Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '09

 
Kategori
Yurtdışından Bildiriyorum
Okunma Sayısı
336
 

Domuz Gribi

Domuz Gribi
 

Sabaha karşı aşı ünitesinin tüm bilim adamları laboratuvara çağrılır.
Şirkette aralıksız ve hatta mola vermeden, eve gitmeden yoğun bir tempo ile çalışmalar başlar. Boston biyoteknoloji ve tıp merkezlerinin adeta Mekke’si olan bir yer. Pek çok büyük ilaç ve biyoteknoloji firmasının araştırma-geliştirme merkezlerinin bulunduğu bir şehir. Sabaha karşı bilim adamlarının laboratuvarlara çağrılması ise bir kurgu anlatım değil. Bizzat bu hafta başında çok büyük bir firmada yaşananlar.

Bilim adamları bu ara durmaksızın domuz gribi üzerine çalışmaktalar. Aşısının bulunması ise çok büyük bir gereklilik olacağa benziyor.

Domuz gribi nedir? (Swine Flu)
Bir grip virüsünün (H1N1) neden olduğu ve domuzlarda görülen solunum yolları hastalığıdır.

<ımg id="BLOGGER_PHOTO_ID_5330877217870391314" alt="" src="http://2.bp.blogspot.com/_wPH_7OeZsbI/SfsUleBjKBI/AAAAAAAAByw/eyw2wz4w9Xo/s200/Swine-flu-Sci-2003.gif" border="0">

Domuzlarda görülebilen bir olaydır.
İnsanlarda da görülmektedir. Özellikle domuzlara yakın olan insanlara (özellikle çiftliklerde) bu grip virüsünün de bulaşma riski söz konusudur.
ABD’de 2006-2008 arasında 12 vaka tespit edilmiştir. Fakat Mart ve Nisan 2009 ise yüksek sayıda artışların gözlemlendiği ve insandan insana geçişlerin olduğu bir zaman dilimidir.
(ABD'de 10Mayıs 2009 itibariyle 2352 vaka tespit edilmiş ve 1 ölü vardır.)

Belirtileri nedir?
Geleneksel grip durumları gibi belirtiler gözlemlenir.
Öksürük, ateş, ağrı yapan boğaz, baş ağrısı, üşüme, titreme, halsizlik, kas ağrıları. Bazı kişilerde kusma, ishal. Hatta ölüme kadar giden durumlar.

Tedavi edilebilir mi?
Antiviral ilaçlar kullanılmakta. Bu arada hasta olan kişiler dinlenmeli, bol sıvı gıda almalı, diğer insanlar ile kontak kurmaktan kaçınmalı. Antiviral ilaçlar ile tedavi mümkün. Ama her insanın da farklı yapıda olduğunu ve muhtemel değişik cevaplar vereceklerini de unutmamak gerek.

Nasıl korunabilirim?
Karşınızdakilerin sağlıklı olduğunu bilsenizde el sıkışmayın, sarılmayın, öpüşmeyin. Ellerinizi sürekli yıkayın. Özellikle toplu kullanılan eşyları mümkün olduğunca ellemeyin. Solunum yolu ile geçmesine rağmen yine de herkesin kullandığı eşyaları kullanmaktan bir süre kaçının....mesela internet cafelerde kullanılan bilgisayarlar...umumi telefonlar...kapı kolları...vs vs.

Bu tip yerleri ellemişseniz gözünüze, burnunuza, ağzınıza kesinlikle dokunmayın.

Hastalık şüphesi varsa doktorunuz burun içinizden bir örnek alarak test edecek ve ona göre uygulanacak tedaviye karar verecektir.

H1N1 olarak isimlendirilen bu virüs...genelde gribal enfeksiyonlarda kullanılan oseltamivir, zanamivir, amantadine ve rimantadine antiviral ilaçlardan amantadine ve rimantadine isimli ilaçlara dayanıklı fakat oseltamivir, zanamivir’e duyarlıdır.
Bu veriler ABD ve Meksika’da görülen vakalar için elde edilmiş bilgilerdir.

Kaynaklar:

Centers for Disease Control and Prevention
Massachusetts Department of Public Health

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 237
Toplam yorum
: 729
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 1270
Kayıt tarihi
: 06.08.07
 
 

Biyolojinin son yıllarda, özellikle son 10 yılda içeriğinin yoğun bir şekilde moleküler düzeye inmes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster