Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Temmuz '12

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
392
 

Dövizle banka kredisi

Dövizle banka kredisi
 

Bankalar çoğu zaman tüketicileri düşük faizli Japon Yeni ve İsviçre Frangı kullanımına teşvik etmektedirler. Bu sebeple bankalardan tüketici kredisi alanlar, sözleşmelerinde yer alan haksız şartlar nedeniyle, borcu kapatırken fazla para ödeyebilmektedirler.

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse; tüketici, kredisini Japon yeni üzerinden almıştır. Daha sonrada tüketici, erken ödemeyle borcun kapatıldığı tarihte sözleşme tarihindeki miktardan çok daha yüksek olan Japon Yeni kuru üzerinden çıkan miktarı ödeyip, borcu kapatmak zorunda kalmıştır. Tüketici kredisi sözleşmesinde ise "Kredinin dövize  endeksli olması halinde TL/YTL ödemede, kredinin geri ödeme planında USD/Euro para birimi olarak belirtilen taksit tutarının bankanın ödeme anındaki döviz satış kuru üzerinden hesaplanan TL/YTL karşılığı tutarı kullanılır" , "Ancak kredi taksit ve anapara ödemelerindeki, bankamız efektif  veya döviz satış kurunun kredinin kullandırıldığı tarihteki kurdan düşük olması halinde kredinin ilk kullandırıldığı kur dikkate alınacaktır." gibi hükümler yer almaktadır.

Tüketiciye kullandırılan kredinin, tüketici kredisi olduğu ve tüketiciye fiili ödemenin TL bazında yapıldığı, kullanılan tüketici kredisinin Japon Yeni'ne endekslenerek  geri ödeme planı hazırlandığı ihtilafsızdır. Ne var ki, tüketici ile banka arasındaki sözleşmede geri ödeme sırasında bankanın efektif veya döviz satış kurunun kredinin kullandırıldığı tarihteki kurdan düşük olması halinde, kredinin ilk kullandırıldığı tarihteki kurun  esas alınacağı, hüküm altına alınmıştır. Yabancı paranın kurundaki artışların banka lehine yararlanabilecek iken, kurdaki düşüklükten tüketicinin yararlandırılmaması haksız şart niteliğindedir.  (4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun mad. 6) Dolayısıyla sözleşmenin bu hükmü tüketiciyi bağlamaz. Bu konuyla ilgili hukuksal yollara başvurulduğunda ise mahkemece kredi kullandıran bankanın da para alıp satan bir tacir olduğu kar elde etme amacına yönelik faaliyette bulunduğu, tüketiciye yapılan fiili ödemenin de TL olduğu dikkate alınıp, sözleşme tarihinde TL bazında kullandırılan benzer kredilere  uygulanan ortalama faiz oranlarının araştırılması ve tüketicinin erken ödeme tarihindeki borcu bulunarak yine erken ödeme sebebiyle yapılması gerekli indirim de uzman bilirkişi vasıtası ile tespit edilerek hâsıl olacak sonuca uygun bir karar verilmesi gerekir.

 

Av. Gökhan ARICAN
Barbaros Mh. Tunalı Hilmi Caddesi Kuğulu İş Hanı
A Blok No:123/56, Kavaklıdere/Çankaya/ANKARA,
Tel: 0 312 466 56 34 – Faks: 0 312 466 56 40 – Gsm: 0 533 372 36 89
www.gokhanarican.av.tr – e-mail: info@gokhanarican.av.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5229
Kayıt tarihi
: 29.05.12
 
 

Av. Gökhan ARICAN, 1977 yılında Mersin'de doğdu. Polis Koleji'ndeki eğitiminin ardından 1998 yılı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster