Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '15

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
164
 

Döndük yine en başa

Döndük yine en başa
 

Halk yine mesajını verdi!

Sonuçtan memnun muyum? Tabii ki hayır...
 
Ama halk böyle dedi!
 
Demokrasiye inanıyorsak sonuca kızmak değil, okumak zorundayız.
 
Yani biz okuyoruz da, muhalefet okuduğunu anlamıyor.
 
7 Haziran' da ne demişti aynı halk? Ben koalisyon istiyorum.
 
Ne oldu? 
 
Yapmadılar. Daha doğrusu MHP daha ilk geceden " hayır " diyerek bugünün resmini çizdi.
 
Durumun farkında olan aklı başında MHP lilere sözüm yok. Ama basiretsiz, hırçın, kendini bilmez olanlara halk cezayı verdi.
 
Meclis'te " yan yana gelmem" dediklerini de sana oy veren bu halkın vatandaşları sokmuştu oraya. Çözüm bulun, terörü durdurun diye.
 
Halkın seçtikleriyle sen yan yana gelmezsen o zaman böyle neredeyse kendin dışarda kalacak duruma düşersin. Bu üslup, bu inatlaşma prim yapmıyor görüldüğü üzere...
 
Açıkçası benim MHP den de, Devlet Bahçeli' den de bundan sonrası için hiç ümidim yok. 
 
Ya HDP ? 
 
Türkiye partisi olma yolunda görünüp, Kürt milliyetçiliği ekseninde siyaset yapmaya devam eder, PKK ile bağını koparamazsan Kürt vatandaştan bile oy kaybedersin. 
 
Halk söylemlere değil, eylemlere bakıyor. Demek ki öyle esprili konuşmalarla, halay çekip, bağlama çalmayla olmuyormuş gerçek barışa inandırmak.
 
Ya CHP ?
 
Kılçdaroğlu objektif bir bakışla 7 Haziran'dan bu yana boş olan devlet adamılığı koltuğunu dolduran tek isim olmuştur.
 
Ama yine de olmayan birşey var CHP de... Bu KIlıçdaroğlu'nun kişiliğinden ziyade CHP li görünenlerin sorunu. Esas anlatması gereken kesime kendini anlatma gayretinde değil çoğu...
Hala " eski sol" un peşinde, Türkiye' yi kucaklayan bir parti olmanın isteği yok.
Halk TV de olduğu gibi. Sen, ben, bizim oğlan... İzleyen de, konuşan da aynı! 
 
Sonuç; hiçbir seçimde anlamlı bir yükseliş yok, oyları muhafaza ediş var o da Kılıçdaroğlu ve laik, cumhuriyetçi kesimin toplanacağı başka bir adres olmaması nedeniyle...
 
Kılıçdaroğlu'nu mevcut siyasiler içinde en dürüst, en iyi niyetli ve en güvenilir olarak tanımlasam da anlamlı bir yükseliş sağlanamadığı için bence demokrasi gereği bayrağı devretmeli. Gereğini ve görevini fazlasıyla yaptı. Bu kadar anlaşılabiliyor seçmen kitlesi tarafından,  bundan fazlası olmayacağı anlaşıldı.
 
Gelelim " sözde kazanan" AKP 'ye...
 
Bugün tek başına yeniden iktidar olmanın hikmetini kendilerinden bilmesinler.
Ne kendileri, ne de onlara biat edenler...
Halk, hem MHP yi, hem HDP yi cezalandırdı. Kör bir milliyetçiliğin neden olduğu ayrımcılığı ve bundan beslenen terörü istemiyor.
Baktı, olmayacak, beceremeyecekler, " koalisyon da sakat" dedi ve belirsizlikten, kaostan çıkmak için " herkes Meclis' te olsun ama tek hükümet olsun " dedi.
 
Ben bazılarının dediği gibi bu halkın yüzde 60 ının aptal olduğunu düşünmüyorum. 
Bu yüzden kimse kendini galip ve yenilmez hissetmesin. 
 
Bu milletin sağı, solu hiç belli olmaz. Vakti geldiğinde yapıştırır cevabı...
Şimdi bütün mesele bu cevabı vermesine adres oluşturabilecek, taze ve yeni bir oluşumun ortaya çıkmasında...
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Çiğdem adım...Git-gel olmuyor artık...Sert ve kalıcı adımlar atmak lazım...13 yıldır iktidarda olan bir parti, ne kadar kendini canlı tutmaya çalışırsa çalışsın; artık yorulmuştur...Bence, İktidarı bir sonraki seçimlerde indirmenin tek çıkar yolu,-Başkanlık Sistemi'ni bir kenara koysak bile- muhalefetin, "insan merkezli demokratik" bir anayasanın yapılmasına yardımcı olmasıdır. Bu yeni anayasa için 1921 Anayasa'sı(bu konuyu işleyen çok sayıda bloğum var)örnek alınabilir...Böyle bir anayasa yapılırsa 2019 seçimlerinde AKP yarışı bırakabilir...Selamlar.

cdenizkent 
 04.11.2015 15:11
Cevap :
Ben anayasanın değiştirilmesinden önce, yasalara ne kadar uyulduğu konusunda objektif bir değerlendirmeden yanayım. Yeni bir anayasa önceliğimiz değil ama mevcut iktidar ve cumhurbaşkanı bu anayasa değişikliğini başkanlık sistemini de araya sokmak için istiyor. Siz de bilirsiniz ki İngiltere'nin yazılı bir anayasası yok ama kurallar işliyor. Bizim yazılı anayasamız var ama anayasayı ihlal edenler hâlâ iş başında...! Önemli olan falan kişiden, filan partiden kurtulmak değil. Zamanı gelince gider herkes ama güçlü bir devlet ve huzurlu bir toplum yaşamı için öncelikli olanın, yasalara, kurallara riayet edecek ahlâk, ciddiyet ve bilince sahip olmak ve bizleri yönetenlerde de bunları aramak olduğunu düşünüyorum. Halkın büyük çoğunluğunun bunun farkında olmaması, bundan rahatsız olmaması ve bir kısmının da buna sözde " istikrar" düşünce ya da beklentisiyle göz yumması acı ve tehlikeli olan. Teşekkürler katkınıza, selamlar...  04.11.2015 23:23
 

Evet, 13 yıl oldu ve bence de bu kadar uzun süre halk çoğunluğu yanılıyor olamaz.Yanılgının bende olduğunu düşünüyor ve bugüne kadarki sosyal demokrat eğilimimi silerek, artık sağda yer alıyorum. Artık ben de AKP'deyim.

Turbest 
 03.11.2015 23:16
Cevap :
AKP yok, RTE var. Yaptıkları da yapacaklarının teminatı zaten! 13 yıldır bir kez dahi oy vermedim, 30 sene de kalsa vermeyeceğim. AKP kazanmıyor, muhalefet kaybediyor, bu sonuç bu yüzden. Bugün hırsızlık, hukuksuzluk tavan yapmış, demokrasiden eser yok ama vatandaş yine gidip oyunu ona atıyor. Ekonomik sıkıntı ve terörü o önleyebilir zannettiği için. Yani 40 katır mı, 40 satır mı hikayesi. Yazık! Maalasef halkın % 60 ı cahil, siyasetçiler arsız bu ülkede...  04.11.2015 12:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 111
Toplam yorum
: 468
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 745
Kayıt tarihi
: 18.11.12
 
 

1967 yılında İstanbul'da doğdum.Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinden 1988 yılınd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster