Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Nisan '17

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
176
 

Dorian Gray'da ben de varım

Değerli bir kardeşim, Oscar Wilde'nin 'Dorian Gray'ın Portresi' adlı kitabını, 'Bu kitap tam senlik' deyip, hediye olarak gönderdi. Sağ olsun, iyi ki göndermiş; gerçekten de tam benlikmiş. Başyapıt misali bir romanmış.
 
*
 
'Dorian Gray'in Portresi'nin 56. sayfasından kısa bir alıntı yapmak isterim. Bu alıntıya hem katıldım, hem de içerisinde kendimi gördüm. Alıntı şöyle:
 
"Büyük bir şair, gerçekten büyük bir şair, dünyanın şiirsellikten en uzak kişisidir. Ama önemsiz şairler kesinlikle büyüleyicidir. Şiirlerindeki ritim ne kadar kötüyse, kendileri o kadar renklidir. İkinci sınıf bir sone kitabı yayınlamak onları bir o kadar daha dayanılmaz kılar. Yazamadıkları şiiri yaşarlar. Başkalarıysa yaşamaya cesaret edemedikleri şeyin şiirini yazarlar."
 
İşte bu alıntıya katıldım, hem de aşırı bir şekilde katıldım. Ve biraz olsun kendimi gördüm.
 
Gerçekten de öyledir, büyük şairlerin çoğu duygu fakiri, sığ ve kibirli insanlardır. Tabii, istisnalar mutlaka çıkar; mesela, Ahmed Arif ve Cemal Süreya kesinlikle bir istisnadır.
 
Dizeleri gerçekten mükemmeldir, imgeleri gerçekten müthiştir; ama çoğunu arkasında duygu, his değil, maharet, yetenek vardır.
 
Kendimi bulma meselesine gelirsek, ben de kötü bir şairim. Şiir kitabım olmasa da, birkaç küçük şiir kitabını dolduracak kadar şiirim var. Gerçi başta ben, yazdıklarıma şiir demiyorum, demem. Onlara 'şiirimsi şey' derim. Kötü şairin şiirleri değil, kötü şairin şeyleridir onlar. Yüreğim, ruhum ve aşka dair tutkum şiir gibi coşkundur, ama yazdıklarım profesyonellere göre hakikaten şeydir. (Lütfen burada bir övünme var sanılmasın, dostlarımın hepsi bilir bunu, hatta yüreğimdeki ve ruhumdaki şiirselliği dostlarım söyler.)
 
Ama ben mutluyum kötü şair olmaktan; yüreğim, ruhum, aşk anlayışım şiire benzesin de tek, varsın yazdıklarım şeye benzesin, adı şey olsun. Zaten hep söylerim: Şiir; dizeler dizmek, imgeler üretmek, hele ölçü-kafiye hiç değildir. Şiir, yüreği şiirleştirmektir, diye.
 
*
 
Oscar Wilde, 1854 yılında İrlanda'da doğdu. 1900 yılında 46 yaşındayken hayata gözlerini kapadı. Eşcinsel eğilimleri yüzünden çok sıkıntı yaşadı, iki yıl hapis yattı.
 
'Dorian Gray'in Portresi' Oscar Wilde'nin 1891 yılında yayınladığı tek romanıdır. Eşcinsel aşka biraz olsun değindiği için çok tepki almıştır. Orijinal dilinde de sade bir anlatıma sahiptir kitap. Kısa zamanda klasikler içerisindeki yerini almıştır.
 
'Dorian Gray'ın Portresi' sansürsüz baskısından Türkçe'ye Ülker İnce tarafından çevrilmiştir. Çeviri, Dünya Kitap dergisi tarafından 2014 yılında 'Yılın Çeviri Kitap' ödülünü almıştır.
 
Kitap, 2015 yılında Everest Yayınları'ndan çıkmıştır. Türü, roman. Sayfa sayısı, 188.
 
*
 
Dorian Gray, çok yakışıklı bir gençtir. Dorian'ın hayranı olan ressam Basil Hallward, Dorian'dan çok etkilendir, tablo bir rasmini yapar. Basil'in arkadaşlarından biri olan Lord Henry'yle tanışır Dorian. Dorian Lord Henry'nin dünya görüşünden çok etkilenir ve büyülenir. Dorian'ın aşk hayatı ve tablodan dolayı başına gelecekler...
 
*
 
Dil de, çeviri de üslup da, romancılık da hepsi on numara...
 
-Mustafa Yıldırım - 10.04.2017

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 252
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 681
Kayıt tarihi
: 03.11.12
 
 

Konyalıyım. Edebiyat okudum. Amatör yazar ve şairim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster