Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Nisan '09

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
269
 

Domuz gribi derken...

Domuz gribi derken...
 

Geçen yıllarda bildiğiniz gibi Kuş Gribi tüm dünyayı yakıp kavururken, en fazla zararı ülkemize vermişti.

Neden olarak da, ülkemizin, kuşların göç yolu üzerinde olduğu gösterilmişti! Gerçek acaba öyle miydi? Yani kuşların göç yolu üzerinde olmak, Kuş gribinin etkisini arttırıyor mu?

İnsanoğlunun başına yeni bir bela geliyorum demeden geldi bile…

Kuş Gribimizin yanına birde Domuzlardan insana geçen Domuz gribi eklenmiş…

Bu rahatsızlık, bir kaç haftada 900 kişiyi hastanelik etmiş, 81 kişiyi de öldürmüş... Salgın yüzünden Meksika’da okullar tatil edilmiş.

Genellikle domuzlarda görülen ve nadir olarak insanlara bulaşan domuz gribiyle ilgili son birkaç haftada Meksika ve ABD'de tam 900 vaka görülmüş.

Bu hastalığın belirtileri, ani ateş yükselmesi, öksürme, kas ağrısı ve sürekli yorgunluk gibi belirtilerle ortaya çıkıyormuş.

Hastalığın domuz, insan ve kuş gribi virüslerinin daha önce görülmemiş bir birleşimi olduğu tahmin ediliyormuş.

Şimdi bazı aklıselimler, biz Domuz eti yemiyoruz ve çiftliklerin dışında domuz beslemiyoruz, bu nedenle bu hastalık bize bulaşmaz diyebilir. Belki haklılık payı vardır. Ancak Türkçemizde güzel bir söz var ya “Eşeğini sağlam kazığa bağla, sonra yaratana güven” diye. Onun için bizim yetkililerimizde şimdiden gerekli önlemleri(!) almaya başlasın ki, hastalık geldim geliyorum deyinceye kadar, biz o tedbirleri(!) ancak tamamlarız. Böylece, önemli bir salgından yara almadan kurtulmuş oluruz! (Bilmeyenler için bu yazının yayınlanma tarihi 25.4.2009 yani daha ülkemize ve Avrupa'ya ulaşmayan Domuz Gribi, hızla yayılıp, bizim yazıdan önce geldi. Yetkililerimiz gerekli önlemleri aldılar! Nasıl bir önlem mi? Havaalanlarında kontroller başlamış. Gerçi ülkemizde daha bu hastalıktan hastaneye müracaat eden yok ama...Bu gün 27.04.2009)

Bakınız bu konuda alınan önlemlerden bazıları şunlarmış.

Meksika Sağlık Bakanlığının yayınladığı tebliğe göre: Grip belirtileri gösteren kişilerin işlerine gitmeyip evde kalması, kimseyle tokalaşmaması, öpüşmemesi, bardak, tabak gibi kişisel eşyaları paylaşmaması ve halkın gerekmedikçe kalabalık mekânlardan uzak durması tavsiyesinde bulunmuş.

Durumla ilgili acil toplanan Dünya Sağlık Örgütü, sözcü Thomas Abraham “Çok kaygılıyız. İncelemeler sonunda salgın tehlikesine karşı alarm ilan edebiliriz” diyerek, tehlikenin önemine ve büyüklüğüne dikkat çekmiş.

Bu konuda, Kuzey Amerika’da çeşitli önlemler alınmış. Bu önlemlerin yerinde incelenerek, ülkemizde de uygulanması veya Dünya Sağlık Örgütünün, ülkelerce alınması gereken önlemlerini dikkatle takip edip, o doğrultuda önlemleri almak en faydalısı olur. Bu da gelecekte olması muhtemel bir salgın için gereklidir.

Tabi halkın sağlığını önemseyenler için!..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3065
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster