Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mayıs '09

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
574
 

Domuz gribi tatili

Domuz gribi tatili
 

Gribe karşı aldığım önlem


Meksika'da ortaya çıkan Amerika'da ve diğer ülkelerde yayılan yeni tip grip virüsü burada da görülmeye başlandı. Önceleri yurt dışından gelenlere kuşku ile bakıldı. Bir iki vaka da görüldü. Kanada' ya giden bir grup öğrenci döndüklerinde bir ikisinde ve bir öğretmende belirtiler görülünce karantinaya alındılar. Şimdiye dek can kaybı olmadı ama insanları ve ilgilileri telaş aldı. Özellikle yerel yönetimler önlem almaya başladılar.

Geçtiğimiz hafta önce Kobe şehrinde sonra Osaka şehrinde özellikle yurt dışı ile ilgisi olmayan lise öğrencileri arasında domuz giribine yakalananların sayısında artış oldu. Son haberler göre 90 kişiden fazla hasta. Ve okullar TATİL edildi. Önce liseler idi şimdi ana okulundan üniversiteye kadar tüm okullar bu iki ilde tatil öğlen haber bültenine göre.

CHUKAN dediğimiz bir sınav dönemi idi. Öğrenciler seviniyor olmalı. Hastalık yayılmasın diye okullar tatil edildi ama özellikle genç öğrenciler alışveriş ve eğlence merkezlerini doldurdu bile. İnsanların bir kısmı maskeli bir kısmı aldırmaz halde. Acı patlıcanı kırağı çalmaz der gibiler.

Tokyo ve diğer illerde vaka görülmesi an meselesi. Okulları bir hafta tatil ama ondan sonra ne olacak? Birçok kişiyi düşünce aldı. İlgililer önlem alındığını söylüyorlar ama mevsimsiz gelen ve hızla yayılan bu hastalık insanı ürkütüyor.

Bugün oldukça büyük bir alşveriş merkezine gidip maske ve dezenfekte edici malzeme almak istedim. Maske rafları bomboştu. Evde daha önce aldığım paket işimize yaradı. Ufak şişelerdeki dezenfekte edici maddeleri de aldım. Bundan böyle yapılacak şey dışardan eve gelince gargara yapmak elleri yıkamak.

Hava da bir türlü ısınmadı gitti. Bugün güneşi gördük biraz içimiz ısındı. Ama günlerin ne getireceği belli değil ...

Türkiye' de durum nasıl bilmiyorum ama umarım fazla can yakmadan geçer gider bu hastalık...

Hepimize sağlıklı günler diliyorum

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1163
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 1089
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1955 Niğde doğumluyum. Ancak Japonya'ya gelene kadar yaşantımın büyük bir bölümü Ankara'da geçti. Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster