Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ağustos '21

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
36
 

Donuk Kokoreç Nedir

Kokoreç!

Adına şarkılar yazılan, gün içinde birden akıllara gelen, gece yarısı “Şimdi bir yerdim.” Cümleleri kurduran…

Seveni çok, sevmeyeni de…

“Ay onu nasıl yiyorsunuz? “diye soranlara kokoreç aşıklarının verdiği güzel bir cevap vardır:

 “İşte şöyle,hrrrt.” 

Kokoreç, hayvanın bağırsağından ve mumbardan yapılan bir yiyecek biliyorsunuz.  Şişe sarılarak yapılıyor ve kor ateşte kızartılıyor. Bu bağırsaklar küçükbaş ve büyükbaş hayvanlara ait. Bu aşamada bağırsakların iyi temizlenmiş olması gerekiyor elbette. Sonrası ustalık…  Mesela her yemekte olduğu gibi kokoreci de kokoreç yapan baharatlar ve sebzeler var bence.   Kekik, kimyon, acı biber. Biber ve domates…  Kokorecin ülkemize gelişinin 1960- 1970’li yıllar olduğu söyleniyor. Kendisi sokak lezzetlerinin en sevileni diyebiliriz.

Gelelim son zamanlarda dikkatimi çeken kokoreçe: “Donuk Kokoreç”

Yazının başında bahsettiğim, bir anda akla gelen kokoreç için güzel bir üretim düşünülmüş.  Donuk kokoreç üretimi, kokoreç aşıklarının bir numarası son günlerde. Gözlemlediğim kadarıyla piyasada artık donuk kokoreçler satılıyor. Örnek veriyorum, paketin üzerinde “Kuzu Kokoreç” yazıyor ve derin dondurucuda (-18) bir yıl süreyle muhafaza edilebileceği belirtiliyor. Donuk kokoreci tüketmek istediğinizde ise buzdolabı kısmına koyuyorsunuz orda çözünüyor. Çözündükten sonra ise ASLA tekrar dondurmamak gerekiyor. (Çözünen bir gıda, hiçbir koşulda tekrar dondurulmamalı.) Yani anlayacağınız satın almış olduğunuz 1 kg Donuk Kokoreç sizin buzluğunuzda öyle kuzu kuzu yatıyor. (haha). Canınız istediğinde ise saatin kaç olduğu önemli değil. Kokoreci yemek isterseniz tek bir kişiden fikir alabilirsiniz: Kokoreç seven paşa keyfiniz.

Gıda sektöründeki bu gelişmeleri çok seviyorum. Yeni bir şey değil fakat her zaman söylerim: Eğer birileri yeni okuduysa ve şu an öğrendiyse, yazılmaya anlatılmaya değerdir. Kokoreç seven biri için, sokaktaki kokoreç satan amca, o meşhur kokoreççisi, yol üzerindeki kokoreç dükkanı, buzlukta yatan kokoreci, hepsi ayrı değerlidir.

Gerçek bir kokoreç aşığı hepsinin kıymetini bilir, öyle değil mi?

Not: “Mirkelam- Kokoreç eşliğinde okunabilir.”

Gıda Yüksek Mühendisi

Nermin Özge Çağlar

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 342
Toplam yorum
: 43
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 310
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster