Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '16

 
Kategori
Alışveriş - Moda
 

Dövmelerinize bakım yaptırdınız mı?

Dövmelerinize bakım yaptırdınız mı?
 

Özellikle yaz aylarında dövmelerinize her zamankinden çok daha fazla özen göstermelisiniz.


Öğrenci, avukat, gazeteci ya da oyuncu… Dünya üzerinde pek çok insanın vücudunda küçük ya da büyük, bir ya da birden fazla dövmesi mutlaka var. Omuzda, dekoltede ya da sırtta hayat boyu bizimle olacak dövmelerin de bakıma ihtiyacı var. Özellikle de yaz aylarında… Her daim renkli ve canlı görünmeleri için neler yapmak gerektiğini biliyor musunuz?

İyileşene kadar bekleyin

Dövme yaptırdıktan sonra ilk iki hafta uygulamanız gereken hijyen kuralları oldukça önemli. Sonuçta dövme, cildin üst yüzeyinde meydana gelen bir yaralanma. Bölgenin sık sık temizlenmesi ancak suyla fazla temas etmemesi gerekiyor. Özellikle doğrudan güneş ışınları maruz kalmamasına özen gösterin. Yaranın kabuklanmasına olanak sağlanması şart. Tabii kabukları da kesinlikle koparmayın, diyor uzmanlar.

Doğru bakım uygulayın

Dövme yaptırdıktan sonraki iyileşme sürecinde bölgeye günde üç ya da dört kez uygun bakım ürünü uygulayın. Ürünün cildin pH dengesine uygun olması önem taşıyor. Ve tabii ki yaranın günlük nemlenme oranı da önemli. Yaranın iyileşmesinde cildin hızlıca emdiği, nefes almasına izin veren, yağlı bakım ürünleri etkili.

Güneşten sakının

Uzmanlar göre göre dövmenin en büyük düşmanı güneş. Renk pigmentlerini solduruyor. Öyle ki, güneş ışınlarının dövmenin her bir çizgisini silecek kadar güçlü etkisi var. Her durumda renk yoğunluğunun dövmenin güneşle ne sıklıkla irtibatta olduğuyla alakası bulunuyor. Uzmanlar, güçlü UV ışınlarına karşı dövmelerin giysinin içinde korunabildiğini ancak deniz kenarında doğrudan güneşe maruz kalmaması gerektiğini bunun için de en az 30 ya da 50 koruma faktörlü ürün kullanmak gerektiğini belirtiyorlar.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 241
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 445
Kayıt tarihi
: 27.04.16
 
 

Almanya'da doğdu. Oradaki öğreniminin ardından üniversite eğitimi için Türkiye'ye döndü. Gazeteci..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster