Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '12

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
214
 

Domates Hıristiyan’mış, yenmesi de harammış (!?)

Gördünüz mü dostlar başımıza geleni şimdi !? Biz zati domatesin kırmızı olduğundan hep şüphelenip, “Domates Komünist Olabilir?” diye düşünüyorduk? Meğerse keratanın içi Haç şeklinde, kendisi de gizli Hıristiyan imiş (!?)

Now Lebanon sitesinin haberine göre, Mısır Halk İslam Birliği olarak bilinen “Selefi” grubun Facebook sayfasında yayımlanan bir fotoğrafta; domatesin Hıristiyan olduğu, bunun en büyük kanıtının da, yatay kesilen domatesin içinde görülen Haç benzeri şekil olduğu ifade edildi.

Fotoğrafın altındaki yorum yazısında;“Domates yemek haramdır, çünkü domates Hıristiyan’dır!.. Domates, Allah yerine Haç’a ‘hamdolsun’ der ve Allah’ın bir tane değil, üç tane olduğunu ifade eder. Allah bize yardım etsin: Filistin’de yaşayan bir kız kardeşimize, Allah’ın Peygamberi Hz. Muhammed görünmüş. Hz. Muhammed ağlıyormuş ve ümmetini de, domates yememeleri gerektiği konusunda uyarıyormuş. Eğer bu mesajı yaymazsanız, bilin ki sizi durduran da Şeytan’dır” denildi…

(Ulan bu domates, domuz etinden de lânetmiş yahu!..)

Sosyal medyada hızla yayılan fotoğrafın altına 2.800’den fazla yorum gelmesi üzerine, grubun yöneticileri geri adım atarak,“Biz size domates yemeyin demedik ki; domatesi, içindeki Haç çıkacak şekilde kesmeyin dedik” şeklinde bir daha mesaj yayımladı.

Mısır'da kısa bir süre önce de erkeklere; “ölen eşleriyle, öldükten sonraki altı saat içinde cinsel ilişkiye girebilme hakkı” tanıyan bir yasa parlamentonun gündemine gelmiş, son anda direkten dönmüştü...

Mısır’da 5-6 milyon civarında Selefi yaşıyor. Parlamentodaki ikinci büyük grup olan El Nur Partisi Selefilerden oluşuyor. Geçtiğimiz yıl ülkenin çeşitli yerlerindeki kiliseleri ve Hıristiyanlara ait işyerlerini hedef alan ve yüzlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan protestolara neden olan saldırıları da aralarında Selefilerin de bulunduğu radikal gruplar düzenlemişti.

19’uncu yüzyılda, Sünni İslam’ın bir kolu olarak Suudi Arabistan’da ortaya çıkan Selefilik, diğer inançları dışlıyor. Selefiler, kendilerini Allah’ın istediği yönde yaşayan tek dindarlar olarak görüyorlar, hatta kendileri gibi düşünmeyen Müslümanları da reddediyorlar... Sen sabır ver Ya Rabbim!..

Selefilerin bir kısmı ses getirecek, varlığını hissettirecek boyutta propaganda amaçlı çalışıyor ve internet ortamını çok iyi kullanıyor. Diğer kısım ise cihat amaçlı çalışıyor ve gerektiğinde şiddeti de bir hak olarak görüyor.

Siyasi bir oluşum olarak Selefiler, özellikle Arap Baharı’nın yaşandığı Ortadoğu ülkelerinde, son dönemde fazlasıyla dikkat çekti. Suudi Arabistan ve Katar tarafından, Hizbullah karşısında bir denge unsuru olarak destekleniyorlar…

Domatesin dini, imanı mı olurmuş? Siz hiç istavroz getiren, kilisede zangoçluk yapan, Pazar ayinlerine duhul olan bir domatese rastladınız mı Allahaşkına!? Altı üstü bir sebze işte!.. Peki, maydanoz ile marul kimlerden? Ya, hıyar hangi din mezhebinden öyleyse?

Biraz aklım var, o da bana lâzım!.. Bu gidişle onu da benden alacaklar şu köhne kafalılar yahu!.. Sebzenin dini olduğunu da nereden çıkardınız kardeşim, Tanrı’nın en mükemmel, en akıllı ve güzel yarattığı canlı olan insan mı bunlar?

Yüce Allah; böyle bir cahil sürüsünden, aklı hep apış arasında olan ve Müslüman geçinen böyle cehalet abidelerinden hepimizi korusun!.. Görüyor musunuz yaptıklarını ve bu münasebetsizleri koruyanları? 2012 milenyum yılındayız ama; maşallah bunlar Ortaçağ cahillerini bile on defa katlayıp da kıyıya dayadılar bile!.. Dilerim tez akıllanırlar; dilerim doğru adresi bulurlar da, onlara inanları da kurtarırlar inşallah!..     

Sakin KOŞAR.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 191
Toplam yorum
: 48
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 737
Kayıt tarihi
: 09.08.08
 
 

16/07/1951 Bozüyük / Yatağan / Muğla doğumlu, 1970 Isparta - Gönen mezunu, 1986 Anadolu Üniversit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster