Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '18

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
106
 

Dört Halife ve Sahabi Hakkında

Hz. Muhammed(sav) buyurdu ki, “İsrailoğulları yetmiş iki fırkaya ayrılmıştır. Ümmetim ise yetmiş üç fırkaya ayrılacaktır. Bir tanesi hariç, bunların tamamı ateştedir.” Sahâbîler, “Yâ Resûlüllah! O kurtuluşa eren fırka kimlerdir?” diye sorunca, Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurdu: “Benim ve ashâbımın yolunda olanlardır.” Şimdi, bakıyoruz islama getirilen birçok yorumla farklı farklı gruplar söz konusu olmaktadır. Hatta bu gruplar Kuran üzerinde dahi birleşemiyor. Halbuki, Kuran ayetleri ortadadır.

Dört halifeden bahsedilmektedir. İslamdaki bu dört halifede tüm sahabinin üstünlüklerini kabul ettikleri Muhammed(sav)e yakın ve sevgili olanlardır. Bu dört halifenin de bazılarının bahsettiği gibi araları bozuk değildir. Bilakis birbirlerine yardımcı ve destekçilerdi. Muhammed(sav) buyurdu ki, “Ashabıma sebbetmeyiniz, (hakaret etmeyiniz) sizden birisi Uhud dağı kadar altın infak etseydi, ashabımdan (birinin verdiği yarım müde ulaşamazdı.” Kuran’da Bakara 141’de buyurulur ki: “Onlar bir ümmetti; gelip geçti. Onların kazandıkları kendilerinin, sizin kazandıklarınız sizindir. Siz, onların yaptıklarından sorumlu değilsiniz.”

Hz. Ebubekir(ra) e peygamberimiz(sav) hasta iken müminlere namaz kıldırmasını istemiştir. Peygamber(sav)in sağlığında bir tek, Hz. Ebubekir(ra)nin evinden mescide giden yol açık bırakılmıştı. Hz. Ebubekir(ra) halife iken Hasan (ra) veya Hüseyin(ra)i omzuna alır dedesine benzeyen diye Hz. Ali(ra)nın yanında severdi. Birgün hutbede iken Hz. Ebubekir(ra), Hasan(ra) veya Hüseyin(ra) geldi,- in dedi dedemin yerinden deyince, Hz. Ebubekir(ra) bu peygamber(sav) torunudur, bunda hikmet var dedi bir basamak inip orda hutbe vermeye devam etti(çocuktur deyip geçiştirmedi).

Hz. Ömer(ra), Hz. Ali(ra) ile arası yine iyiydi. Hz. Ali(ra) bu ümmetin en üstünleri, Ebubekir(ra) ve Ömer(ra)dir buyurmuştur.

Hz. Osman(ra)nın şehit edilmesinde kapıda nöbet bekleyenler kimdi)? Hz. Hasan(ra) ve Hüseyin(ra). Hz. Ali(ra)nin talimatıyla orada nöbet bekliyorlardı.

Nihayet, sahabinin arasını ayıranlar sapkınlardır. Hele hele onları sevmemek tam bir bedbahtlıktır. Bizler hem sahabiyi hem ehlibeyti sevmeye mecburuz.

Evliyaların hiçbiri sahabiden birine karşı içinde kötü düşünce barındırmaz. Sahabinin arasındaki siyasi vs. her türlü anlaşmazlık aralarındadır hepsi bizden daha üstün ve alim olduklarından karışmamız doğru olmaz. Onları Muhammed(sav) e sahabe olmayı layık gören Allah’tır, bizler onlara kötü zanda bulunma hakkına sahip değiliz. Kuran’da Allah, onların en hayırlı ümmet olduğunu belirtmiştir : “Siz in­san­la­rın iyi­li­ği için mey­da­na çı­ka­rıl­mış en ha­yır­lı üm­met­si­niz. İyi­li­kleri ya­yar, kö­tü­lükleri ön­ler­si­niz, çün­kü Allah'a ina­nır­sı­nız." (Âl-i İmrân Sûresi, 3/110)

Yine bugün Alevilik diye içki içenler haşa Bektaşiyiz vs. diyorlar. Bugün Hacı Bektaşi Veli’nin makalat eseri ortadadır. Şarap dolu bir şişe diyor yıllarca suda kalsa yine temiz olmaz. Bir yere diyor şarap dökülse ordan ot bitse koyun o ottan koyun yese onun etini yemem buyuruyor. Nihayet, ne Hz. Ali(ra) ne Hacı Bektaşi Veli gibi pirler içkiye icazet vermiş ne de sahabiye hürmetsizlik beslemiş kin tutmuştur.

Pir Sultan Abdal dahi şiirinde dört halifeye olan sevgisini dile getirmiştir. Kısacası gerçek bir müslüman sahabiye kötü zanda bulunmaz şeriati de inkar edemez.

Sahabilerin hepsi de ayrı ayrı din için mücadele vermiş, fedakarlıklar etmiş, islam ilminde ve hizmetinde bizlerden üstünlerdir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 136
Kayıt tarihi
: 08.04.13
 
 

Anadolu kültüründeniz efendim! Merhametli ama kötülüğe karşı keskin kılıncız. İnsanı nedir insan ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster