmüyor ve ayaları takılmıyor. Çekim gücü etkiliyor.

Ayın dünya ile güneş arasına sıkışmasıyla oluşan ilk dördün durumunda Vücutta enerji azalıp, yorgunluk lar görülüyor.ama neticede hastalıkların iyileşmesi bu döneme rastlıyor.Çünkü bedenin çekim etkisi az olunca savunma mekanizmaları kuvvetleniyor.

İlk baharda bazı yeşilliklerin çay gibi kaynatılıp içilmesi , bilhassa ısırgan otu, ayın etkisiyle emilimi hızlandırıp vücuttaki kirli kanın temizlenmesine yardımcı oluyor.Bu yüzden , İnsan ne denli doğaya yakın ve doğal bir yaşam biçimi uygularsa , ve doğayla barışık olup bazı dönemlerin özelliklerini kendileriyle bağlaştırırsa .bir deyişle , , kainatın dilinden anlamaya çalışırsa , daha bilinçli bir hayat sürecektir umarım.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Elinize sağlık...Sevgi ve saygılarımla...

Zeynep Gülay 
 06.11.2007 23:01
Cevap :
Selam senin de gözlerine sağlık.Bu yazıyı yazarken aman canım kime ne benim çay sorunumdan derken sen gibi değerli bir blog kardeşimi tanıdım.Teşekkürler ve buyrun çayınızı nasıl alırdınız ?  06.11.2007 23:35
 

Dolunay da uyur gezerlik biraz uyanık gezerliğe benzer gibi, uyur gezer adam ayın dolunayını nasıl takip edecek. Uyanık adamki ayında dolunayını seçiyor gibi geldi. Pek işin aslını da bilmiyorum ben tabi. Sevgi ve mutluluklar.

Nariçi 
 06.11.2007 22:45
Cevap :
Selam nar içi canımın çi.Bir bilsem ben de kimin nasıl ne yaptığını.Sadece sahilde denizin gel git olasyını sıkça seyrederken bunu insan üzerine etkilerini düşünürken ,pat diye önüme bir gazete parçası düşmezmi?İçinde ayın evrelerini bahseden bir yazı ben de çekim yasası kimin tasası derken etkilenip yazdımişte öylesine .Ve sizlerle paylaşmanın zevkine vardım.Sağolunuz.Bİr gün gözlerimizi kapayıp ay da yürüyemeyiz ama ay ışığında körebe oynayabiliriz kardeş değil mi?  06.11.2007 23:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 409
Toplam mesaj
: 136
Ort. okunma sayısı
: 850
Kayıt tarihi
: 17.10.07
 
 

Edebiyet fakültesi  mezunuyum. Öğrenmenin yaşı yoktur diyerek çeşitli kurslardan da el sanatları ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster