Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '16

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
222
 

Donald Trump ABD’nin 45. Başkanı oldu.

Donald Trump ABD’nin 45. Başkanı oldu.
 

8 yıl aradan sonra ABD başkanlığı tekrar Cumhuriyetçilerin eline geçti. ABD’de bir başkan en fazla 2 dönem için seçilebiliyor. Bu da 8 yıllık bir süreyi kapsıyor. Donald Trump 2012 yılında başkanlığa aday olmayacağını, ancak 2016 da başkan adayı olarak seçmenin karşısına çıkacağını önceden açıklamıştı. Çünkü 2012 yılında aday olsaydı, karşısında bir dönem başkanlık yapmış olan Obama’yı bulacaktı. Seçimlere başkan olarak girmek, daha avantajlı olacağı için, Trump Obama’nın bir daha başkan olamayacağı bir seçimde Demokratların karşısına çıkmayı tercih etti. ABD halkı, siyah bir başkandan sonra kadın bir başkana hazır olmadığını da bu seçimlerde göstermiş oldu.

Aslında anketler Hilary Clinton’un önde olduğunu gösteriyor, bütün dünya  büyük bir olasılıkla daha önce First Lady olan Clinton’un başkan olacağını düşünüyordu. Bu bakımdan birçok ülke için sonuç sürpriz oldu. Dünya borsalarında düşüş olurken, dolar da yükselişe geçti.

Tabi seçim öncesinde konuşulanların ne kadarı seçimlerden sonra uygulanır bilinmez. Müslümanları ve göçmenleri aşağılayıcı konuşmasıyla dikkati çeken Trump, bizimkilerin balkon konuşması karşılığı yaptığı konuşmada bütün ABD’nin başkanı olacağını, kendileriyle iyi geçinmek isteyen ülkelerle, iyi diyaloglar kuracağını, ve bütün ülkelerde ortak bir zeminde anlaşma sağlanacağını söyledi. Zaten balkon konuşmaları genelde böyle olur da, zaman içerisinde söylenenler unutulabilir.

Türkiye açısından bakıldığında Trump kapalı bir kutu. Bizim siyasetçiler Clinton’u yakından tanıdıklarını söylüyorlardı, ama Clinton seçim konuşmalarında YPG’ye silah yardımlarının süreceğini açıklaması, bizim politikamıza ters düşmüştü.

Sadece ülkemiz değil, birçok ülke Trump hakkında fazla bir fikre sahip değil. Örneğin; Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen sonucu "büyük bir şok" olarak nitelendirirken, Almanya'da iktidar ortağı Hristiyan Demokrat Birliği'nden bir yetkili ülke basınına verdiği demeçte ise "ABD Başkanının ne yapacağı hakkında hiçbir fikrimiz yok" ifadesini kullandı.

Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, ABD'ye başkan olarak kim gelirse gelsin, ABD ülke olarak yüzümüze güler, ama arkamızdan kuyumuzu kazar. Bu da böyle biline.....

Trump’un yardımcısı ise eski İndiana valisi Mike Pence oldu. ABD’de yardımcılarını başkanlar bizzat seçiyor ve başkanın görev süresi dolmadan, ölmesi veya ayrılması halinde yeni başkan, yardımcısı oluyor.

Tabii bir de başkan seçildiği zaman eşleri de merak edilir. ABD’nin yeni first lady’si ise Donald’ın üçüncü eşi olan Melania Trump.

Eskiden Yugoslavya içinde yer alan Slovenya’da 26 Nisan 1970 yılında doğan Melania Trump, bir süre modellik yapmıştır fakat şimdi saat ve mücevher tasarımcısı olarak meslek hayatını sürdürmektedir. 2001 yılında oturma hakkı elde eden Melania Trump 2006 yılında ise vatandaşlık hakkı elde etmiştir. Seçim sonuçlarının ardından eşi Donald Trump’ın 45. ABD Başkanı olmasıyla, kendisi de yeni First Lady olmuştur.

Bence blog fotoğrafında görüldüğü gibi başkana yakışır güzellikte bir kadın. Siz ne dersiniz?

Nevzat Dağlı, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Milliyet.com.tr sitesinden 132 kez görüntülenmiştir

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yeni selamimiz; Heil Trump !

Newyorker 
 11.11.2016 21:27
Cevap :
Sevmediğiniz bir başkanla yaşamak nasıl bir duygu? Bunu sizler de tadacaksınız artık...Selam da güzelmiş hani...  12.11.2016 0:33
 

Sevgili ve değerli Erol bey, Hilary gelseydi ülkemiz menfaatleri açısından farklı bir durum olmayacaktı. Obama'nın sürdürdüğü mevcut politika çerçevesinde, PKK, PYD ve YPG'ye gerekli desteği açıkça gücü ele geçiren diğer yöneticilerce de devam ettirilecektir. ABD'nin menfaatleri, diğer ülkelerdeki, barış, huzur, demokrasi beklentileri ve uluslararası hukuku, beklenen akli yorumu engellemektedir. Zaten daha göreve başlamadan ekonomik düzlemde ilk kazığı yedik. USA doları 20 cent üzerinde bir artış gösterdi. Yatırımlarını bu çerçevede düzenleyen hassas burunlu zenginlere hayırlı olsun diyelim. Selam, sevgi ve saygılarımla.

Refik Başdere 
 11.11.2016 10:04
Cevap :
Hangi başkan gelirse gelsin ABD'nin bize bakış açısı değişmeyecektir Refik bey. Zaten NATO ülkesi olan bütün ülkeler ABD'nin menfaatleri neyi gerektiyorsa onları yapıyorlar. Borsaların düşmesi, doların ve altının değerlenmesiyle, bütün dünya tedirginliğini belli ediyor. Önümüzdeki günlerde ABD'li bazı vatandaşlar bu başkanı nasıl hazmedecekler diye düşünebilirler. Onun için bizi örnek alsınlar. :) Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  11.11.2016 16:56
 

Fırst Leydi olmaya yakışıyor Melani hanım, eşi ile büyük yaş farkı da gözlerden kaçmıyor, hayırlı olsun, ülkemizle ilgili dostane tutumu ve icraati olmasını dileriz Erol bey arkadaşım, selam ve saygı ile...

Yurdagül Alkan 
 10.11.2016 19:46
Cevap :
Türk - ABD ilişkilerinde başkan değişimi ne kadar rol oynayacak? Bunu zaman gösterecek Yurdagül hanım. Ama ben pek büyük değişiklik olacağını sanmıyorum. Toplantılarda, ülke ziyaretlerinde başkanların eşi de dikkati çeker. En azından bu başkanın eşi, eli ayağı düzgün, güzel bir kadın. Eminim, ülkede birçok kişi onu örnek alacaktır. Tıpkı bizim ülkemizdeki kadınların bizim first lady'mizi örnek aldıkları gibi...Saygılar, selamlar....  11.11.2016 11:25
 

Başkan da kadına yakışır yakışıklılıkta olsa iyiydi de en güzel first lady olduğu kesin:) Trump’ın “Yeniden Büyük Amerika”yı yaratmak adına ilk 100 günlük planı etkileyici; ancak Müslümanlarla ilgili çok ciddi beyanatları var! Yani ben anlıyorum ki -vize prosedürleri de ağırlaşacaktır- turist olarak gitmek dahi riskli artık. ABD vatandaşlığına geçen Türkler de eminim çok huzursuzdurlar! Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda Göçmen bürolarına ait web sayfaları Amerikalıların yoğun ziyareti nedeniyle çökmüş! Kanada Başbakanı, Trump’la yaşamak istemeyen Amerikalıları ülkesinde yaşamaya davet etmiş! Amerika şu anda ikiye bölünmüş durumda ve oy sayısı daha yüksek olan HC taraftarları oldukça tedirgin. Selam ve sevgiyle dostum.

Ata Kemal Şahin 
 10.11.2016 18:45
Cevap :
Zengin adamları para daha yakışıklı gösterir dostum. Görmüyor musunuz? Bizim ülkemizdeki Ali Ağaoğlu'nu...Geçtiğimiz günlerde ortanca hanımdan söz ediyordu. Genç hanımları da oldukça güzel. Birinden de çocuğu var zaten. Ona göre Trump, hem daha zengin hem de daha yakışıklı. Gençler dün "Benim başkanım değilsin" pankartlarıyla yürümüşler. Kaliforniya, Birleşik devletlerden ayrılmaktan söz ediyor. Amerikalılar da bizim gibi, istemedikleri başkanla yaşamayı öğrenecekler zamanla. Hilary, 350 bin oy fazla almasına rağmen, delege sayısında 62 delege geride kaldı. Aynı durum 2000 seçimlerinde Al Gore ile, George W. Bush zamanında da olmuştu. Al Gore 500 bin oy fazla almasına rağmen, başkanlığı Bush'a kaptırmıştı. Demokratların kaderi de bu yöndeymiş. Bakalım Trump göreve başlasında, gelişmeler neler gösterecek? Teşekkürler. Sevgiler, selamlar...  11.11.2016 16:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3393
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster