Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '13

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
48
 

Drogba, Sneider

Neco, bir spor tartışma programında o kadar doğru konuştu ki zannediyorum bir daha hiçbir kanal, böyle bir spor tartışma programına asla Neco yu çağırmaz.

Çok büyük , inanılmaz paralarla, artık Avrupa da değişik nedenlerle asla bu kadar para verilmeyen, Drogba, Sneider gibi ünlü futbolcuları almak doğru mudur ? 

Veya başka bir söylemle, bunlara verilen milyonlarca euro para ile kulüplerine sağlam ve köklü alt yapı oluşturmak ve yerli , yetenekli, genç  futbolcuları arayıp,  bulmak ve bunlara daha küçük yaşta ve çok daha iyi bir temel eğitim vermek  çok daha doğru değil mi ?  

Neco bunu söyledi. Ve çok da doğru söyledi. Neco,  Sneider, Drogba transferlerini de haklı olarak eleştirdi. Avrupa nın önemli kulüpleri bu futbolcular, formda olsalar, işe yarayacak olsalar, onları  GS a kaptırırlar mı ? Bu mümkün mü ? Bence önce bu tartışılmalı.

Bu futbolcular  Avrupa dan herhangi bir kulüpten , GS ın teklifinden daha düşük herhangi bir teklif alabilselerdi, GS a gelirler miydi ? Hiç sanmıyorum. Tercih haklarını muhtemelen Avrupa dan yana kullanırlardı.

Drogba zaten 35 yaşında, 2-3 sene de GS. da oynadıktan sonra , GS onu kime satacak, verdiği parayı nasıl amorti edecek ? Cevabı ben vereyim , Asla satamıyacak ve GS dan sonra da  futbolu muhtemelen bırakacak.

Drogba da zannediyorum eski BJK li Nouma gibi, o dönemler gelince Türkiye sosyetesinin zengin kadınlarının jigolosu olacak. Dans, reklamlar, jigololuk yaparak para kazanan bir playboy olacak. Herkesin gördüğü ve  bildiği gibi, bu bahsettiğimiz sosyetik kadınlar, siyah ırkı çok severler. Onu asla bırakmayacaklardır.

Sneider ise , bütün gazetelerin yazdığı gibi, manken ve fotomodel mevcut karısı ile evlendikten sonra futboldaki başarısını kaybetmiştir. Bunu ben demiyorum tüm gazeteler bunu bağıra bağıra söylüyor. Bunu görmemek için insanların hiç öngörüsü olmaması lazım. Muhtemelen belli bir süreç sonrası bu anlaşılacak ve karısı ve onun getirdiği birtakım olanaklarla hayatını mükemmelen kazanan ve futbola ihtiyaç duymayan  bir adam olacaktır. Yani karısının arkasındaki adam olacaktır.

Avrupa Kulüpleri bunları görmüşlerdir. Ve bu futbolculara hiçbir doğru dürüst teklif yapmamışlardır.

Zaten Avrupa karşısında Türkiye nin bir çok konuda başarısız olmasının en önemli nedenlerinden birisi de budur. Yani öngörüsüz olmak.

Bunlar için şu anda Drogba ve Sneider başarılı görülmektedir ya bu yeter. İlerisi için bir öngörüye gerek yoktur. Ne kadar yanlış bir tutum. Bunlar maalesef günlük yaşamaktadırlar.

Ama inanın bu konuda yanılmayı yürekten istiyorum. Bu milyonlarca euro sadece  GS ın parası değil. Bu milli bir servet. Ayrıca bu para yukarıda belirttiğim gibi doğru bir yatırıma yönlendirilse yetiştirilebilecek yetenekli yerli futbolcuların kaybı da bir başka önemli kayıp olmuyor mu ?

Bu konuda ki Türk futbolündeki  başka bir yanlış şekli de FB nin yaptığı, Alex gibi yetenekli bir futbolcuyu en verimli döneminde satmak gibi yanlışlardır. Alex in şu anda Brezilya da yaptıklarını gördükçe umarım hem Aykut hem de Aziz Yıldırım başlarını duvarlara vurmaktadırlar. 

İşin kötü taraflarından birisi de bizim çok akıllı spor yazarlarımızdan bir kısmı da tüm bu yanlışların doğru olduğunu ısrarla iddia etmekte ama olayın yanlış olduğu süreç sonucu anlaşılınca yine kıvırmasını da çok iyi bilmektedirler. Aynı bu Neco nun katıldığı programdaki Serdar isimli spor yazarı gibi.

Tekrar şunun altını çizmek istiyorum. Bu konuda inanın yanılmak istiyorum. GS da bir türk takımıdır. Diliyorum ki Drogba , Sneider çok başarılı olarak bizi yanıltır.

Ama işin bu tarafında yanılsam bile , alt yapı oluşturmak konusunda yanılmama olanak yok. Bu kulüplerimizin çok göstermelik alt yapılarının umuyorum ve diliyorum ki İleride Avrupa nın önemli kulüpleri düzeyinde alt yapısı olur. Anlı şanlı yöneticilerimiz, bu konuyu inşallah  başarırlar.

Öncelikle her yönüyle dört dörtlük bir sporcu yetiştirmeden, sadece futbolcu yetiştirmeye kalkarsak, düşeceğimiz durumun bir örneğini son Çek Cumhuriyeti maçında gördük.

Artık futbol, fiziki gücün önderliğinde yapılmaktadır. Güçlü olan kazanmaktadır. Yetenek ikinci planda kalmıştır. Çalım yiyen futbolcu fiziği ve psikolojisi  güçlü ise  kartsız bir faulle rakibine kolaylıkla üstünlük sağlayabilmektedir. yetenekli ve kıvrak bir futbolcü, ancak fiziği güçlü ise başarı sağlayabilmekte, güçsüz ise sırf yeteneği ile hiçbiryere gidememektedir. başarılı olamamaktadırlar.

Bunun için de çok küçük yaştan itibaren çok sıkı bir çalışma gerekmektedir. Hele hele çok sistemli , ısrarlı, çok fazla sayıda genç arasından  ve paraya da kıymadan yapılan araştırmalar sonucu gerçekten futbole yetenekli gençleri de bulup ve bunlar çok küçük yaşlardan itibaren tam bir sporcu gibi yetiştirilirse ancak o zaman gerçek başarı gelecektir.

Çocuklarımıza hep diyoruz ya "sadece zeki olmak başarı için yetmez çok iyi de çalışmalısın " gibi

herkese iyi günler.

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 94
Toplam yorum
: 43
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 302
Kayıt tarihi
: 23.06.09
 
 

1958 Nisan İstanbul doğumluyum. Ama tatiller dışında İstanbul'da uzun süreli yaşamadım. 1975 yılı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster