Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '07

 
Kategori
Dostluk
Okunma Sayısı
724
 

Dostluklar ve beklentiler

Nasıl seçer insan dostlarını. Neye göre ya da niçin, olmadan hiçbir beklentisi sevebilir mi insan? Bütün ilişkiler belli çıkarlar üzerine mi kuruludur yoksa. Kızacaksınız belki bu cümlelere, hayır diyeceksiniz ben çıkar ilişkileri üzerine kurmuyorum dostluklarımı.

Çok zor gerçekten kabul etmesi. Ama bizi sevmelirini beklemez miyiz bütün dostalarımızın, değer vermelerini bize. Yanımızda olmalırını zor anlamızda, mutluluk katmalarını mutluluklarımıza, azaltmalarını üzüntülerimizi. Demezmiyiz dost acı günde belli olur diye. Farkedersek bize değer vermediklerini vazgeçmez miyiz dostluğumuzdan. Ne dersiniz belirli beklentiler üzerine kurulu değilmidir ilişkilerimiz?

Gerçekten inkar edemez hiçkimse sevdiklerinden bir şeyler istiyor oluşunu, peki çıkarcı olduğunu mu gösterir bu herkesin, o zaman dost olarak en eğlenceli, en zeki, en zengin, en dürüst olan kişileri seçmezmiydik. Daha zeki ya da daha zengin olanlarını tanımıyor muyuz hepimiz ama onları seçmedik değil mi dost olarak. Çıkar gözeterek şeçmiyoruz onları demek ki, en azından bilinçli olarak artılarını eksilerini hesaplamıyoruz seçerken. Belki de beklentilerimiz için seçmiyoruz, seçtikten sonra beklentilerimiz oluşuyor. Bu da bir mazaret değil benim için. Bence karşılıksız olmalıdır sevgi.

Ama ben hala çözebilmiş değilim, dostlarımızı neye göre belirliyoruz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Karşılıksız olmalıdır sevgi demişsin ama böyle bir sevgi sadece anne ve babaların çocuklarına duydukları bir sevgidir. Çocuğun ne yaparsa yapsın veya hiçbirşey yapmasın sen onu seversin. Onun dışındaki bütün sevgilerin bir karşılığı vardır ve olmalıdır da.Nedir bu karşılık ve çıkar? Güven,sevgi, ilgi,paylaşım,değer verme, sorumluluk hissetme ve olumlu insani özellikler.Dostumuzdan ve arkadaşımızdan bunları bekleriz, eğer yoksa onu sevip dost sayabilmemiz içinde geçerli bir gerekçemiz yoktur.Karşılıksız sevgiye inanmam ve dostlarımdan yukarıdaki saydığım özellikleri beklerim.Benden de dostlarım beklemeli....diye düşünüyorum.Sevgi ve dostlukla :))

tijence 
 20.06.2007 23:10
Cevap :
bence anne ve babaların da vardır beklentileri, evlilik,torun gibi saygılar  21.06.2007 16:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 44
Toplam yorum
: 148
Toplam mesaj
: 34
Ort. okunma sayısı
: 730
Kayıt tarihi
: 06.06.07
 
 

İHL mezunu,  metalci bir vatandaşım. Arkadaşlarım dengesiz diye hitap ederler, aileme göre ağırba..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster