Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Nisan '17

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
321
 

Dosya masrafsız konut kredisi gerçekten var mı?

Dosya masrafsız konut kredisi gerçekten var mı?
 

Bankalar özellikle bahar ayları ve yaz dönemlerinde kredi ürünlerinde çeşitliliklerini arttırarak kampanyalar ile tüketiciye duyururken, kredilerden alınan dosya masrafı gibi ücretler de tüketicileri düşündürüyor. Bankaların dönemsel olarak duyurduğu kampanyalarda kredi tahsis ücreti alınmamasına yönelik kredi ürünleri ilgi ile takip edilirken, dönem bitimi tekrar masraf ücretlerinin alınması kredi çekecek olanları da beklemeye sevk ediyor. Peki; bankaların dönemsel olarak kredi tahsis ücreti almaması, masrafsız kredi diyerek sundukları kredi kampanyaları gerçekten avantajlı mı? Tüketicinin beklemesine değer mi? Aslına bakarsanız masrafsız kredilerin hiç de cazip olmadığını söyleyebiliriz. Zira faiz oranlarının diğer kredi ürünlerine göre daha fazla olması, dosya masrafsız kredinin aslında uzak durulması gerektiğini bize göstermekte. Bankaların stratejik olarak uyguladıkları ve sözde masraf almadıklarına yönelik bu kampanyalarını dikkatli incelemekte fayda var. Bazı bankalar ise gerçekten hem dosya masrafı almıyor hem de faiz oranlarında oynama yapmıyor, o nedenle her reklama inanmamak ve güvenmemek gerekiyor. Kafa karışıklığı bankacılık sektöründe her zaman olan ama giderilmesi de mümkün olan bir olay. Durum böyle iken haklı olarak Tüketici ‘Soruyor’ Dosya Masrafsız Konut Kredisi Nerede?
 
Dosya Masrafsız Kredi
 
Genelde dosya masrafsız kredilerin konut kredilerinden çok bireysel ihtiyaç kredilerinde olduğunu belirtelim. Bunun sebebi de konut kredilerinde ortaya çıkan masrafların çokluğudur. Örneğin eksper ücreti, rehin ücreti gibi zorunlu masraflar bankalar tarafından alınmak zorundadır. Taşıt kredilerinde de durum aynıdır ve masrafsız kredi bulmak oldukça zordur. Aslına bakarsanız konut kredisi çekerken dosya masrafsız olmasından ziyade kredi faiz oranlarının ne kadar düşük olduğu ile meşgul olmalısınız. Konut kredilerinde çekilecek tutar yüksek olduğu için faiz oranları oldukça önemlidir. Örnek vermek gerekirse 100 Bin Lira konut kredisi kullandığınızda kredi tahsis ücreti olarak genelde binde 5 kadar yani 500 TL ödersiniz. Kaldı ki yine rehin ücreti ve ekspertiz ücreti vermekten de kurtulamazsınız. Hatta şöyle söyleyelim, dosya masrafsız konut kredisi buldunuz diyelim fakat faiz oranı yüksek, çektiğiniz kredi tutarı da yüksek olacağı için geri ödeyeceğiniz tutar inanın 500 TL kredi tahsis ücretinin yanında büyük bir meblağ olacaktır. O nedenle ihtiyaç kredisinde masraf almayan kredilerini inceleyebilirsiniz fakat konut kredilerinde asıl önemli olan kredinin faiz oranıdır.
 
Masrafsız İhtiyaç Kredisi
 
Konut kredisinden ziyade daha düşük miktarlı bir kredi düşünüyor iseniz, özellikle başta Ziraat Bankası olmak üzere Odeabank, Denizbank, TEB ve QNB Finansbank’ın masrafsız ihtiyaç kredilerini incelemenizi tavsiye ederiz. Özellikle konut alımı sırasında gerekecek olan peşinatı bulma konusunda bu bankalardan ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Ve son olarak tekrar hatırlatalım; masrafsız konut kredisi veren bankalar bulmaktan ziyade en az 10 yıl boyunca ödeyeceğiniz ev kredisi için önceliğiniz faiz oranlarını incelemek olsun.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1351
Kayıt tarihi
: 06.11.16
 
 

1984 İstanbul doğumluyum. Küçüklüğümden süre gelen bir hayalimin peşindeyim, mutlu bir hayat sürm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster