Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '20

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
98
 

Dönüş yolunda dikkatli olun!

Bayramlar ve kazalar! 

Bayramlar huzur ve mutluluk içinde geçirilmesi gereken özel günlerdir. Ama dikkatsizlik, ihmalkarlık, vurdumduymazlık gibi insan kusurları sonucu birçok insan ve aile için kara gün oluyor.

Bayramın her günü yurt çapında meydana gelen çeşitli kazalarda maalesef onlarca insan yaşamını yitirdi, yüzlercesi yaralandı. Bunların bir kısmı da daha sonra Allah korusun ya ölecek ya da sakat kalacak. Bunlar can kayıpları, bir de işin maddi ve huzur kaybı söz konusu. Bu yüzden ne yazık ki bayramlar adeta kara güne dönüşüyor.

Örnek olarak bu sabah Yüksekova’da pikniğe giden minibüsün uçuruma yuvarlanması sonucu maalesef 6 vatandaşımız hayatını kaybetti, dün de Foça’da meydana gelen tekne kazasında 4 kişi yaşamını yitirmişti. Ölenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve sabır diliyorum.

Oysa biraz sağ duyu ve önlemle kazalar önlenebilir, önemli ölçüde azaltılabilir. Trafik kazalarını önlemek için neler gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Yollara bir kabahat bulamayız, yollarımız çok iyi. Trafik kurallarına uyarak bu işi önemli ölçüde halledebiliriz.

Yorgun ve uykusuz halde araç kullanmamalıyız. Hele alkollü iken direksiyona hiç oturmamalıyız. Ayrıca araçlarımızın düzenli oalarak (periyodik) bakımlarını da yaptırmalıyız. Eksik belge ile yola çıkmamalıyız.

Yukarıda anlattığım gibi ülkemizde trafik kazalarının önemli bir bölümü yazın tatil ve bayram günlerinde meydana gelmektedir. Bu zamanlarda mümkünse trafiğe çıkmamak veya trafiğin daha az yoğun olduğu yerlere gitmek de önemli bir korunma ve tedbir yoludur. Ben şahsen yazın trafiğin yoğun olduğu yerlerde, yollarda seyahat etmemeye özen gösteriyorum.

Bugün bayramın son günü ve tatilcilerimizin çoğu dönüş yolunda olacak. Hepsine hayırlı yolculuklar diliyorum.

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

3 Ağu. 20

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 536
Toplam yorum
: 73
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 255
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster