Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '13

 
Kategori
Yurtdışı Eğitim
Okunma Sayısı
492
 

Dr.Nejat.F.Eczacıbaşı Vakfı Müzik Bursları

Dr.Nejat.F.Eczacıbaşı Vakfı Müzik Bursları
 

Bu sabah günlük gazetelerden birinde okuduğum bir haber bugünkü yazımın konusunu oluşturdu.

Haber  Dr. Nejat.F. Eczacıbaşı  Vakfı Müzik Bursları ve bunu alan genç müzisyenlerle ilgili idi. Bu haber beni çok ilgilendiriyordu. Birden gözlerim yaşardı ve çok duygulandım. Kızım Burcu Göker 1996 yılında Fransa Paris'e konservatuar eğitimine gideceği zaman bir çok yere başvurmamıza rağmen hiçbir kurum ve kişi bize sahip çıkmamıştı. Hatta bu konuda eksik olmasın Milliyet gazetesi ve Abbas Güçlü Bey de haber yaparak bize destek olmuştu. Paris'te yeniden kurulacak bir ev ve yaşam bizim gibi ücretle çalışan kişileri aşan bir olaydı. Ayrıca Burcu 14 yaşında olduğu için Fransa Hükümeti onun yanında bir de ebeveyn istemiş, ben de emekli olup onunla Paris'e gitmeye karar vermiştim. İkimizin birden Paris'te yaşaması gerçekten çok zordu. Evet Fransa' da eğitim ücretsizdi ama Paris gibi pahalı bir şehirde iki kişi yaşamak çok masraflı idi. Ev tutulacak, eşya alınacak, kısacası yeni bir yaşam kurulacaktı.

Bu durumda bize yardım etmesi için yazdığımız, başvurduğumuz yerlerden olumlu bir cevap gelmedi. Çığlıklarımıza cevap veren olmuyordu. Ta ki bir telefon alana kadar. O zamana kadar böyle bir vakfın varlığından bile haberdar değildik. Telefon Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfından geliyordu ve gazetede gördükleri haber üzerine Vakfın Burcu'ya burs vereceğini müjdeliyordu bize.

İşte o an bu savaşta yalnız olmadığımızı anladım. Gerçi verilen burs çok fazla değildi belki ama büyük bir destekti.

Dr.Nejat Eczacıbaşı vakfı 6 yıl kesintisiz Burcu'ya burs verdi. Sanırım en uzun süreli burs verdiği kişilerden biri benim kızım. Biz her yıl sonunda Burcu'nun o yıl yaptığı eğitimi, aktiviteleri, kazandığı yarışmaları teyid eden belgeleri dosyalayıp Vakfa gönderiyorduk. Dönem başında Vakıftan gelen burs müjdesi bizi bu savaşımızda daha bir güçlü kılıyordu.

Bugün Vakıftan burs alan kişilerin listesine baktım internet sitelerinde. Burcu Göker'in ismine rastlayamadım. Sanırım Burcu çok uzaklarda olduğundan bir iletişim sorunu yaşanmış ve biyografısı güncellenememiş. Pazartesi günü hemen vakfa Burcu Göker'in en son cvsini yollayacağım.

Dr. Nejat.F. Eczacıbaşı yetkililerinin Burcu Göker'in başarılarından ve bugünkü durumundan haberdar olması gereken ilk kişiler olduğunu biliyorum. Zira Burcu Göker'in Dr. ünvanında ve bütün başarılarında onların desteği çok büyük.

Yazımın sonunda şunu belirtmek istiyorum. 1978 yılında kurulan Dr.Nejat .F.Eczacıbaşı Vakfı , olağnüstü yetenekli genç sanatçıların yurt dışındaki Virtüözlük öğrenimlerine katkıda bulunmak amacı ile burs veriyor.

Genç Müzik öğrencileri bu zorlu eğitim yolunda yalnız değilsiniz. Vakfın internet sitesinden başvuru şartları öğrenilebiliyor. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Kardeşim! Sevgili Kızınız Burcu'yu dolayısı ile sizi, verdiğiniz çaba ve başarılardan dolayı kutlar öperim.Ne mutlu size ki böyle güzel, kişilikli, çalışkan bir evlat yetiştirmişsiniz. Ayrıca Dr. Nejad.F. Ezzacıbaşı Vakfına teşekkür ederim. Bu vesile ile Yeni yılınızı en içten dileklerimle kutlar öperim.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 29.12.2013 10:44
Cevap :
Sevgili Nahide Hanım, bütün iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. ben sizin yeni yılınızı en içten dileklerimle kutlar, 2014 yılının size ve ailenize mutluluk, sağlık getirmesini dilerim. Sevgi ve Saygılarımla  29.12.2013 12:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1043
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster