Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Nisan '07

 
Kategori
Engelli Eğitimi
Okunma Sayısı
51750
 

Down sendromlu çocukların özellikleri

Down sendromlu çocukların özellikleri
 

Down sendromunun herhangi bir tedavisi yoktur. Bu çocukların eğitimleri, zeka geriliğini ortadan kaldırmak şeklinde yapılamamaktadır. Ancak bu durumdaki, zihinsel gerilik gösteren çocuklara bilinçli bir yaklaşım ve eğitimle yardım edilebilir. Buna göre; bu çocukların kapasitelerini ulaşabilecekleri en üst düzeye çıkartmak; kendi gereksinimlerini karşılayabilecek hale getirmek, toplumda özürlerine karşın uyumlu ve mutlu bireyler haline getirmek amaçlanmalıdır.

Down sendromu adını, bu kromozamal anormaliyi 1866 yılında ilk olarak tanımlayan İngiliz doktor Longdon Down'dan alır. İlk hücre bölünmesinin başlangıcında , normal bir çocuğun hücresindeki kromozom sayısı 46 iken; down sendromlu çocuğun kromozom sayısı 47 'dir. Down sendromuna neden olan bu hatalı kromozom dağılımının nedeni hakkında kesin olarak belirlenmiş bir görüş olmamakla beraber; viral enfeksiyonlar (grip, kızamık, su çiçeği vb.), hormonal bozukluklar, röntgen ışınları, ilaçlar ve genetik yatkınlıklar gibi faktörlerin etkili olabileceği düşünülmektedir. Bunun dışında kabul edilen en yaygın nedenin anne yaşı olduğu bilinmektedir. Anne yaşı ilerledikçe down sendromunun görülme sıklığı artmaktadır.

Down sendromlu çocukların boyları normal sınırlar içindedir. Ancak daha sonraki yıllarda boy uzama hızının normallere göre yıldan yıla azaldığı görülmektedir. Ağırlıkları ise sahip oldukları boy uzunluğunu karşılayabilecek düzeydedir. Genel olarak vücut ağırlığı ve boy uzunluğu değerleri standartlardan düşüktür; yaşları ilerledikçe normallerle olan farklılığın arttığı gözlenmiştir.

Bu çocukların sosyal gelişimleri; zihin gelişimlerinden birkaç yıl daha öndedir. Taklit yetenekleri oldukça fazladır ( Mesela Yeter isimli öğrencim izlediği Türk filmlerindeki aşık ve acılı kadın tiplemelerini o kadar güzel canlandırıyor ki hayran kalırsınız:)) Müzik, dans ve hareketten hoşlanırlar. Oyun ve grup kurallarına uymada güçlük çekerler.

Bu çocuklarda konuşmanın başlaması genellikle yürümenin gerçekleşmesinden 1-2 yıl sonra görülür. Dil gelişimi, yapı olarak normal çocuklara benzer; ancak bazı basamaklara ulaşmada yavaşlık ya da duraklama görülür.Ayrıca down sendromlu çocukların konuşulanları anlamaları, konuşmalarından daha iyi düzeydedir.

Down sendromlu bir çocuk ortalama olarak 10 yılda, normal gelişim gösteren bir çocuğun 3-4 yılda gösterdiği gelişmeye ulaşır. Bu çocuklar kavramları anlamada güçlük çekerler, dikkat süreleri kısa ve dağınıktır. Öğrendiklerini çabuk unuturlar , bu nedenle verilen bilgileri değişik zaman ve durumlarda tekrarlamak gerekir.

Bu çocukların motor gelişimi ilk yılda oldukça yavaştır. İlk aylarda sessiz, sakin genelde uyku durumundadırlar. 1 yaş civarında ya da daha sonraki aylarda oturmayı öğrenirler . Genel olarak motor gelişimdeki her basamak (oturma, emekleme gibi...) normalden daha uzun bir zaman aralığında aşılır. Fiziksel ya da nörolojik bir problem yoksa bütün down sendromlu çocuklar yürümeyi öğrenirler. Normal çocuklarda olduğu gibi down sendromlu çocuklarda da bireysel farklılıklar söz konusudur. Bu nedenle , bir çocuk bu özellikleri daha erken veya daha geç kazanabilir.

Evinde ilgi ve sevgiyle büyüyen; özel eğitime tabii tutulan down sendromlu çocuklar; genel olarak kendi kendine giyinme, yemek yeme, tuvalet ihtiyacını karşılama, basit ev işlerini yapma vb. gibi işleri öğrenebilirler. Öğrencilerimiz arasında okuma-yazmayı öğrenen , basit matematiksel işlemleri gerçekleştiren, bilgisayarı işine yarayabilecek düzeyde kullanabilen dünyalar tatlısı down sendromlularımız var. Hatta gözlemlediğim kadarıyla özellikle down sendromlu kızlarımız aşık olmaya pek meyilli:))

Son söz: Bu çocuklar iyi bir eğitim aldıkları taktirde monoton, yarı beceri gerektiren işlerde çalışabilirler.

{fotoğraf: Minicik tatlı öğrencim Erdem...}

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ben bir özel eğitimciyim.şuan lisa dörtdeyim.Yazdığınız yazıları okudum. Bir özel eğitimci olarak size katiliyorum;gerçekten cana yakin sevimliler.Yeni yazılarınızı bekliyorum.BAŞARİLARİNİZİN DEVAMINI DİLERİM...

eda akinci 
 09.10.2008 20:18
 

kusura bakma yazını tam okumadım ama içeriğine baktıktan sonra anladım.çünkü ben daha 13 yaşında bir çocuğum uzun yazılardan hoşlanmıyorum.ama benim babamın iş yerindede bir down sendromlu çocuk var.kendine sorsan yaşı 5 ama normalde 35.biliyorumki bu sendromdokiler bu kadar yaşayamıyo ama onun kaderi.sen müthiş bir yazı yazmışsın başarılarının devamını dilerim.

hafifavcı 
 29.04.2007 14:20
Cevap :
Çok teşekkür ederim Orhun'cuğum:)) Hepsini olmasa bile okuyup bu yaşta bu kadar duyarlı olup yazdıklarımı güzel yorumunla anlamlandırdığın için...Sen de iyi biliyorsun o zaman down sendromluların ne kadar da tatlı olduklarını:)) Selam ve sevgilerimle...  29.04.2007 21:45
 

Çok sevimli çocuklar ama toplum içinde çok yadırganıyor. Psikoloji kitaplarımın birinde minicik bir çocuğa estetik ameliyat yapılmış sırf toplum onun görünüşünü yadırgamasın diyeymiş. Eğitim sağlayıp bu insanları topluma kazandırdıktan sonra bu tür numaralara ihtiyaç olduğunu sanmıyorum. Engelli insanlara yardım amaçlı çalışanları hep takdir ederim çünkü bu sonsuz sabır ve sevgi gerektirir. Çok önemli bir iş yapıyorsunuz, başarılar. Sevgiler...

Hasan ARSLAN 
 21.04.2007 4:25
Cevap :
Takdir ve başarı dilekleriniz için sonsuz teşekkürler... Aslında bu çocukların eğitiminden de önemli olan dediğiniz gibi toplumun bakış açısını değiştirmek öncelikle...Ne yazık ki etrafta şahit olduğum fena manzaralar var bu anlamda mesela çocuklarımızı parka götürdüğümüzde orada bulunan ailelerin bir çoğu kendi çocuklarını bir canavardan kaçırırmışçasına ,derhal uzaklaştırıyor yanımızdan... E haliyle böyle bir tavır hem bizim çocuklara kötü etki ediyor hem de o kaçırılan çocuklar özürlülere uzak durulması gereken mahluklar olarak bakıyor. Ki bizim onlara kazandırmaya çalıştığımız birçok davranış böylelikle amacına ulaşamamış oluyor,çünkü çocuklar toplumdan itildiklerini haliyle farkediyor...Sevgi ve saygılarımla...  22.04.2007 16:29
 

Dawn sendromluların eğitildiği kurumlara gitmiştim. Birçok engelli vatandaşımıza göre daha şanslı sayılabilirler. Sizin de dediğiniz gibi çok sevimliler. Fakat ne yazık ki daha ilk bebekleri dawn sendromlu doğan bir aile dostumuzar var. Hamileliği süresince tüm kontrol ve muayenelerini, doğumunu özel bir hastanede yaptırdığı halde bebek 3 aylık olana ve bir aşılama sırasında durmayan kana rağmen, doktorlar uyanmamıştır. Taki aile bebeği alıp beğenmediğimiz SSK ya götürene kadar. Amacım özel hastaneleri kötülemek değil burada. Erken teşhisin ne denli önemli olduğunu vurgulamak. Sizde biliyorsunuz ki daha anne karnında teşhis konup gereken yapılabiliyor, ailenin tercihi doğrultusunda. İşte bir tarafta daha çocuğu kapıda görür görmez teşhis koyan bir doktor, diğer tarafta daha iyi teşhis ve tedavi alacağımızı sanarak milyonlar döktüğümüz, ileri teknolojiye sahip özel hastaneler. Takdir okurların. Bu konuyla ilgili, iki bölümlük “onun adı mutluluk” isimli yazım ilgini çeker sanırım. Svgl

Ayrıntıda gezinmek 
 16.04.2007 18:45
Cevap :
Ne yazık ki bunun benzeri birçok vakayla karşılaştım!! Dediğin gibi down sendromu anne karnında teşhis edilebiliyor ve bir seçim yapmaları söz konusu! Ancak aileleri asıl şok eden sağlıklı bir bebek beklerken bu duruma hazırlıksız yakalanmak. Bunun yanı sıra ne yazık ki sayısı azımsanmayacak kadar çok olan bazı çocukların da türlü engellerinin sebebi , bazı doktorlarca yapılan yanlış iğneler. Ve bunları yaşayıp , hakkını aramaya yeltenip hiçbir şey elde edemeyen gözü yaşlı aileler. Dileyelim ki herkes mesleğinin kutsallığını,önemini farkedip ona göre davranabilsin. Boş bi dilek mi dersin? Yazını merakla okuyacağım hemen sevgilerimle...  16.04.2007 19:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 74
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 4450
Kayıt tarihi
: 04.03.07
 
 

Yazmak sadece bilgi paylaşımı değil benim için.Yazmak, öğrenmek,unuttuklarımı hatırlamak,bilmediğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster