Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '09

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
2441
 

Domuz gribi nedir, önlemleri nelerdir..

Domuz gribi nedir,  önlemleri nelerdir..
 

gripten korunmak..


Meksika’da baş gösteren ve kısa sürede dünyayı tehdit eden, halk dilindeki adıyla domuz gribi hızla yayılmakta, şimdiden ülkemiz dahil tüm dünyada özellikle hava alanlarında hasta, virüsü taşıyabilecek olan ateşli yolcular termal kameralarla kontrol edilmektedirler.

Özellikle kışa yeni girecek güney yarım küredeki ülkeleri daha fazla etkileyecek olan bu hastalık, sıcak iklimlerde barınamamakta, daha çok kış aylarında görülmektedir.

Ama etkisi ne kadar azalsada gerekli tedbirleri alamalıyız.Nasıl bir hastalık ve önlemleri ile ilgili bilgiye sahip olmalıyız, işte sizlerde aşağıda bu bilgileri bulabilirsiniz...

Domuz virüsü gribi, en sık domuzlarda görülen, oldukça bulaşıcı olan ve influenza A virusu H1N1 alt grubu ile oluşan akut üst solunum yolu enfeksiyonudur.

Solunum yoluyla, direk veya indirek temasla yada belirti göstermeyen taşıyıcı domuzlar aracılığı ile bulaşabilir.

İnsanlarda, domuz gribine bağlı küçük ölçekli salgınlar zaman zaman rapor edilmektedir. Genelde klinik semptomlar mevsimsel influenzayla (grip) benzerlik gösterir. Ancak klinik tablo, semptomsuz (bulgusuz) hastadan ölümle sonuçlanan ciddi pnömoniye (zatürre) kadar değişebilir.

Ateş, baş ağrısı, halsizlik, burunda akıntı, kuru öksürük, gözlerde kızarıklık, kas, eklem ve boğaz ağrısı, iştahsızlık sık görülür. Aşırı kusma ve ishal de görülebilir.

Bulaşma, virüsü taşıyanların solunum yolu salgılarının öksürük, aksırık sırasında ortama saçılması ve havada asılı kalabilen damlacıklara dönüşmesi, sağlamların bu havayı soluması ile gerçekleşir.

Elden ele cildi katederek virus geçişi olmaz. Fakat ağız ve burun salgıları bulaşmış eller virüsün taşınmasında büyük rol oynar. El hijyeni (temizliği) bu bakımdan kritik önem taşımaktadır.

Alınacak önlemler neler?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) şu an için, düzenli seyahatlerin kısıtlanmasına veya sınırların kapatılmasına gerek olmadığını belirtmektedir. Hasta insanların seyahatini engellemekte fayda vardır.

Ellerin su ve sabunla sık yıkanması koruyucu önlem olarak önerilmektedir.


Grip benzeri yakınmaları olanların sağlık merkezlerine başvurması önerilmektedir.

Yurt dışına gidersem?

Kapalı ve kalabalık ortamlardan kaçınmak gerekir. Bulaşma riski buralarda fazladır. Solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklar için olduğu gibi başta “sabunla el yıkama” olmak üzere kişisel hijyen önlemlerini uygulamak son derece önemlidir. Gidilen ülkelerin yerel yetkililerinin öngördüğü önlemlere uyulması ve gerektiği durumlarda basit cerrahi maske kullanılması hastalığın bulaşma riskini azaltacaktır. Ayrıca grip belirtileri görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Hastalığın görüldüğü ülkelere seyahat etmiş olanlar ne yapmalı ?

Hastalık şu ana kadar Meksika, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere, İspanya ve İsrail’de görülmüştür.

Son 2 hafta içinde hastalığın görüldüğü bu ülkelere ziyarette bulunmuşsanız ve başta 38 º C’den yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, vücutta ağrı, yorgunluk/ kırgınlık, baş ağrısı, üşüme, kusma ve ishal gibi grip benzeri belirtileriniz varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Böyle belirtiler sadece grip yada domuz gribi hastalıkları sonucu ortaya çıkmaz. Zatürre, nezle, bronşit gibi başka birçok solunum yoluyla bulaşan hastalık da benzer belirtiler gösterebilir. Bu durumların ayırt edilebilmesi için en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak doğru olur.

Önlemler

Hastalığın insandan insana hapşırma, öksürme gibi yollarla bulaştığı düşünülürse, hasta kişilerle temastan kaçınmak uygun bir korunma yöntemidir. Kirli ellerle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmak buradaki virüslerin elleriniz yoluyla yayılmasına neden olabilir.

Bol sıvı alın, iyi beslenin, taze sebze ve meyve tüketin. İyi dinlenmeye dikkat edin.

En etkili kişisel önlem el yıkamadır.

Öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burnunuzu tek kullanımlık mendil ile kapatın ve mendili atın. Özellikle hapşırma yada öksürme sonrasında ellerinizi su ve sabunla yıkayın.

Alkol bazlı el dezenfektanları, yada antimikrobik jeller kullanılabilir.

Detaylı güncel bilgi için

Dünya Sağlık Örgütü’nün ve Sağlık Bakanlığı’nın web sayfalarını izleyebilirsiniz.

http://www.who.int/csr/disease/swineflu/en/


http://www.saglik.gov.tr/KUSGRIP/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF404F9755767D76FF010A7E0316D15F826E10F8892433CFF404F9755767D76FF010A7E0316D15F82

Türkiye ‘de konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi ALO 184 Sağlık hattından da alabilirsiniz.

ağlıklı günler dileğiyle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 319
Toplam yorum
: 951
Toplam mesaj
: 311
Ort. okunma sayısı
: 6228
Kayıt tarihi
: 14.06.06
 
 

25.08.1963 İstanbul doğumluyum. A.Ö.F İşletme mezunuyum. 8 sene profesyonel kalecilik yaptım. (Ey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster