Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mart '14

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
400
 

Drive

Drive
 

Kitap : Drive

Tür    : Araştırma

Puan: 10 üzerinden 8

İlk olarak kitabın adının İngilizce olmasına aldanıp korkmayın. Kitap Türkçe'ye çevrilmiş olarak satılıyor. Sadece adı İngilizce.

Kitabı okurken çok büyük zevk alacağınızı garanti ederek işe başlamak gerekiyor. Bu kitapta kendinizi bulacağınızı söylemeliyim. Ancak sanıyorum ki kitabı üç bölüm halinde ayrı ayrı yorumlamak gerekiyor. Çünküm bu harika kitabı yazarken Daniel Pink'in sıkılmaya başladığı kısımların sizin de canınızı sıkabileceğini belirtmem gerekiyor.

İş dünyasından eğitime, savunma sanayinden bakkalınıza bakar aklınıza gelebilecek her alanda verimliliği artırabilecek yöntemleri geçerliği bilimsel olarak ispatlanmış araştırmalarla size sunuyor. Bu açıdan kitap bilimsel kimliğe sahip.

Bilimsel araştırmaların günlük ve akıcı dille size aktarılmış olması konusunda ise eminim siz de çok büyük zevk alacaksınız. İşte tam da bu açıdan kitabın 97 sayfalık ilk bölümünü okurken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınıza eminim. Burası garanti!

Kitabın 101-169. sayfalar arasındaki ikinci bölümde ise bilimin güdülenme ile ilgili ulaştığı bir diğer gelişim alanı olan özerklik konusuna yer verilmiş ve anlaşılıyor ki Pink bu kısmı yazarken de zevkle yazmış.

Ancak kitabın üçüncü bölümü için pek umutlu değilim. Daniel bunları yazarken neler hissetti bilemiyorum ama sanki bu çok kaliteli bilimsel araştırma-derleme tipindeki eser biraz ticari sıradan kişisel gelişim kitaplarındaki gibi bir son kısımla tamamlanınca gözümdeki imajı çok zedelendi.

Aslında tam da bu sebepten 2 puan kırmış bulunuyorum. Bana kalırsa kitabın son kısmını okumazsanız kitaba 10 puan vermeniz işten bile değil... ama siz yine de son kısmı okuyun. Herkes benim gibi ticariymiş hissi veren yazılara karşı ön yargılı olmayabilirsiniz.

Bu kitap akıllara zarar ilk iki bölümü için tartışmasız şekilde okunmalı, okutulmalı. Keyifli okumalar...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 418
Toplam yorum
: 208
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 2441
Kayıt tarihi
: 05.06.10
 
 

Jack Amca, düşünsel dünyasındaki gelişmeleri dışa vurmak niyetiyle başladığı yazı yazma sevdasına..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster