Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '21

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
19
 

Döviz Neden Kim Yükseltiyor

Bir soru sormak istiyorum sevgili okurlarım. Soru şu; - kırk yıldır bütçenin üçte ikisi olarak ödenmeye devam eden savunma harcamaları diye bir harcamamız olmasaydı, son günlerde yaşanılan döviz kurunun yükselişi ve dolayisiyle Türk lirasındaki değer kaybı yaşanır mıydı?

Sorumu kendim yanıtlamaya çalışayım isterseniz. Sözcükleri dolandırmadan direkt söylemiş olayım, yaşanmazdı. 94 ve 2001 ekonomik krizler dahi yaşanmazdı. Bütçenin üçte ikisinin devletin kasasında durduğunu düşünün, inanın milli gelir Avrupa ülkelerinden daha da yüksek miktarda olurdu kırk yıl boyunca.

Birinci ve ikinci dünya savaşları tamamen toprak paylaşımı üzerinde konuşlanırken dünyanın ekseni 45'ten sonra neoliberalizm rüzgarıyla yeni ivme kazandırılmış ve dünya ülkelerini kendi şemsiyesi altına alarak küresel ekonomiyi yöneten dünya tüccarlarının kontrolüne geçmiştir.

Bin dokuz yüz seksen dokuz yılında Sovyetlerin çöküşünde de neoliberalizmin etkisi olduğunu düşünenlerdenim.

Bin dokuz yüz doksan yılından sonra dünya ülkeleri küresel sermaye gücün ellerinde barındırdığından dolayı ülkelerin hem ekonomileri hem de siyaset yapılarını dolaylı şekilde kapsamına almıştır.

Dünya tüccarları örneğin kırk yıl önce terör örgütünü örgütleyerek savunma harcamalarıyla ekonomiye büyük zararlar vererek milli gelirin artmasını engellemiştir. Kısaca halkın cebine ve yaşam standardına zarar getirmiştir. Savunma harcamaları arttıkça ülkede ekonomik krizler yaşatılmış ve uluslararası dolar faiz borsa baronları kazançlarına kazanç sağlamıştır.

Günümüzde yaşamış olduğumuz döviz dalgalanması da küresel ekonomiyi yönlendiren tüccarların parmağı olduğunu düşünmekteyim. Faizi aşağıya çekme politikasının perde arkasında küresel sermaye gücünün varlığından söz etmek gerekir.

 

 

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 2316
Toplam yorum
: 1109
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 446
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster