Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mart '09

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
570
 

Domuzdan evlat olur mu ?

Domuzdan evlat olur mu ?
 

BU KAPLAN, İŞİN FARKINDA MI ACABA? İNSANLIĞA KARŞI BİR DERS Mİ VERİYOR DERSİNİZ ?


Hayvanlar alemi, öteden beri bir alem zaten. Onlar için, ‘Ağzı var, dili yok’ deriz. Devir değişti. Artık ağızları var, laf yapıyor. Dilleri de bir karış! La fontain ve Walt Disney onları yıllar yılı yaza yaza, çize çize bitiremedi. Teknoloji de girince araya, de şimdi, inekler çayırda, kolkola girerek koca memelerini hoplata hoplata halay çekiyorlar.

Onlar, bizlere duygusal anlar yaşatıyorlar. İbretlik hayvanlar, bizlere mesaj da veriyor. Güldürüyor, düşündürüyor. Bizi sosyal olgulara götürüp, ders çıkarmamızı sağlıyorlar.

İşte bunlardan bir tanesi, Kaliforniya’daki bir hayvanat bahçesinde yaşandı. Anne kaplan üçüz doğurmuş. Çok küçük oldukları için, ölmüşler. Anne iyileşmiş ama, fiziksel olarak kötüleşmeğe başlamış. Depresyona girmiş anlayacağınız. Anne kaplan ‘Yavrularımı isterim!’ diye tutturmamış ama, veterinerler çareyi bulmuşlar.

ANNENİN MUTLULUĞU: Yetim domuzların her birine kaplan derileri giydirilerek, anne kaplanın yanına koymuşlar. Minik domuzcukların kaplan sesi çıkaracak halleri de yok. Henüz yavrular daha... Sonracığıma kaplan onları bağrına basmış, evlat edinmiş, domuzcukları. annenin keyfi yerine gelmiş. Süt isteklerini hiç geri çevirmiyormuş şimdi.

İşte. Kaplanlara vahşi deriz. Din, dil, ırk ve renk ayrımları yüzünden Dünya, birbirleriyle hırlaşıyor, öldürüyorlar. Hangimiz vahşiyiz?

İşte, öte tarafta kedi milleti. Kediler, köpekleri emziriyor sevabına! İşte bir öksüz olanı, oyuncaklarla avunuyor köşesinde. Kedi milletli bir alem zaten. İbretlik halleri çok. Mesaj verenleri de var insanlığa

İHRAÇ FAZLASI : Yukarıdaki örnek elimize geçince, bendeki ‘İhraç fazlası’ kedileri de neşredeyim dedim. İsteyenlere de dağıttım e-mail atarak zaten. Kedi sevenlerin gönlü hoş olsun diye, resimlere minik spotlar uydurdum. Milletimizde haddinden fazla kedi muhabbeti var. Kediler de boş insanlar ( Pardon) boş hayvanlar değil yani. Kalender kediden tutun da, ayyaşına kadar her bir çeşit kedi var. Aynı, insanlarda olduğu gib. Yıllardır iç içeyiz onlarla. Bıyığını oynatmasından ne demek istediğini anlıyoruz.

KEDİ MİLLETİ: Delikanlı kediler olduğu gibi, çok bilmişleri de var. Laf getirip, laf götürenleri de var. Görgülü kediler var, insanı bayıltan kediler de var. Mark Twain ‘ Yemek için köleliği kabul etmeyen tek canlı, kedidir!’ demiş, Champs-Elysees’de tasmalı kediler gezdiriliyor. Siz daha bir kedi klubüne üye olmadınız mı?

HAVAYA UYARLAR :Kedi milleti ibretliktir. Evcil olanlar, evin huyunu, suyunu kapmışlardır. Kaşla, gözle verilen işaretleri anlarlar. Herkesin huyunu suyunu iyi bilirler, ona göre hareket ederler. Kim fazla mama veriyorsa, onun peşinden giderler. Ramazanda bile mülayimleşirler. Ramazanda dağlar, taşlar, börtü böcekler de oruç tutar denir. Eee, kedi de evin bir ferdi di mi? Evin uhrevi havasına uyuyorlardır. Kim bilir?

KEDİNİN DE CANI VAR: Kedi milletini tanıyanlar iyi bilirler. Kedi, her an sevdirmeğe hazır değildir kendini. Onun da sıkıntıları vardır. Uyur gibi yaparlar amma, canları sıkkın olduğu bellidir. Atılan lafları kulak ardı ederler. Televizyondan çizgi film de, N.Geographıc kanalı da seyrettirseniz, nafiledir.

Kediler vardır, okulludur. Tuvaletlerini yapınca, zıplayıp, sifonu çekenler bile vardır. Yemeğe çağrılmadan, gelip masaya oturmayanları da vardır. Elini bile uzatmaz masaya, kimse yemeğe başlamadan

.

PATRONA BRAVO DOĞRUSU: Güney’de bir otel vardı bol yıldızlı. Koltuklarda müşterilerle salonda oturup sohbet edenleri vardı. Resepsiyondaki telefonu yastık yapıp uyurlardı. Telefonu açamazlardı. Zira, işe girerken, kedilere zarar vermeyeceğine dair imza atmış olurlardı her biri. Asansör kapılarında bekleşenler, terasa çıkarlardı müşterilerle. Akşam da orkestra dinlemek için doluşurlardı çatıya. Müşterilerle ile kumsallara uzanırlardı. Turist icabında memleketine götürürdü. Avrupa kapıları açılırdı. AB’ li olurlardı. Garsonlar, hep Avrupa hayali yaşardı zaten.

KEDİ MİYAVLADIĞINDA? Kedilerin hançereleri değişik. Her biri ayrı sesler çıkarır. Sopranosu var, biraz daha kalın olanı var.

MROOWW diye seslendiğinde, ses, gayet yumuşaktır. Bilin ki Seni ‘seviyorum’ demektir…MİLOO-OO: Halden anla, aşığım ben. Kapıyı aralayasın ha! Demektir. MROW: Hişt, kapının zili uzun çaldı.İcracı olabilir! MİAOWBU; Hep kendin lûp ediyorsun. Karnımız acıktyı, anlasana RROWW: Bana kokoreç getir. AB duysa bile bize ses çıkarmaz BRAOWW: Altımı temizle TAMAMAN KAPALI GÖZ: Eh, çok sıktın amma. AÇILMIŞ GÖZ: Evet, anladık! Dinliyoruz işte! YARI KAPALI GÖZ: Blog’ların hafiyesi misin nesin? Öylelerini çok gördük. DEVAMLI VE AĞIR YALANMA: Blogların geç yayımlanıyorsa, bana ne diye kızıyorsun? SİZİ YALIYORSA: Seni ben de kurtaramam. BİR GÖZÜ AÇIK BAKIYORSA: Hey cici çocuk, çekil başımızdan. Yemeği rahat yiyelim yahu!

<ı>RESİMALTLARI<ı> <ı>A- Anne kaplan, uzanmış yatıyor. Minik domuz yavruları da üzerlerine serilmiş yatıyorlar. Sıcaklık hissi önemli. İşte size sıcak ilişki içinde olmanın sırrı: Temas! B – ‘Ah sizleri doğuruncaya kadar canım çıktı. Yavrusunun kuzusu’ diye evladı sandığı domuz yavrucuğunu öpüp koklayıp yanak yanağa olan bu poza ne demeli? C- Kaplan ve yavrular bir arada D- Aynı kaplanın aile boyu mutluluğu var şimdi. ( VE DİĞER ANİMASYONLAR)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 878
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster