Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '12

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
349
 

Dorian Gray üzerine

Dorian Gray üzerine
 

Oscar wilde'ın tek romanı: The Picture of Dorian Gray

Dorian Gray'ın Portresi.Filmini izlemek değilde kitabını okumanız tavsiyedir :) Neyse gel gelelim anlatmaya. İyi kotü birşeyler yazmak istedim hakkında. 

Çok yakışıklı soylu ve zengin olan Dorian Gray bir anda herkesin dikkatini çeker. Özelliklede Ressam Basil'in. Dorian bir yandan Basil'in onun için yaptığı tablo ile ilgilenirken bir yandan da Lord Henry'nin hazcılık öğütleri ile uğraşmaktadır. Tablo yapılana kadar bu hazcılık düşüncesi ona cok akılcı gelmektedir, bir nevi yakışıklıyım soyluyum param var neden sürüneyim demektedir :) Basil o kadar çok etkilenmış ki ondan hatta aşık olmustur ki Dorian'a yaptığı tabloya adeta can vermiş ve o sırada ruhunu satmak isteyen Dorian çoktan ruhunu o tabloya hapsetmiştir. Artık Dorian tabloda yaşamaktadır bütün günahlarını yaşlılıklarını acılarını tablo çekmektedir. Dorian hazcılık düşüncesiyle, zevkle bütün hayatını geçirir ama tablonun yaşlandığını da farkettikçe içinden arada bir ''Acaba'' demektedir :) Özet bu  ama hikayeden çok akılda kalan şey kitapta ki aforizmalardır düşüncelerdir.

Örneğin bir yerde şöyle der'' Bir günahtan kaçmanın tek yolu ona bağlanmaktır.'' Bize biraz ters bir cümledir ama insanda derin izler bırakır ki Dorian'da da bıraktığı kesindir. 

''Ben,olmaktan korktuğun herşeyim '' der bir yerde Dorian Lord Henry'e böyle bir kişiye acımalı mı nefret mi etmeli? Ben çözemedim.

Dorian genel olarak narsist ve bu durumdan çok mutlu olan bir karakter. Herhangi bir şeyin güzelliği bunu hakeder zaten çünkü bu bir sanat eseridir ve ona bu denli bağlı olmak izleyenin yapabileceği tek şeydir.

Azıcık kendini beğenen ve edebiyatı seven ben için :) çok güzel bir kitap. Kitap sevmeyenler için filmi de var ama farklılıklar mevcut her kitap uyarlamasında olduğu gibi (Ayrıca dipnot: Filmde Lord Henry karakterini muhteşem sekilde Colin Firth oynamaktadır :))

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 934
Kayıt tarihi
: 10.02.12
 
 

Artvin- Hopa doğumluyum.elektrik-elektronik mühendisiyim. İşten fırsat buldukça kendimce yazdığım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster