Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ağustos '17

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
268
 

Drone’lar Gelecekte Tehlike mi?

Teknolojik her gelişmenin insanlara getirdiği kolaylıklar olduğu gibi, onlar için tehlikeli ve zararlı olma durumları da ortaya çıkabiliyor. Yediden yetmişe herkesin oyuncağı haline gelmiş Drone’lar için de aynı durum söz konusu.

Her insanın içinde kuşlar gibi uçmak ve havalarda süzülmek isteği vardır. Hezarfen Ahmet Çelebi’yi Galata Kulesinden Üsküdar sahiline uçuran da bu istektir. Tabi insanlar kuş olmadığı için sonraki yıllarda Wright Kardeşler’in uçağı icat etmesiyle bu isteklerini farklı bir biçimde tatmin etmiş oldular. Yakın zamanda İngilizcede erkek arı anlamına gelen Drone denen insansız küçük hava araçları piyasaya çıktı. İnsanlar gökyüzünde süzülmek için Drone denen bu oyuncakları kullanmaya başladılar. Tabi Drone’lar sadece eğlence amaçlı kullanılmıyor. Sağlık hizmetlerinde acil ilaç ulaştırmada, TV, film ve reklam sektöründeki çekimlerde, tarımda ürünlerin ilaçlanmasında, kargo hizmetinde (Amazon depolarına yakın müşterilere Drone ile teslimat yapıyor), askeri ve sivil gözetleme amaçlı bir çok kullanım alanı var.

Ülkemizde belirli bir büyüklüğe sahip Drone’ların kayıt altına alınması ve kullanım için ehliyet alınması gerekli. Bunun dışında belirli alanlarda Drone kullanımı yasak.

Drone’lar getirdikleri bu kolaylıkların yanında ileride insanlar için tehlikeli olabilir. Bu konuda son zamanlarda ciddi tartışmalar yapılıyor. Özellikle uçaklar için şimdiden tehdit unsuru oldukları bir çok örnek olay dünya genelinde yaşandı. İngiltere’de sadece 2016 yılının ilk yarısında 23 olayın gerçekleştiği rapor edildi. Uzmanlar ileride Drone sayısının artmasıyla gök yüzündeki tehlikenin daha da artacağını belirtiyor. Her ne kadar bu konuda yasal düzenlemeler yapılsa da olayların önüne geçilemiyor.

Bunun dışında Drone’ların güvenlik açısından bir tehdit olduğu veya olabileceği de söylenmekte. Drone’lara takılan silahlarla kolaylıkla cinayet işlenebileceği ya da insanlara zarar verilebileceği, silah dışında zehirli gaz ve tozları taşıyan Drone’ların bir silaha dönüşebileceği ve teröristlerin bunları kullanabileceği analizleri bulunmakta.

Yine sanayi casusluğunda Drone kullanımı da güvenlik risklerinden biri. Bir projenin prototipi ile ilgili tüm resim video ve çizimlerin Drone aracılığı ile çalınması münkün.

Kaçakçılar sınırdan kaçak mal geçirirken Drone kullanabilirler. Amerika-Meksika sınırında bunun örneklerini sıklıkla görmek mümkün.

Drone’ların istenilen yere yönlendirilerek resim ve video çekilmesi mahremiyet konusunda da büyük soru işaretleri oluşturuyor. Ayrıca bu cihazların kolaylıkla hacklenerek yukarıda saydığımız kötü amaçlarla kullanılması da her zaman mümkün.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 217
Kayıt tarihi
: 03.07.17
 
 

Enez ÖZEN 15.12.1981 İstanbul doğumludur.  Mesleki kariyerinde sırasıyla; Art Direktörlük, Web pr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster