Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '12

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
907
 

Dracula’nın Kızı Aşık olursa

Dracula’nın Kızı Aşık olursa
 

DRACULA VE ARKADAŞLARI


OTEL TRANSİLVANYA

YÖNETMEN: GENNDY TARTAKOVSKY

SESLENDİREN OYUNCULAR: ADAM SANDLER, ANDY SAMBERG, SELENA GOMEZ, KEVIN JAMES

Kont Dracula Transilvanya tepelerinde muhteşem bir otel inşa eder. Otel Transilvanya adını verdiği korunaklı otelinde artık 118 yaşına girmiş ergen kızı Mavis’i dışardaki vampir düşmanı insanlardan daha iyi korumayı, zaman zaman da çok sevdiği canavar dostlarını misafir etmeyi düşünmektedir. Dracula’nın en büyük aşkı Mavis’in annesi vampirlerden korkan insanlar tarafından öldürülmüştür. Bu olaydan sonra insanlara olan nefreti büyür ve kızını onlardan korumaya kararlıdır. Mavis’in 118. yaş günü kutlamasına tüm dostlarını başta Frankenstein, Mumya, Kurt Adam, Görünmez Adam olmak üzere davet eder. Tek sorun aralarındaki davetsiz misafir olan genç Jonathan’dır. Yolunu şaşırmış genç adamın, insan olmasının dışındaki en büyük problem, Mavis’in kendisinden hoşlanmasıdır. Baba Dracula’nın arzulayacağı en son şey kızının bir insana aşık olmasıdır.

Dracula çok sevdiği kızı için her şeyi yapıyor. Koca efsane vampir kıskanç bir babaya dönüşüyor. Son dönemin en başarılı animasyon filmlerinden. Artık her biri kasvet ve ürkünçlük dolu olan son dönem animasyonlar arasında en içaçıcı olanı. Tim Burton’un Stop Motion tekniğiyle yaptığı animasyonların izinden giden yapımcılar son dönemde artık çocuklardan çok yetişkinlere hitap eden karanlık animasyonları bolca ürettiler. “Otel Transilvanya” geleneksel animasyon konseptine yakın duruyor : renkli, canlı, esprili ve oldukça hareketli.  Klasik korku filmlerine  ve “Alacakaranlık” serisine yapılan hoş göndermeler de var.

Filmin diğer pozitif yönü de insanlardan korkan Dracula ve canavar arkadaşlarının sonunda insanlıkla uyuşması oluyor. “Ötekileşme ve ötekileştirme” her iki tarafta da yıkılıyor.

Filmin Türkçe dublajı son derece başarılı. Tek eleştirilecek yön araya sıkıştırılan şiveli konuşmalar ve yöresel mizah olabilir. Filmin şarkısı “Call Me Mavy” nin Türkçe seslendirmesi  on üzerinden on alır.

Amerika’da bu haftaya kadar 142 milyon dolar hasılat yapan film kayıtsız kalınmayacak bir animasyon.  

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 223
Toplam yorum
: 54
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1072
Kayıt tarihi
: 12.01.11
 
 

İzmir’de doğdu. Viyana Tıp fakültesini bitirip doktor ünvanını aldıktan sonra Genel Cerrahi ihtis..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster