Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Aralık '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
3457
 

DTP kapatıldı ama barış için yola devam Türkiye

DTP kapatıldı ama barış için yola devam Türkiye
 

"DTP adeta kapatılmayı aradı veya kendini zorla kapattırdı" demek daha doğru olacak. DTP, Meclis'teki meşruiyetini ve barış adına önemli bir fırsatı ne yazık ki doğru kullanamadı.

DTP’nin, “Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü aleyhine eylemlerin odağı haline geldiğine” karar verildi ve Siyasi Partlier Kanunu'nun ilgili maddesine göre Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. DTP'nin bazı üst düzey yöneticilerine de 5 yıl süre ile siyaset yasağı getirildi. Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un milletvekilliği düşürüldü. Anayasa Mahkemesi bu kararı oy birliği ile aldı.

Yaşanan son şiddet olayları ve DTP’nin “beni farkedin” babındaki söylemleri, eylemleri ve şiddet gösterilerine arka çıkışı, 2 yıldır devam eden kapatma sürecinin sonucunu da kolaylaştırdı. Son zamanlarda DTP, PKK’nın ve Öcalan’ın adeta oyuncağı haline dönüşmüştü. Halbuki, Kürt sorununun meclisteki meşru temsilciliği tanımının içini, dağa eksenli siyaset ile değil de medeni ve tutarlı bir barış dili ile doldurabilmiş olsaydı bugün çok daha farklı bir noktada olacağı kesindi.

Türkiye’de yaklaşık 13 milyon Kürt asıllı Türkiyeli yaşıyor ve bu nüfusun yarısı seçmen kimliğine haiz. DTP ise 2.5 milyon Kürt seçmenin oyu ile Meclis’te karşımızda oturuyordu. Kürt sorununu çözmek için etkin olabilecek bir adresti. Ancak iktidar tarafından, ordu tarafından muhatap alınmaması da DTP yi zaman içinde hırçınlaştırdı. El sıkma krizleri, aynı topluluk içinde DTP lilerle bir arada bulunmama krizleri yaşandı. Sorunun politik alandaki meşru muhatabı görmezden gelindi. Diğer yanda, DTP, PKK’dan da yakasını kurtaramadı, Öcalan’ın avukatlığına soyunmak barış diline yakışmadı.

İşte şimdi, Kürt halkının bir kısmının oyları ile meclise girmiş bir parti kapatıldı…tıpkı bundan 15 yıl önce olduğu gibi... DEP milletvekilleri yine aynı nedenlerle Meclis’in kapısından polis tarafından yaka paça götürülmüş, dokunulmazlıkları kaldırılmış, yargılanarak hapse atılmıştı. Gerçi Leyla Zana ve arkadaşlarının yıllarca hapishanede yatmış olmasının bugün Kürt sorununa ne gibi katkı sağladığı, sorunu sadece bir terör ve güvenlik sorunu olarak görmenin Türkiye’ye ne kazandırdığını veya ne kaybettirdiğini hala kavrayamadık ki bugün gelinen nokta yine aynıdır. DTP de hala dağa endeksli siyasetin, Kürt halkının sorunlarına bir faydası olmayacağını kavrayamamış ki, adete Anayasa Mahkemesi’ne beni kapat dercesine bir siyaset izlemeyi tercih etti.

Kapatma kararı doğru muydu? Bence değildi…elbette demokrasiye yakışmadı, 2.5 milyon Kürt seçmeni yok saymak demokrasiye yakışmadı.

Daha önceki Kürt kimlikli siyasi partileri kapatmak, yönetici ve milletvekillerini yargılamakla PKK terör örgütü eylemlerinin önü kesilebildi mi? Kürtlerin kimlik ve demokrasi arayışı, doğudaki ağır insanlık sorunları sona erdi mi?...Hayır, bu kapatma kararı ile de sona ermeyecek…ancak zihniyetler savaşa değil tamamen barışa odaklandığında bir hayli yol alınabilecektir. Zor mu? Evet, oldukça zor…İçine PKK’nın da artık dahil olduğu kesinleşen Ergenekon denen zihniyetin Fırat’ın ötesindeki faaliyetlerini ortaya çıkarmadan, yargılamadan bu konuda Türkiye’nin bir sonuca ulaşması çok zor.

Kürt meselesini hala Türkiye 'nin çözülmezleri arasında tutan bizzat "Ergenekon zihniyeti" değil midir? Ergenekon çözülmeden PKK da çözülmez. Ergenekon ve PKK’nın stratejik ve derin işbirliği sayesinde terör sorunu 30 yıldır can almaya, terörle mücadele için heba olan milyonlarca dolar yüzünden bu halkın beli bükülmeye devam ediyor. Ne zaman bir barış umudu doğsa, arkasından ya Aktütün, ya Güngören, ya da Reşadiye geliyor! Savaşın devamından yana olan kaos yaratma sistemi, var gücü ile çalışıyor.

Bu ortamda, DTP’nin kapatılmış olması umarım bu savaşın devamından yana olan kaos sistemine yaramaz. Bu yüzdendir ki DTP’nin kapatılmasına ve milletvekillerine yönelik demokrasi dışı uygumalara karşıydım.

DTP kapatıldı, keşke kapatılmasaydı, keşke kapatılmasına gerekçe olacak şekilde siyaset yapmasaydı. DTP, gerekliydi ama kendisine verilen fırsatı kaçırdı. Ahmet Türk gibi bir politikacıya da yazık oldu.

Barışa uzanan yollar tükenmez, yeter ki savaştan yana olmayalımKürt sorununda çözümsüzlüğü ve çatışmayı daha da derinleştirmek isteyenlere fırsat vermeden barış için Türk-Kürt yanyana, omuz omuza, elele, kalp kalbe yola devam Türkiye…DTP kendi kendini bitirdi,dağa endeksli siyaset iflas etti - Beran Uzer/Milliyet Blog (kapatma kararından 2 gün önce)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Birincisi barıştan yana olduğu için başımız göğe erdi ya . BDP den de başımız göğe erecek. Apo 'nun yeni planı var buraya yazıyorum ... türk marksistileriyle koalisyon oluşturup 1980 öncesini aratacak terör olayları ülkeyi bekliyor ... benden söylemesi.. Kahin felan da değilim..

yadaosman 
 14.12.2009 19:41
Cevap :
Merhaba,geciken yanıtım için özür dilerim...çok fazla komplo teorisi olmuş...bu memleketde komplo teorilerini aratmayacak kadar gerçekler de var...teşekkürler, sevgiler  16.12.2009 19:35
 

altında ne çıkacağıydı, şahsen bu konuyla yazdığım iki blogda doğru değerlendirmeler yaptığımı şu son yaşadıklarımız gösterdi. bu yolda atılacak, alınacak en küçük sonuç bile kelebek etkisini yaratacaktı. şimdi yine başa döner gibi olduk, ama en azından konuştuk, tartıştık. Sanki Emine Ayna'yla bir ders verilmek, isteniyor. Yaklaşımda, söylemde seni zamanla seni adam edeceğiz gibi... ergenokon bağlantısının çözülmesinde çok haklısınız, sevgiler.

Ruksan İLDAN 
 13.12.2009 14:14
Cevap :
Merhaba Ruksan, başa dönme diye bir şey yok...açılım zorlu bir süreç. DTP sadece Emine Ayna'dan ibaret değil, izleyelim bakalım...PKK'nın Ergenekon bağlantısı çok aşikar zaten...ve bu bağlantı çözülmezliğin ana nedeni...teşekkürler, sevgiler  13.12.2009 18:58
 

(bibliyofile yanıtımın devamıdır) Senin de belirttiğin gibi siyaset zemini önemli, ama bu da artık değişiyor, değişen Türkiye, sistemin zararlılarını bertaraf edecektir (Emine Ayna'da bunlardan biridir) ...adım adım, yavaş ama cesaretle...hukukun üstünlüğüne inanan, barış dileyen, barış konuşan Türkiye olacağız..zaman zaman ayrık otları ve kaos yaratıcıları devreye girecektir ancak yılmak yok:)...barış, savaş çığırtkanlarını elimine edecek kadar güçlü bir dilektir...teşekkürler, sevgiler

ÇokEskidendi 
 12.12.2009 8:42
Cevap :
DTP'nin "PKK yı kınarsak, etkimiz kalmaz" paranoyasından bir an önce kurtulması gerek...kurtulabildiklerinde çok daha güçlü bir tabana sahip olacaklardır...eğer becerebilirlerse!  12.12.2009 8:45
 

Moonlight1'in yorumuna katılmamak mümkün değil. Kapatılmaya yönelik iddianameyi okumamıştım. Yani kimler için siyaset yasağı istedi savcı onu bilmiyorum. Ama milletvekilleri arasında sadece Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'a siyaset yasağı gelmesi ilginç. Bir de Kürt cemaati içinde en ılımlı isimlerden olan Taraf yazarı Orhan Miroğlu'na yasak geldi. Bu durumda yeni partinin genel başkanı Emine Ayna olacak demektir ki, bu Türk ve Kürt milliyetçilerinin bayram etmesine, barış yanlılarının tüylerinin diken diken olmasına yeterli. DTP kapatılmamalıydı. Bu çok net. DTP'yi kapatmanın meşru olabilmesi için önce düzenin kendisini değiştirmesi gerekirdi. Demokrasinin yeşerdiği bir ülkede eğer DTP hala aynı çizgide devam etse idi hukukun adaletinden bahsetmek mümkündü. Evet İspanya Batasuna'yı kapattı ama o kapatma kararından önce İspanya kendisine baştan aşağı çekidüzen vermişti. Parti bu değişime ayak uyduramadığı ve terörle bağını sürdürdüğü için tüm meşruluğunu yitirmişti. Eline sağlık, selamlar

Bibliyofil 
 12.12.2009 1:59
Cevap :
Merhaba bibliyofil, DTP'nin kapatılma nedenlerine ve siyaset yasağı getirilenlerin neden yasaklandıklarına bakacak olursak; hep PKK yı övmek, Öcalan'a "sayın" diye hitap etmek...aslında bu gerekçeler DTP'nin son iki yıldan önceki söylemleri, kapatma için Anayasa Mahkemesi 2 yıl bekledi, ama bu süreç DTP için iyi kullanılamadı. Ahmet Türk ve arkadaşlarının yanlışlığı, siyasi anlamda Öcalan'dan bir türlü kopup, meşru siyasete uyum sağlayamamaları idi..."demokratik açılımın" Türkiye ve kendileri için ne kadar önemli bir adım olduğunu kavrayamadılar, büyük düşünemediler, sannettiler ki dağa endekslenmediklerinde tabanını kaybedecekler...halbuki onları bekleyen 13 milyon Kürt vardı hatta barış ve demokrasi için Türkler de vardı. DTP fiziken kapatıldı ama bence de Mecliste yeni bir grup oluşturup devam etmeleri ve etnik milliyetçilikten arınıp, sadece barış ve demokrasiye odaklı devam etmeleri gerekiyor.Senin de belirttiğin gibi siyaset zemini önemli, ama bu da artık değişiyor, değişen Türki  12.12.2009 8:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 476
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2320
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster