Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '09

 
Kategori
Çocuk Sağlığı
Okunma Sayısı
2130
 

Domuz Gribi ve Amerikan Hastanesi

Domuz Gribi ve Amerikan Hastanesi
 

Domuz sonunda bizim evimize de girdi.


Cumartesi gecesi bir numara (Mert) ateşlendi. Her üç saatte ateş düşürücü vermemize rağmen yine de ateşini düşüremedik. Bir ara 39 yaklaştı. Hemen soyduk. Duş aldırdık. Çocuk yanıyor ama halen “üşüyorum baba, üzerimi ört” diyor. Cuma günü ana okullarında ateşli bir arkadaşları varmış. Büyük ihtimalle ondan kaptı mikrobu. Okula mı kızsan, yoksa hasta çocuğu okula gönderen aileye mi kızsan. Kime kızarsan kız, hiç bir şey değişmiyor. Hastalalık, zincirleme her tarafa yayılıyor işte.

Gece 12, ateş düşmüyor. Çorlu’da bir kaç hasteneyi arıyorum. Nöbetci çocuk doktoru yokmuş. Evden çağıracaklarmış. Şu kadar ücret olurmuş falan filan. Eşim gözlerimiz içine bakıyor. Biliyorum ne istediğini...

“Tamam, hazırlanın hadi gidiyoruz” diyorum. Soluğu Amerikan Hastanesinde alıyoruz. Mert’i iç çamaşırlarıyla kucağımda acile taşıyorum. Acil kalabalık. Tüm yataklar nerdeyse dolu. Daha önce bu hastanenin acilini hiç bu kadar kalabalalık görmemiştim. En kıyıda kalmış son yatağa Mert’i yatırıyorum. Doktor hanım beş dakika sonra geliyor.

Daha görür görmez “Sizi hatırlıyorum” diyor.

“Tabi biz bu hastanenin müdavimlerindeniz. Hem Mete, hem Mert kayıtlı hastanız. Mertin astımı var. Bir kaç kez yatırmıştık” diyorum.

Yok diyor.(Demek astım nöbetlerini hatırlamıyor). “Hani boynundaki diskler kaymıştı da o yüzden gelmiştiniz.” Ha şu mesele. Bilinç altından sildiğim olay. O yüzden 3 ay önceden uçak biletlerini aldığımız Fethiye’ye gidememiştik.

Doktor hanım, Mert’in şikayetlerimizi dinler dinlemez daha muayene bile etmeden “tipik domuz gribi vakası” dedi. Biz göz göze geldik. Eşim yıkılmıştı.

Eşim “test yapmadan nasıl karar verebiliyorsunuz?” diye sordu.

“Bakanlık test yapılmasını yasakladı. Ancak bakanlığın belirlediği hastanelerde test yaptırabiliyorsunuz.”

“Peki o zaman. Ateşini düşüremiyoruz. Hastanenizde bir gün muşade altına aldıramaz mıyız?”

“Hayır. Bakanlık bu nedenle hasta da yatırılmasına izin vermiyor. Zaten ben yatırsam bile hastanede yer yok. Bakın bu gün buraya aynı şikayetle gelen yüzlerce hastadan birisiniz. Şimdi sizi de diğerleri gibi eve göndereceğiz. Ve Mert’in ateşini, ateş düşürücülerle düşürmeye çalışın, üç gün takip edeceksiniz, düşmezse tekrar getirirsiniz.”

“Bu kadar basit mi?”

“Evet bu kadar. Yapabileceğim başka bir şey yok üzgünüm. Zaten özel sigortalar da domuz gribi nedeniyle hasta yatışlarını kabul etmiyor.”

Bunu duyunca eşim bile ısrar etmeyi bıraktı. Gecenin ücünde başka bir hastane serüvenini yaşamak istemediğimiz için geri döndük. Bu gün başka bir hastaneye tekrar götürüyoruz. En azından vucundaki mikrobun H1N1 mikrobu olup olmadığını anlamak için test yaptıracağız. Eğer domuz gribi mikrobu ise aşı yaptırmaya gerek olmayacak.

İnsanlar ölürken genellikle yanlız ölürlermiş ya sağlık bakanlığımız da özel hastaneleri bile bu kadar korkuttuğuna göre fazla masraf olmasın diye insancıklara hiç bir müdahele yaptırmadan yanlız gönderecek öbür tarafa...

Bu yaşadıklarımız örnek olsun da herkez ayağını denk alsın, bunların eline düşürmesin İnşallahhh...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geçmiş olsun oğlum Alicem' de domuz gribi olmuştu. O da atlattı. Ama insan gerçekten çok endişeleniyor. Sevgi ve saygılarımla...

Cüneyt ŞENGÜN 
 08.12.2009 1:32
Cevap :
Sağolasınız.  24.12.2009 14:20
 

Çocuklarının iyi olmasına. Geçmiş olsun.

Eşit Ağırlık 
 18.11.2009 9:35
Cevap :
Sağolasın.  18.11.2009 12:46
 

Yaşadıklarınıza çok üzüldüm. Geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda atlatırsınız. Benim takıldığım nokta, şu hasta çocuklarını okula gönderen veliler. Resmen benim çocuğum hasta oldu sizinkide olsun der gibi. Evde dinlendirse, okulu bilgilendirse...okul yönetimide ayrı bir tartışma konusu. Bu durumda olan çocuğun direk velisi aranmalı, onları kırmadan durum izah edilmeli. Lütfen bu konuda bilinçlenelim. Normal bünyeler kaldıramazken, küçücük çocukların bu duyarszılkılar nedeniyle hasta olmasına çok üzülüyorum. Eşinize, en çok ona üzüldüm. Nasıl çaresiz hissettiğini inanın yaşar gibi oldum. Çok ama çok geçmiş olsun.

mea culpa 
 17.11.2009 23:14
Cevap :
Sınıfta on kişi var. Çoğu hasta olduğu zaman göndermiyor. Ancak sabah gönderiyorsun hiç bir şey yok, akşam öksürerek geliyor. Yani asıl suçlu olan mikroplar. Ne kadar korursan o kadar hızlılar. Bu arada bizimkilerin sağlık durumu çok iyi. Teşekkürler.  18.11.2009 0:29
 

Şok oldum Hocam... Geçmiş olsun... Ne yapacağız biz ya, kime güveneceğiz...

Ali Gülcü 
 17.11.2009 0:40
Cevap :
Sağolasın. Durumumuz iyi merak etme...  17.11.2009 14:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 208
Toplam mesaj
: 36
Ort. okunma sayısı
: 7218
Kayıt tarihi
: 08.11.07
 
 

1971 Fethiye’de doğdum.  2000 yılından beri evliyim. Büyüğü 8 yaşında, diğeri 3 yaşında iki o..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster