Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ağustos '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
880
 

Dönüşü Olmayan Yola Gidenler Arkalarına Bakmazlar

Dönüşü Olmayan Yola Gidenler Arkalarına Bakmazlar
 

Bu dünyanın yolları gidişli, dönüşlü, hasreti bitiren, seveni sevdiğine kavuşturan, özlemi gideren gidişli, gelişli yollardır.

Yaşamın gayesi için bu yollarda umutlar fide olarak ekilir hayallerle süslenir. Kimi yeşerir, kimi de kurur.

Bazılarının umutları derya deniz, bazılarının ise susuz bir çöl gibidir. Kiminin umutları yeşerir, hayalleri gerçekleşir, kiminin umutlarını hayalleriyle birlikte rüzgâr alır götürür.

Yaratılış gayesinde sevinçte vardır, hüzün de vardır. Bunlar yaşamın değişmez kurallarıdır.

Geçen ömrün yılları düğüm, düğüm birbirine bağlanır. Her düğüm bir sevinç, bir özlem, bir hatıra, bir anı olarak kalır.

Bir yol daha var işte o yol hasreti alevlendiren, seveni sevdiğinden ayıran, özlemi yürekte alevlendiren yoldur.

Bu yolun gidişi var, dönüşü yok. Gidenlerden hiç haber alınmaz. Duygular sel olur, gözler yağmur olur.

Hasretin çilesini çeken, vuslatı en çok hak eden gözler dönüşü olmayan yola giden yolcuyu arar.

Dönüşü olmayan yola gidenlerin vardıkları yerde yalan, hile, benlik, haksızlık, hukuksuzluk yok. Hakkın, hukukun titizce tartıldığı bir yer!

Kim bilir bu dünyanın gidişli, dönüşlü yollarında yalanlardan, hilelerden, ikiyüzlülerden haksızlıklardan ve hukuksuzluklardan bıkmışlardı. Gidenler gittikleri yerden memnun ki dönmüyorlar, sevdiklerini bile sormuyorlar.

Bizde dönüşü olmayan o yolun yolcusu olacağız.

Belki ani, vakitsiz, belki takatsiz, belki mecalsiz bir halde sevdiklerimizle halkalaşmadan, vedalaşmadan ve en acısı arkamıza bakmadan gideceğiz.

Kalanlar ise bizi toprağa gömecekler, birkaç gün övecekler, bıraktığınız varsa bölüşecekler, şayet geride bıraktığınız yoksa sövecekler. Kim bilir belki de onlar bize (geride kalanlara) üzülüyorlar.

Yahya Kemal Bayatlı bu konuyu ne güzel dile getirmiş.

Artık demir almak günü gelmişse zamandan,

Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.

Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;

Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.

Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli,

Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli.

Biçare gönüller! Ne giden son gemidir bu!

Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu!

Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler;

Bilmez ki giden sevgililer dönmeyecekler.

Birçok gidenin her biri memnun ki yerinden,

Birçok seneler geçti; dönen yok seferinden. ( Yahya Kemal BEYATLI )

Bu dünya bizi kandırıyor.

Dönüşü olmayan yolun yolcuları neden sevdikleriyle helalleşmeden, hiç arkalarına bakmadan gidiyorlar.

Sonsuz olmayan dünyaya neden bu kadar güveniyoruz, neden onu bu kadar seviyoruz, neden ondan ayrılmamak için elden gelen her türlü çarelere, hilelere, yalanlara, ikiyüzlülüğe ve en önemlisi benliğe başvuruyoruz.

Sevenle, sevilen dost oluyor, ne çare ki düğümlü yıllar geçtikçe dönüşü olmayan yol görünüyor. Seven sevileni, sevilen seveni bırakıp gidiyor.

Dönüşü olmayan yola giden her yolcu sevenlerinin yüreklerine hasretin tohumlarını ekiyor.

Gidenin bu dünyadaki gidişli, dönüşlü yollarda bir birine bağladığı düğümlü yılların bıraktığı hatıraları canlanır hiç unutulmaz.

Elbette içinde yaşadığımız dünyaya küsmemek lazım. Lakin sonu olmayan dünyaya bu kadar bağlanmamak gerekir.

Bu dünyada birçok cefa ve ecir çekmiş, düğümlü yılların sonunda dönüşü olmayan yolun tüm yolcularına Allahtan rahmet diliyorum. Yüce Allah onları cennetiyle sevindirsin.

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ölmemişlerin acısı,esas geride kalanların büyük acısı.Oysa onu kavrayıp anlasaydık,ruhumuzun mutlu olacağını bilseydik hiç de üzülmezdik o yeni kimsesiz kimliğimize...Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 03.09.2017 11:30
 

Hepimiz ama hepimiz o dönüşü olmayan yolun yolcularıyız. Kaçış yok, görünmeyen valizlerimizde iyilikler güzellikler sağ elimizde, kötülükleri doldurduğumuz valizlerimiz de sol elimizde ama onu sadece biz bileceğiz ve biz göreceğiz. Arkamızdan elbet sevenlerimiz üzülecek ama yaşamın değişmez kaidesi, bıraktığımız boşluğu yeni doğanlar dolduracak. Selamlar gönderiyorum, sağlık ve mutluluklar diliyorum...

Yurdagül Alkan 
 18.08.2017 20:56
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan: Bu dünyanın yolları gidişli, dönüşlü, seveni sevene ulaştırır, hasreti giderir. Ya dönüşü olmayan yola ne dersiniz.İşte o yol dönüşü olmayan veyolcusu hiç arkasına bakmaz. El sallayamaz.Ölüm takdiri İlahi öyledir.Emanet sahibine ulaşmıştır.Vücut dünya içindir toprağa tevdi edilecektir.Geride bir özlem kalacaktır. Saygılar sunuyorum.Size ve kıymetli evlatlarınıza sağlık ve mutluluk diliyorum.  22.08.2017 18:00
 

Bizim hoca bugünkü vaazında insanların bu dünyaya yatırım yaptıkları kadar ahirete yatırım yapmadıklarından söz ediyordu sayın Burakgazi. Gerçekten insanlar daha çok mal sahibi olmak için, borçlanıyorlar, servet yapmaya çalışıyorlar. Ama ahirete gelince, ne kadar bu konuda gayret sarf ediyorlar. O tartışılır. Sizin yazınız da bunu gayet güzel anlatıyor. Ne diyelim? Allah sonumuzu hayretsin. Saygılar, selamlar...

Erol Özışık 
 18.08.2017 17:53
Cevap :
Kıymetli Erol Özışık; Nefsin arkadaşı şeytan, Şytan nefsi hoplatıyor, oynatıyor.Nefiste insanoğlunu esir alıyor.( Ne mutlu onlara ki nefsine esir olmamışlar )Dünya gelin gibi süslenmiş,ölm haberi okunmaz, tahamml gösterilmz.Yaşam ile ilgili zevk sefadan da geçilmiyor.Dünya tatlıdır, yaninda mal şerbettir.Lakin toprak altı karanlıktır, soğuktur, penceresizdir. havasızdır. dardır kimse orayı istemez.Saygılar sunuorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  18.08.2017 20:50
 

Merhaba sevgili Burakgazi, Dünyadaki insanların hemen hepsi bir dinin taraftarı gibi görünür. Ama durum öyle değildir. Şimdi soruyorum. Sizce dini bütün bir müslüman cennete gidiş bileti olan ölümü ertelemeye neden çalışır? Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 18.08.2017 16:24
Cevap :
Kıymetli İzmirli doksanyedi: Siz daha iyi bilirsiniz ki dünya dile geldi Pygamberimize seslendi" Kendimi size kabul ettiremedim, lakin sizden sonrakilere kabul ettireceğim" dedi.Dünya süslenmiş bir gelin misali olmuş.Her can bu gelinle birlikte ömürboyu kalmak istiyor.Gerçek ise gelinin( dünyanın ) ne huzuru, ne güveni kalmış. İnsanoğlu nefsinin esiri olmuş.Siz Arifsiniz Arif ne dediğimizi çok iyi biliyor. Saygılarımı sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   18.08.2017 20:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2115
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster