Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
208
 

Draghi'ye Faiz indir baskısı !

Draghi'ye Faiz indir baskısı !
 

Piyasalarda son dönemde yaşanan iyimserliğin- artan risk iştahının altında MB'larından gelecek faiz indirimleri beklentisi yatıyor. Bu gün Avrupa merkez bankasının politika toplantısı sonuçları açıklanacak. Piyasa yapıcılar Haziran ayında estirdiği iyimserliklerle bir anlamda Temmuz ayında yapılacak olan bu günkü toplantıya emr-i vaki bir yaklaşım sergilediler. Draghi'ye açıkça piyasa baskısı yaptılar. Şimdi bugün Draghi'nin bu numaraları yeyip yemeyeceğini hep beraber göreceğiz. Bana sorarsanız eğer Draghi'nin uzun yıllar bu alanda kariyerine devam etmek istiyorsa sıradan bir MB başkanı gibi davranmaması ve piyasa yapıcıların baskısına gelmemesi beklenir. 

Piyasa yapıcıların baskısı diyorum; çünkü ECB tarafından gelebilecek bir faiz indirimi Haziran başında gündemde değildi ve bir anda gündeme taşındı. Hemen her piyasa katılımcısı bu durumdan etkilendi. Piyasa yapıcıların buradaki amaçları tabi ki farklı onu biliyoruz ancak bunu burada açıklarsam gelecekte kariyerime devam edemem. 
 
Farkında mısınız, dünya bir şeyi görüyor ama görmek istemiyor. Bakın bu şey şudur: 2008 Dünya krizinin başladığı günden bugüne Dünya merkez bankaları ortalama olarak yaklaşık 200 baz puan ile 400 baz puan arasında faiz indirimine gitti. Birçok ülke bu sebeple LİKİDİTE TUZAĞI' na düştü. Japonya, ABD, Almanya bu tuzağa düşen ülkelerden en önemlileridir. Bu gün yapılmak istenen ECB'yi de bu tuzağa geri dönülmez şekilde düşürmektir. % 1 seviyesinde olan faizleri % 0.50 ye düşürme hatası gösterecek bir ECB bana göre başarılı bir MB olamaz. Kaldı ki bu güne kadar düşürülen 200 baz puan ( ki bu gün sadece 25 baz puan bekleniyor) Ne PMI'lara ne İşsizliğe' ne resesyona ne de krize çare olamadı. Hiç bir şey makro ekonomik olarak iyiye gidemedi, çünkü sorun likidite sorunu değildir. Likidite işin parasal tarafıdır oysa sorun daha çok reel taraftadır. Daha fazla likidite vererek talep artıramazsınız sadece ve sadece paranın DOLAŞIM HIZI'nı düşürürsünüz. 
 
Bu söylediklerim FED için de geçerlidir. Ayrıca ver ver ver nereye kadar? Geçenlerde Twist operasyonuyla ve EFSF kurtarmasıyla yaklaşık 500 milyar dolar verildi. Bu paralar nerede? Bu gün ECB faiz indirmezse eğer tablo sert bir şekilde bozulacak peki 500 milyar dolar nereye gitti? Arkadaşlar bu rakamlar öyle az uz rakamlar değildir. Bakın Haziran ayında IMKB'ye 800 milyon dolar giriş olmuş hepimiz psikolojik olarak kendimizi küçük Amerika sanmaya başladık. Gelin siz hesap edin 500 milyar dolar likidite ne demektir. Lafla söylemesi kolay olabilir. 
 
Benim şahsi beklentim bu gün Draghi'nin sürpriz yaparak faiz indirmeyeceği yönündedir. Avrupa da faizler yeteri kadar düşük seviyededir. Draghi piyasalara faiz indiriminin çözüm olmayacağı ve başka mücadele yollarının denenmesi gerektiğini söyleyecektir. Eğer faiz indirerek piyasanın tuzağına düşerse de sadece zaman kazanmış oluruz belki bir ay belki iki ay ama bu gidişle beklenen çöküşten kaçış mümkün olmayacak. 
 
Son söz: Büyüme- istihdam faiz'in işi değildir. Türkiye faiz % 10 seviyesinde iken % 10 büyümüştü! 
 
Sevgiler.
 
Mustafa ÖZTÜRK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 80
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1000
Kayıt tarihi
: 16.04.12
 
 

İktisatçı; Yatırım danışmanı; Trend takipçisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster