Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
4032
 

Domuz Gribi Aşısı Oldum..Stop... Hayattayım..Stop..

Domuz Gribi Aşısı Oldum..Stop... Hayattayım..Stop..
 

Acıtmıyor!!!


Herşey bir anda olup bitti!

Hiç kimse kargaşalık yalnız Türkiye’de var demesin.

Daha geçen haftaya kadar “Ne? Aşı mı? Nein. Danke!” diyen ben, evvelki gün itibariyle aşılanmış bulunuyorum.

Çok değil, iki hafta öncesine kadar H1N1 uzaklardan takibettiğimiz bir haberdi. Amerika’daymış, Avrupa’ya atlamış, Ukrayna’da yerleşmiş, Almanya’da yayılıyormuş derken, bomba birden patladı: İki cadde ötemizdeki okuldaki çocuklarda görüldüğünden sınıflar tatil edilmiş!

Eczanelere koşuldu, dezenfektanlar alındı, el sıkma ve öpüşme yasakları devreye girdi.

Resmi ağızlardan, aşının doktor ve hastahanelere dağıtıldığı haberi geldi, aydınlatıcı broşürler posta kutularını doldurdu. Ve iki hafta sürecek ilk aşı kampanyası başlatıldı. Önce sağlık çalışanları, ardından riziko grupları aşılanmaya başlanılacaktı.

Riziko grubunda mıyız? Yoo! Öyleyse yaslanalım arkamıza, C vitamini ne güne duruyor? Elimizi de yıkayacağız ya durmadan. Yeter işte.

Sonra yeni bir haber: “Bazı yerlerde kurulan aşı merkezleri dolup taşıyor! Millet kuyruklarda! Herkes aşı oluyor.”

İyi de, hani önce riziko grupları aşılanacaktı? Şimdi niye herkes?

İsviçre’ nin idari yapısını tam bilmeyenler, anlamayabilirler. Efendim burada yerel idarelerin özerkliği büyük harflerle yazılmıştır. Bir konu merkezi idareden çıkıp, yerel idarenin kararı altına girince de, farklı uygulamalar çıkar ortaya. Sonuçta bazı yerlerde herkes aşılandı ve oralarda aşı maddesi ilk günde tükendi. Bu tükenme diğerlerini ateşledi ve onlar da diğer merkezlere yığıldılar. Madde oralarda da tez vakitte bitti. Bu arada aşı olması gerekenler aşısız kaldı ve ille de olması gerekmeyen herkes aşılandı.

Bu kargaşada eşim de doktoru tarafından aşılandığından, aldı mı beni de bir düşünce! H1N1 her taraftan hücum ediyor, üstelik de aşı tükendi! Ya aşı tekrar getirilip de bana ulaşıncaya kadar, virüs elini daha çabuk tutarsa?

Gerçi bir yandan H1N1 ‘in son derecede nazik ve anlayışlı bir virüs olduğu, insanı hafifçe okşayıp biraz sohbet ettikten sonra, yine kibarca çekip gittiği filan anlatılıyor ama, insanın aklında, başka haberlerde anlatılan, ciğerleri yanmış hastalar kalıyor tabii.

Çekinerek doktoruma telefon ettim, aşı ihtimali ne zaman olabilir diye. Hemen gelin demez mi? Meğer ona aşı ancak bir gün önce ulaşmış ve yeni başlamış aşılamaya.

Böylece aşıma kavuştum. Gerçi ilk gece kolumda uyuşma oldu. Bir hayli endişelendim ama sonra üstüne yatıp uyumuş olduğumu farkedince rahatladım.

Sonra biraz başım ağrıdı, sonrasında kendimi soluklarımı sayar, nabzımı kontrol eder bulunca anladım, aşının yan tesiri insanı hastalık hastası yapması!

Burada gazeteler idarelere ateş püskürüyor. Aşı olayının tam bir kaosa dönüştürüldüğü yazılıyor, sorumlular eleştiriliyor.

Bu arada benim yeni anne olan yardımcım ve bebeği, gittikleri sağlık merkezinden boş döndüler, aşının tekrar getirilmesini beklemek zorundalar.

Tanıdıklarım şaşkın. Kimisi doktorlarının tavsiyesi üzerine aşılandılar. Kimisi ne yapacağını tam bilemiyor. Doktorlar bile hemfikir değil. Bir arkadaşımın doktoru biraz beklemesini tavsiye etmiş.

H1N1 ‘in başka bir yan tesiri, yarattığı çelişkilerle dolu güvensizlik ortamı. Galiba her yerde böyle bu.

Evet, aşı oldum.

İyiyim valla.

Ölürsem haber veririm!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Milliyet.com.tr sitesinden 18300 kez görüntülenmiştir

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bolu'da Üniversite yurdunda Sağlık Bakanlığı tarafından gelen bir ekip koca yurtta (500 kişilik) sadece 3 kişiyi aşı yaptı gitti. Bunlardan biri de bendim. Hiçbir faklılık hissetmedim. Ne bir yan etki ne de bitkinlik. Hatta beni iyileştirdi bile. Öksürüğümü kesti. İlginçtir. Aşı oldunuz oldu da bitti geçti :)

Mehmet Yıldıran 
 30.08.2010 1:45
 

Yaptırsak bir türlü, yaptırmasak bir türlü...Her kafadan farklı ses çıkıyor. Siz en iyisi bir anda karar vermişsiniz. Ben de bayram bayram uğraşıyorum küçük oğlumla. Ateşlendi...Bir teşhis tam olarak konulamadı. Üç gece hastanede kaldık...Hastaneler hasta çocuklarla dolu...Kendime olsa, belki daha kolay karar verirdim aşı konusunda ne yapmam gerektiğini, çocuklarım adına karar vermek daha zor... Ailecek henüz aşı olamadık. En son doktorumuz, aşının kaç kez yapılması gerektiğini bilinmediğini söyledi... Offfff... Ellerinize sağlık, çok güzel anlatmışsınız. İyi Bayramlar diliyorum...Sağlıkla kalın.

Gül AYAN 
 27.11.2009 14:28
Cevap :
Merhaba Gül hanım, evet karışıklık devam ediyor. Haklısınız, çocuklar için karar vermek daha da zor. Çok geçmiş olsun, umarım oğlunuz çabuk atlatır. Aslında doktorlar sağlıklı insanlarda hastalığın normal bir grip gibi seyredip geçtiğini söylüyorlar. Belki gerçekten her zamanki grip cinslerindendir. Üzülmeyin geçecektir. Yorumunuza teşekkür ediyor, biran önce sağlığına kavuşmasını dilediğim oğlunuz ve tüm ailenizle ben de size iyi bayramlar diliyorum. Selam ve sevgilerimle.  27.11.2009 19:29
 

Bu domuz grip, etti bizi garip, bayram etti bizi yataklara serip! Bu vesileyle bayramınızı kutlar, sizi de sayfamdaki güldüren dşündüren yazılarımı okumaya davet ederim. Dost selamlar.

Erhantigli 
 26.11.2009 10:44
Cevap :
Merhaba Erhan bey, gribe de şiir yazdınız ya:)) Grip, garip ve bayram ilişkisi:))Elinize sağlık. Ben sizi zaten okuyorum. Selam ve sevgilerimle.  27.11.2009 19:31
 

dokunacak mı yoksa dokunmayacak mı diye, rus ruleti oynar gibi aşı olayına girmem mümkün değil. virüs mutasyon geçriyor diyorlar. Ondan sonra da her mutasyona bir aşımı olacağız . hadi onu da geçtim. bu gribin tek bir ilacı varmış. yeni mutasyona uğrayan virüs buna bağışık hale gelirse o zaman hangi aşıyı vuracaklar. öyle bir durumda sevdiklerimizle vedalaşıp, kaçınılmaz sonu bekleyeceğiz herhalde. O kadar dallı budaklı bir konu ki, artık fenalık geldi. Her bünye birbirinden farklı. Ben aşı oldum iyiyim diyen kişi, herkesi kendi gibi bilmemeli. Allah göstermesin, başkası sizin lafınızla aşı olup ölürse, bundan rahatsız olmaz mısınız. Bu gibi hassas konuları kendi içimizde halletmemiz lazım. Tavsiye edilecek bir şey değil aşı. Kimseyi lüzumsuz yere etkilememeliyiz. Saygılar...

Sarp Gürsoy 
 25.11.2009 17:43
Cevap :
Sarp bey, bu yazıda insanlara aşı olmasını tavsiye eden bir ibare var mı? Burada bu konudaki kargaşayı ve bu kargaşanın dünyanın her yerinde üç aşağı beş yukarı yaşandığını biraz esprili bir anlatımla dile getirdik. Bu kargaşa içinde tıp otoritelerine güvenmek de zorlaştı gibi ve her kişi kendine göre bir karar veriyor. Elbet ki her bünye farklı. Ayrıca her aşı olan ölecek veya her gribe yakalanan ölecek diye bir durum da yok. Aşılanan yüzbinlerce insan normal hayatına devam ettiği gibi, gribe yakalanıp bir haftada atlatıp ayağa kalkan yine binlerce insan da mevcut. Her iki durumda da ölümlerin zaten şu veya bu sebepten immun sistemi zayıf veya alerjik kişilerde olduğunu söylüyor doktorlar. Bu yazı dünyanın başka bir bölgesinden bir haber niteliğindeydi ve herhalde öyle algılandığı için de Milliyet İnternet'te onbinlerin okumasına sunuldu. Siz en iyisi hiç gazete okuyup TV de seyretmeyin etkilenmemek için. Benden de saygılar.  30.11.2009 22:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 555
Toplam mesaj
: 96
Ort. okunma sayısı
: 1401
Kayıt tarihi
: 03.08.07
 
 

Uzun yıllardır yurt dışında yaşıyor. İsviçre'de Adalet Bakanlığı'ndaki mesleği yanında tiyatro ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster