Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '07

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
1683
 

Dönemsel bir işe mi başvuracaksınız

Dönemsel bir işe mi başvuracaksınız
 

"Bu sadece dönemsel bir iş; önemli değil!"

Yanlış bir düşünce! Dönemsel işler kimi zaman harika fırsatlar ve profesyonel kariyer hedefinize ulaşma olanağı sağlayabilirler. Bu nedenle kalıcı bir iş için mülakata nasıl hazırlanıyorsanız, aynı hazırlığı dönemsel olan işler içinde yapmalısınız.

"Mülakatta yapmam gereken tek şey kendimi göstermektir."

Bu da bir hatadır. Mülakatta zihninizi ne kadar toplayabilirseniz o kadar başırılı olacaksınız. İşverenlerin büyük bir çoğunluğu birkaç haftalık veya aylık dönemlik işler için bile mülakat yapmak istemekteler. Bu nedenle yapmanız gereken kendinizi göstermek değil , profesyonel bakış açınızı göstererek iş için aranan en uygun aday olduğunuzu mülakatçıya ispatlamaktır.

Mülakata hazırlanmak için bol bol araştırma yapın.

Ayrıntılı bir araştırma yapmanız, mülakatta kendinizden emin bir tavır sergilemenize yardım edecektir. İnternet siteleri bu durum için biçilmiş kaftandır diyebilirim. Bu sitelerden o firmanın misyonunu, vizyonunu, projelerini ve insan kaynakları uygulamalarını öğrenebilirsiniz.

Her dönemsel iş önemli bir deneyimdir.

Böylelikle tecrübe ve profesyonel bir kariyere bir adım daha atmış oluyorsunuz. "doğru işi bekleyeceğim" derseniz, yanınızda bir bal kavanozu taşımanızı tavsiye etmek zorunda kalacağım.

İş tarifi yapın.

Bir kağıda işverenlerin istediklerini ve sizin onlara neler sunabileceğinizi yazın. firmanın gereksinimleri ile yapabilceklerinizi karşılaştırın? bu notları atmayın belirli dönemlerde bu notu tekrar gözden geçirin ve tekrar bu firma için neler yapabileceğinizi bir düşünün.

"Bana kendinden ve geçmişinden bahset"

Bu tarzda bir soruyu cevaplamaya hazır olun. kısa bir yazı hazırlayın. Bu yazı daha önce çalıştığınız firmaların ve sektörlerin adlarını başarılarınızı ve bazı kişisel özelliklerinizi belirtmelidir. sonra bu yazıyı söze dökmeye çalışmalısınız.

"Neden dönemsel iş"

İşveren size neden tam zamanlı bir iş değilde dönemsel bir işi tercih ettiğinizi büyük ihtimal soracaktır. Bu nokta da karşınızdaki kişiye bu işi gerçekten istediğinizi değerli deneyimler kazanacağınıza inandiığınızı belirtin. asla tam zamanlı bir iş bulamadığınız için dönemseli tercih ettiğiniz söylemeyin. Yada ima etmeyin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 88
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3028
Kayıt tarihi
: 12.04.07
 
 

1982 İstanbul doğumluyum. Yazılım mühendisi olarak çalıştığım bilişim sektöründe fırsat buldukça pek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster