Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '15

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
192
 

Doula desteği almak istediğinizde potansiyel bir Doulaya sorulabilecek güzel sorular:

Doula desteği almak istediğinizde potansiyel bir Doulaya sorulabilecek güzel sorular:
 

Googleda, potansiyel bir doulayı tanıtan sorular ve bu konu hakkında bir çok liste ortaya çıktı.
Bursa’da hizmet vermeye niyetli bir doula olarak, bu soruları cevaplarını sizle paylaşmak istedim. Cevaplar belki sizin sorularınızı da karşılar.

POTANSİYEL BİR DOULAYA SORULABİLECEK GÜZEL SORULAR:
Benim tahmini doğum tarihimde uygun musunuz? Doğumda destek olacak mısınız? Ücretiniz nedir? Bu eğitim neler içerir? Ben doğumdayken evime gelecek misiniz ya da doğum yapılacak yerde buluşacak mıyız?  Eğer bunlar tatmin edici bir şekilde cevaplandırılmışsa, daha sonra bir randevu talep edin.

Gelelim diğer 5 soruya
Unutun gitsin: Sertifikanız var mı?;Sertifika almanın bir çok yolu var ve farklı alanlarda bir sürü sertifika veren organizasyonlar bulunmakta, bunlar artık gittikçe alakasızlaşıyor. Bazı doula eğitimleri bizzat birebir, bazıları ise internetten görüşerek yapılıyor. Bazı doula eğitimleri 1 gün, bazıları 4 gün sürüyor. Bazıları en az 3 doğuma girilmesini istiyor, bazıları 5 doğuma girilmesini, bazıları da doula olmak için hiç doğuma girilmesini istemiyor. Dolayısıyla sertifika sahibi olmak her şeyi çözmüyor.

Uygun soru:  Doula olmak için neler yaptınız? Kendinizi bu işe nasıl hazırladınız?Doulanızın yetenekleri hakkında vereceği hangi cevaplar sizi tatmin ederdi, bunu düşünün. Benim doğum koçum daha önce kendi doğumu hariç hiç doğuma girmemişti. Masaj terapisti ve aynı zamanda 3 doğum yapmıştı. Bu benim için yeterli gelmişti.

Unutun gitsin: Kaç doğuma katıldınız? Uzun yıllar boyunca doulalara akıl hocalığı yaptım ve şuan benim için çalışan mükemmel bir kadın grubum var. Bütün hepimiz ilk doğum müşterimizi almıştık. İlk doğumunu gerçekleştiren doulalarla birlikte çalıştım ve başardık! 25-50 doğuma girmiş doulalarla beraber de çalıştığım oldu ve bazen sanki daha önce doğum yapan bir kadın görmemiş gibi yaklaşmışlardı.

Uygun soru: Eğer söylediğiniz senaryolar gerçekleşseydi beni nasıl desteklerdiniz bunun hakkında örnekler verebilir misiniz? Kendi senaryolarınızı listelendirin, çünkü bu senaryolar sizin hayalinizdeki senaryolar.

Unutun gitsin: Her ay kaç tane müşteriniz oluyor? Ekibiniz var mı? Her doula bu soruyu bir sayıyla cevaplayacaktır ve ideal olarak ekibiniz var mı sorusuna evet cevabı verecektir. Ne önemi var? Benim 4 hafta içinde doğuracak birden çok müşterilerim olmuştu ve onlar ile birlikte her birimiz 24 saatimiz içinde doğumlarda rol aldık. Gayet güzeldi.

Uygun soru: Ben doğum için geldiğimde siz diğer bir müşteri ile ilgileniyorsanız, benim doulam kim olacak? Bu kritik olan kısım. Bir ara benim müşterim olmayan hamilenin doğumuna girmek durumunda kaldım. Bir çift bana onların destekleyici doulası olduklarımı söyledi. Onların destekleyici doulası olduğum hakkında hiçbir fikrim yoktu. Sizin doulanız eğer bu durumda sizi destekleyemeyecekse bunu netleştirin.


Unutun gitsin: Doğum ve çiftleri doğum sırasında ayrıca kadını desteklemek hakkında felsefeniz ne? Doulanın bunlar hakkındaki felsefesini kim takar? Eğer iyi görüşülen biriyse, onun bu sorular hakkında çoktan bir cevabı vardır. Onu bir hizmet almak için çağırıyorsunuz. ÇOK ÖZEL BİR SERVİS İÇİN.
 
Uygun soru: Müşterinizin verdiği karara katılmadığınız anlardan bahsedebilir misiniz?Onun yanıtını dikkatlice ölçülendirin. Kendi duygularını ayırabilmek için müsait mi? O yargılanmış veya hayal kırıklığına uğramış gibi mi geliyor? Doulanız bu şekilde olmamalı. Bu sizin doğumunuz ve onun tek görevi sizi duygusal, fiziksel ve eğitsel yönde desteklemek.

Unutun gitsin: Benim ebem ile anlaşabilecek misiniz? Benim doğum yaptığım hastanede çalıştınız mı? Bu soru sizin ilk etkileşiminizde sorulmuş olmalıydı. Doula ilk telefon konuşmasında kim ve nerede sorularını sormalıdır. Eğer bu destekleyici ya da hastane onunla çalışmayı reddeder bir şekildeyse, onlar bu konu hakkında dürüst olmalı.

Uygun soru: Ben “X” doktoru ile çalşıyorum ve Z hastanesinde doğum gerçekleştireceğim. Paylaşabileceğiniz pozitif veya negatif tecrübeleriniz var mı? Doulalar paylaşmayı severler. ÇOK SEVERLER. Cevabını değerlendirin ve karar verin bu destekleyicimi kaygıya uğratacak mı ya da onun hakkında kaygılanacak mıyım diye. Delile dayalı bilgilendirme mi öneriyor? Herkesin bildiği gibi eğer kötü bir destekleyici ya da kötü bir hastaneyle birlikteyseniz, doula kanıtları desteklemek için orada olacaktır. Böyle olmalısınız daha sonra araştırmayı yapın ve bilgili bir şekilde karar vermek için gelin.


Doula ayrıldıktan sonra nasıl hissettiğinize bir bakın.
İki tarafta etkilendi mi?
İki tarafta birbirini yetkili hissetti mi?
Her iki tarafta hayatlarının en özel tarafını paylaşmak için birbirini hazır hissetti mi?
Unutmayın ki, doulanız hakkında en önemli şey onun sizi nasıl hissettirdiği, sizi ve eşinizi nasıl desteklediği, ya da size nasıl destek sağladığıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 577
Kayıt tarihi
: 28.05.14
 
 

22 yıllık hemşireyim ve halen Nutrisyon Hemşiresi olarak görevime devam ediyorum. 2 yıl boyun..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster