Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mayıs '12

 
Kategori
Şiir
Okunma Sayısı
200
 

Dr. Bilal Taranoğlu'na Ağıt

Dr. Bilal Taranoğlu'na Ağıt
 

Eski Ordu Milletvekili Dr. Bilal Taranoğlu. ( 03.07.1920 - 19.4.2005 )


Eski Ordu Milletvekillerimizden Dr. Bilal Taranoğlu'nun vefatının 7.Yılında saygıyla ve rahmetle anıyoruz. Dr. Bilal Baba, Şair  ve yazar "Toprak Ana " diye anılan Güzide Gülpınar TARANOĞLU'nun eşiydi. Sanatımıza, kültürümüze  sevdalı ve kolkanat geriyordu. Bu bakımdan her zaman eşinin yanıbaşında idi. Maddi ve manevi imkanlarını hiç bir zaman esirgemiyordu. Şairdeğildi, ama sanatımızın, edebiyatımızın ve şiirimizin efendisi idi. Güzide Gülpınar Taranoğlu yaklaşık 33 yıl hiç aksatmadan GÜLPINAR  AYLIK, SANAT,  ŞİİR ve EDEBİYAT Dergisini çıkarıyordu. Bunu  Sevgili eşi Dr.Bilal Taranoğlu hep desteliyordu. Bizler de bu sanat ve kültür dergisinde uzun yıllar kulaç açtık.

Şiir ve yazılarımızla hep yer aldık. Rahmetli Dr. Bilal Taranoğulu öldükten sonra  bir iki özel sayının ötesinde kapanmak zorunda kaldı. Bu da dergilerin kaderidir. Şimdi onun yokluğunu yaşıyor ve hissediyoruz. Sevgili Dr.Bilal Taranoğlu'nu  19 Nisan 2005 yılında öbür dünyaya uğurladık. Onu saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

Sevigili annemiz Güzide Gülpınar Taranoğlu ve  çocuklarına  bir kez daha baş sağılığı diliyoruz. Yüce Mevalam başka acı ve keder vermesin...

Dr.Bilal Taranoğlu babacan bir insandı. Hatırnazdı ve insana değer veriyordu. Sofrası herkese açıktı, çayı, kahvesi içilirdi. Her yönüyle örnek  bir insandı. Daha Türkçesi adam gibi adamdı.. Onun için  destani bir şiir yazdım. Dr. Bilal Taranoğulu'nu bir kez daha tekrar rahmetle anıyor, mekanı cennet olsun diyorum.

Duman çökmüş Ankara’ya

Göçtü Bilal Taranoğlu

Uzaklar girdi araya

Düştü Bilal Taranoğlu

***

Toprak Ananın gözdesi

Sanat, kültür abidesi

Arda, Başak’ın dedesi

Uçtu Bilal Taranoğlu

***

Gönül dostu alperendi

Gülpınar’a can verendi

Konuksever gül derendi

Geçti Bilal Taranoğlu

***

Erken gitti aramızdan

Yardımcı olsun Yaradan

Cennet mekân, Zemzem sudan

İçti Bilal Taranoğlu

***

Durdu akrep ve yelkovan

Babacan dost, örnek insan

İki bin beş günler Nisan

Gitti Bilal Taranoğlu

***

Esmez oldu bahar yeli

Ordu, Fatsa, Korgan seli

Ünye, Gölköy, Çamaş beli

Güldü Bilal Taranoğlu

***

Ünal, Güler ve Durucan

Turan, Ceylan, dost Kayacan

Aydın, Ordu, Elazığ, Van

Üzdü Bilal Taranoğlu

***

Toprak Ana can Güzide

Yalnız bıraktı sizi de

Öksüz bıraktı bizi de

Göçtü Bilal Taranoğlu

***

 Abdülkadir Güler

1- Bizim Ece Dergisi yıl:15,

 Sayı: 123,Mart –Nisan 2005.s.8

2- Gülpınar Dergisi Dr. Bilal Taranoğlu

     Özel sayısı Mayıs- 2005- Ankara.

****************************************

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam sayenizde bende Allah Rahmet Eylesin deme şansına sahip oluyorum.Nur içinde yatsın.Allah size de uzun ve sağlıklı ömürler versin hep yanımızda olun canım hocam sevgili abim.

Şennur Köseli 
 16.05.2012 12:57
Cevap :
Günaydın canım kardeşim, Allah her kuluna böyle bir dostu nasip eylesin. Dr.Bilal TARANOĞLU beni öz evladı kadar seviyordu. Onun muhterem hayatarkadaşı ve eşi Güzide Taranoğlu ise 40 yıllık benim manevi annemdir. Öğrençcilerime de anne oldu.O da beni öyle seviyordu.Aslında az yazdım. Yazmasaydım kendimi affedemezdim.Rahatsız olduğum için ancak yazabildim.Güzel adamdı ,yani adam gibi adam...Tekrar rahmetle anıyorum. Mekanı cennetolsun. Güzel dileklerin için teşeakkürler. Selamlar.A.Güler   16.05.2012 14:23
 

Sevgili dostum insan için en iyi huy, ahde vefadır. Görüyorum ki bu sizde fazlasıyla var. Seninle gurur duyuyorum doğrusu!Ne güzel ya:)))) Allah her kuluna nasip etsin böyle duygular... Selam ve sevgilerimle:)))))

Halil Güven (Sökeli) 
 16.05.2012 12:13
Cevap :
Merhaba Sevgili can dostum Halil Güven SÖKELİ, Dr.Bilal TARANOĞLU benim bir yerde manevi babamdı. Onu yazmadan edemezdim. Onun değerli eşi şair ve editör Güzide Gülpınar benim de manevi annemdi. Beni öz evladı gibi seviyordu.Güzide annemin 200'den fazla şiiri bestelenmiş samimi Atatürkçü bir Türk kadınıdır. Ama öyle bir magazin kadını değildir.Reklam etmiyor. Vefayı onlardan öğrendim. Vefa sadece İstanbul'da bir semtin adı değildir. Teşekkürler sevgili aziz dostum.Selamlar.   16.05.2012 14:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 4830
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 817
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster