Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Eylül '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
15450
 

Dosya masrafı almak için gelenler sinirlerimi bozuyor

Dosya masrafı almak için gelenler sinirlerimi bozuyor
 

Ben onbeş yıllık bankacıyım.

Dosya masrafını almak için müracat edenler sinirlerimi bozuyor. Dosya masrafı yasal değil saçmalığına inanlar ise tam bir komedi çünkü bankalar hala kredi kullandırırken masraf alıyor.! Bu konuda tüketici hakem heyetleri ise artık dosyaları incelemiyor.

Bu yazımı bu konuda girişimde bulunmayı düşünen herkesin dikkatle okumasını sağlık veririm. Zira dosya masrafını almak isterken dava masrafı ile karşılaşabilirsiniz. (Mahkemeyi kaybederseniz?)

1-Bankaların almış olduğu bu ücretin yasal olmadığı ile ilgili bir kanun maddesi yoktur.(Kaynak; Tüketici Hakem Heyetleri). Bu konuda meclis tatildeyken çıkan bir yasa varsa birisi beni aydınlatsın.

2-Yargıtay bir dava dosyasını inceler ve bankanın kanunlara uygun sözleşme hazırlamamış olduğuna hükmeder ise -o dosya için- alınan ücretin iadesini ister.

3-Tüketici Hakem Heyetleri bankalara bu dosya ücretini geri ödeme konusunda bir yaptırım uygulamaya sahip değildir. Bu kurumlar sadece vatandaşa yol gösterip, bankaların kanunlara uygun hareket edip etmediğine karar verir.Kaldı ki son zamanlarda dosyalara bakmıyorlar bile.Matbu bir mektup düzenlemişler.Dosya masrafı alınmayan kredilere bile aynı mektubu gönderiyorlar.

Bu üç tesbit üzerinden görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle tüketici derneklerine seslenmek istiyorum. Bankanın yapmış olduğu işten dolayı müşterilerini aydınlatarak almış olduğu masraf neden HAKSIZ oluyor. Bir ticarethane sahibinin bütün vatandaşlarına reklam ,emek, zaman, işgücü vs harcayarak duyurduğu kredi kampanyalarından kazanç elde etmek için yaptğı çaba neden değersiz sayılıyor.

Medya mensupları, ülkemizde kurulmuş banka düzenine bütün dünyanın kıpta ile baktığını sizler biliyorsunuz. Bizler işimizi en ince detaylarına kadar ve bütün kamu oyunun gözleri önünde açık seçik ve yazılı olarak yapıyoruz. Böyle çalışan kaç kurum var acaba?

Kredi kullanan müşterilerimiz, sizler krediden masraf alındığını bilmiyordunuz da! Bu tüketici dernekleri sizleri uyandırdı! Demek biz bütün bankacılar yıllarca oniki milyon vatandaşı kandırdık.! Herşeyi yazılı olarak yapan, alacağı hertürlü masrafı internet şubelerinde cümle aleme duyuran biz bankacılar nasıl olduysa kredi kullanan vatandaşlara bunu söylememişiz. Pardon söylemiş de sözleşmeye yazmamışız.

Yargıtay tarafından geri ödenmesi konusunda alınan mahkeme kararlarını dikkatle okuyun.Mahkeme davayı karar bağlarken net olarak şunu söylemekte:Banka müşterisi ile müzakere ettiği masrafları açık olarak sözleşmeye yazmak zorunda.İlave olarak sözleşmeler kanunların emrettiği şekilde düzenlenmek mecburiyetinde.Aslında özde bir yanlış yok şeklen eksiklikler var.

Hepinizin çevresinde bankacı dostlarınız var.Kredi alarak kiminiz ev, araba sahibi oldunuz, kiminiz sağlığınıza kavuştunuz. Devlet bir kuruşunu kaçırmadan servet sayılacak vergiler kazandı. Şimdi şubelere gelip gözümüzün içine baka baka "SİZ BENİ KANDIRDINIZ² diyorsunuz. .

Netice olarak şunu söylemek istiyorum. 

1-Bütün bu gelişmelerden sonra hiçbir banka sözleşmelerinde ,yukarıda yargıtay tarafından tesbit edilen eksiklikleri yapmamaktadır.Herkesin şunuda açıkca görmesi gerekmektedir ki dosya masrafları hala alınmaya devam etmektedir.Eğer bu konuda kanun varsa masraflar neden alınıyor acaba!

2-Farzedelim sözleşmelerde boşluk var,kanun var, nizam var. Sözleşmeye yazılmamış haksız alınmış masraf var. Bunları bir kenara koyarsak sizde, bende cümle alem de bu masrafın alındığını ve alınacağını bilerek ve karşılıklı görüşerek bu kredileri verdik ve aldık.

Sağlıklı ve mutlu yarınlar sizlerin olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili bankacı kardeşime...Bankacılık bütün ülkelerde olduğu gibi ülkemizdede,yasal bir para ticaretidir.Ticaret yapan üreticiler,ithalatçılar ve satıcı firmalar mallarını,maliyete tekabul eden koşullar ile üretir veya tedarik eder,sonra satmak için tirilyonlarca reklam masrafları yapar.Herkes para kazanma karşılığında bir bedel öder;tek bankalar değil.Müşteriye ulaştırırken harcadıkları yakıt bile maliyettir.Sizin yaptığınız malı teslim edip mazot parasını istemek gibi bir şeydir.Sizlerden o paraya ihtiyacı olduğu için başvuruya gelen insanları tabiiki aydınlatıyorsunuzda...onların başka bir seçeneği varmı sizin karşınızda? İnsanların çaresizliğine şimdi sahip çıkılıyor diye feryad ediyorsunuz.Bu paraları ne yaparsanız yapın ödeyeceksiniz.

Metin DEMIR 
 04.10.2012 19:59
Cevap :
Bankalar kullandırdıkları kredilerden hala masraf almaya ve insanlarda kredi kullanmaya devam ediyor.Beyhude yormayın kendinizi ve bankacıları.  14.10.2012 23:22
 

Sayın blog yazarı. Utanmasanız bankalar hayır kurumlarıdır diyeceksiniz. Vatandaş bankalardan para kazanmıyor, bankalar vatandaştan para kazanıyor. Zira sizin maaşlarınız da, banka işlemleri yapan ve kredi çeken vatandaşlar tarafından sağlanıyor.

Ömer Tok 
 22.09.2012 5:20
Cevap :
Asla böyle birşey demem.Çünkü bankayı hayır kurumu olarak gören zihniyet sizsiniz.Banka ticarethane.Bunu hala idrak edemeyen vatandaşla uğraşanlarsa çalışanlar.  26.09.2012 21:22
 

selam..kimse keyfinden kredi çekmiyor.ihtiyaç kredisi içinde dosya masrafı alınıyor ve aynı ücret talep ediliyor.insanlar muhtaç olduğundan bu soygunculuğa maalesef boyun eğiyorlar..2 hafta önce araç kredimin ödemelerini bitirdim ve rehin kaldırma yazısı istedim,bunun için benden 40 tl tahsil ettiler.neye istinaden?hani dosya masrafı almıştın bu işler için?kısacası haksız kazanç..zaten yasal faizini alıyorsun verdiğin krediden.bir de şimdi hayat sigortası çıktı..hayırlı olsun..

hakan pkr 
 21.09.2012 15:42
Cevap :
Yaptığımız işin karşılığında aldığımız ücret neden soygunculuk oluyor.Bir malı peşin almakla ,teksitli almak aynı değerde mi.?Aldığınız krediyi banka hangi kaynaklardan sağlıyor acaba.Yasal faiz diye bir olay yoktur.Mevduat toplar kuruşuna kadar faizini veririz.Kredi satar kuruşuna kadar faizini alırız.Aradaki fark kar'dır.Batan kredileri,borcunu ödemeyenlere yaptığımız telefon görüşmelerini,elektriği,işgücü maliyetlerini vs neden maliyetten saymıyorsunuz.?  26.09.2012 21:27
 

Bende konut kredisi çekenlerdenim, bana bildirilen her türlü şartı kabul ederek krediyi çektim ve pişman değilim. Çok şükür bir dairem oldu. Fakat sabit geliri olan bir insan olarak bana bildirilen her fırsattan da yararlanmak tabii ki hakkım. Bu bir fırsattır. Eğer ödediğim masrafı geri alabileceksem tabii ki gider başvurumu yaparım. Buna da kimse engel olamaz. Böyle düşünen kişi sadece ben olmadığıma göre malesef bankalarda bu tür işlemlerle uğraşmaya devam edecek.

Fatih Çolakfakioglu 
 12.09.2012 11:54
Cevap :
Duyarlı tutumunuzdan dolayı bir bankacı olarak size teşekkür ederim.Benim size tavsiyem,önce dosyanızın bir örneğini-hakkınız olan-almanız ve incelemeniz.Sonra tüketici hakem heyetine iletmeniz.Onlar size yol gösterir.Eğer banka yanlış yapmış ise dediğiniz gibi hakkınızı almanız.Hoşcakalın.  12.09.2012 23:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 67
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 5256
Kayıt tarihi
: 25.05.07
 
 

Bir bankada servis yetkilisi olarak çalışmaktayım. Kazanmayı, rekabeti ve insanlara yardımcı olmayı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster