Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mart '11

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
926
 

Dua Edin!

Dua Edin!
 

Kişisel gelişim ile ilgili ağzıma geleni yazdıktan sonra kendi kendime sert bir soru yönelttim: “Peki madem bu insanlar bir şey isteyecekleri zaman evrenden istemeyecekler de nereden isteyecekler?”.

Şimdi tekrar o konulara dönmemek için parantez içinde linklerini veriyorum, arzu edenler göz atabilir (Kişisel Gelişimi Abartalım; No:1, No:2, No:3 ve Kişisel Bilişim Hizmeti; No:1, No:2, No:3). Şimdi gelelim sorunun cevabına. Daha doğrusu insan olarak acziyetimizi peşinen kabul ettikten sonra neler yapabileceğimize…

Tabi böyle acziyet filan deyince bazı arkadaşlar da peşinen itiraz edeceklerdir: “Hayır, insan aciz değildir, istediği zaman istediği şeyi yapabilme kudretine sahiptir, istesin yeter!”

Evet, insan istediği zaman bir çok şeyi yapabilir. Ama her şeyi yapamaz. İnsan annesini ve babasını seçemez, milliyetini seçemez, ten rengini, boyunu posunu seçemez. Buna kudreti yetmez! İnsan sel ve deprem gibi doğa olaylarında da acizdir. Evet bunları kısmen engelleyebilir ama tamamen engelleyemez. Bir yanardağın patlamasına engel olmaya gücü yetmez.

Fazla uzatmayalım insan aciz bir varlıktır. Daha kanseri bile yenemedik! Dolayısıyla mütekebbirane edalarla caka satmanın alemi yok. Hem kime caka satacağız? Havamız kime? Firavun gibi bir kule inşa etmeyi düşünüp orada Tanrı’yı görmemeyi mi umuyoruz?

İşte insan olarak yapabileceğimiz ve hayatımızı şahane bir hale getirecek bir çözüm sizlere… Bu çözümü ben önermiyorum. Bizi yaratan ve dünyaya imtihan için gönderen Allah söylüyor:

Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar. (Bakara:2/186)

O zaman en içten halimizle ondan dua ile istemeliyiz ve O’nun bizim için hayırlı olanı vereceğine inanmalıyız.

Rabbinize yalvara yalvara ve için için dua edin. Şüphesiz O, haddi aşanları sevmez. (Araf:7/55)

Bizim O’nun katında değerli olmamız dua etmemiz ile doğrudan ilintilidir:

De ki: "Sizin duanız olmasaydı Rabbim size değer verir miydi? Fakat siz gerçekten yalanladınız; artık (bunun azabı da) kaçınılmaz olacaktır." (Furkan:25/77)

Öyle evrenden, atmosferden istemekle bir yere varamayız. Bizim dua edeceğimiz ve isteklerimizi bildireceğimiz yegane adres bellidir: Allah(c.c)

Öyleyse, dini yalnızca O'na halis kılanlar olarak Allah'a dua (kulluk) edin; kafirler hoş görmese de. (Mümin:40/14)

O, Hayy (diri) olandır. O'ndan başka ilah yoktur; öyleyse dini yalnızca kendisine halis kılanlar olarak O'na dua edin. Alemlerin Rabbine hamdolsun. (Mümin:40/65)


Rabbimiz ayrıca bize kopyayı da veriyor. Nasıl dua edeceğimizi bize bildiriyor. Böylece O’na O’nun dediği şekilde yalvarma şansını buluyoruz. Ahirette hesap sorulduğunda: “Rabbim, ben Sana Senin bildirdiğin şekilde ibadet ve dua ettim. Emrettiğin gibi yaşadım” deme şansına sahip olacağız demektir. Bu şansı elimizin tersiyle itmek sanırım büyük bir ahmaklıktan öte bir şey değildir.

İsimlerin en güzeli Allah'ındır. Öyleyse O'na bunlarla dua edin. O'nun isimlerinde 'aykırılığa (ve inkâra) sapanları' bırakın. Yapmakta oldukları dolayısıyla yakında cezalandırılacaklardır. (Araf:7/180)

Rabbiniz dedi ki: "Bana dua edin, size icabet edeyim. Doğrusu Bana ibadet etmekten büyüklenen(müstekbir)ler; cehenneme boyun bükmüş kimseler olarak gireceklerdir. (Mümin:40/60)

Gördüğünüz gibi yapacağımız şey çok basit.

Rabbim hepimize bu kadar basit olan lakin ahirette mükafatı büyük olan şeyleri layıkıyla yapmayı nasip etsin. Rabbim bize bu dünyada ve ahirette iyilikler ve güzellikler ihsan etsin (Bakara:2/201).

Sevgi, hürmet ve muhabbetle..

Murat HACIOĞLU

www.murathacioglu.com

http://twitter.com/murathacioglu

 

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ2a8FNxKAFSsSbDuJKlcpt2f8IIsg-0joBwhaWLr_pFwDHWBCxLg&t=1

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel bir yazı olmuş,,,Her daim dua ederim,,,gündüz gece dualarım hiç eksilmez,,,,özellikle geceleri dua okumadan uyuyamam,,,,,Dua maneviyatı çok güzel bir yardım sembolü,,,,sağ olunuz,,,,Sevgiler,,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 01.03.2011 18:46
Cevap :
Evet geceleri daha güzel oluyor. İnsan Rabbine halini arz ettiği zaman içini huzur kaplıyor.. Hele zor zamanlarda... Sonrasında da şükür duaları elbet.. O sıkıntılardan kurtardığı ve nimetleri sayısızca verdiği için.. Allah dualarımızı makbul bizleri de mebrur eylesin.. Sevgi, hürmet ve muhabbetle  01.03.2011 20:38
 

Guzel bir yazi tesekkurler paylasiminiz icin. Ancak birsey belirtmek istiyorum. Ettigimiz duayi anlamaliyiz ki anlami olsun. Cok insan taniyorum cok dua ederler tum sureleri bilirler gencken ezberlenmis arapca tekrarlar tekrarlar... Allah (c.c) hic bir zaman sirf kalibina uysun diye bana boyle dua edeceksiniz demez bu hic bir ayette yoktur. Ona sadece gonlumuzu acmamizi ister. Isterki gonulden dua edelim tam da istediklerimizi soyleyelim. Birakip arapcayi ezberi sirf kendi benligimizle yalvaralim ister. Allah(c.c) sizi siz kendinizi aynada gorupte icinizden konustugunuz seklinizle bekler, oyle tanir sizi. Icinizden seslenmek buyuklugunu haykirmak ezbere tum Kuran-i Kerim i okumanizdan hayirlidir.

Ihsan Ozel 
 01.03.2011 18:13
Cevap :
Çok haklısınız. Böylesine önemli bir hususu dikkatlere arz ettiğiniz için teşekkür ederim, Allah razı olsun... Evet, dua ederken Rabbimize içimizi tüm içteliğimizle dökmeliyiz. Elbette o bizim herşeyimizi bilir. Ama yine de söylememizi ister. Çünkü söylemek, hali arz etmek, yalvarmak kibrimizi öldürür, nefsimizi dizginler, arzularımızı yontar. Bizi saf bir hale getirir. Bütün bunlar için duamızı önce bizim anlamamız ve tüm kalbimizle hissetmemiz lazım.. Dilimize kalbimiz eşlik etmeli ki dua dua olsun.. İstersek Kur'an-ı Kerim'i Arapça da öğrenebiliriz ancak dualarımızı anlayarak yapmamız icap eder. Sevgi, hürmet ve muhabbetle  01.03.2011 20:42
 

Kaleminize sağlık. Dua'nın gücüne inanan ve Allah korkusu, inancı ile yaşayıp hayat değerlerini bu yönde kanalize eden bir insan olarak beğeniyle okudum. Yazılarınızın devamı dileğimle, Saygılar

YEŞİM BUYURGAN 
 01.03.2011 10:11
Cevap :
Katkınız ve desteğinizdne dolayı ben de size teşekkür ederim. Rabbim izin verirse bir kaç blog daha gelecek bu konularda.. Sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.. Sevgi, hürmet ve muhabbetle  01.03.2011 17:39
 

Aslında evreni kim yarattı kime ait ? Allah ın değil mi? Sayın yazarım dua etmenin hikmetini, güzelliğini kaleme almanız ve böylesine ifade etmeniz harika. Evrene pozitif enerji göndere dursunlar bizim buralar da ona dua etmek deniyor:), saygılarımla, sağlıcakla ve mutlu kalın...

Dilek Yaka 
 01.03.2011 9:54
Cevap :
İnanma ihtiyacını fasa fiso şeylere inanarak doldurabileceğini sanan kişilere üzülüyorum. Ruhlarındaki boşluğu evrene kulluk ederek doldurabileceklerini düşünüyorlar. Gene birçokları içinde bunlar en iyisi denileblir. Bu kadar inanmayıp heva ve heveslerinin peşinde koşarak bir ömrü tüketen nefislerinin kölesi olmuş insanlar da var. Allah hepsine yardım etsin, hidayet versin. Rabbim hasbelkader aynı havayı soluduğum bu kardeşlerime de doğru yolu buldursun. Mevla O'na inanarak el açan bizleri de sırat-ı müstakimden ayırmasın. Cümlemize sağlık ve afiyet içinde tatlı bir ömür sürmeyi nasip etsin. Sevgi, hürmet ve muhabbetle  01.03.2011 17:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 660
Toplam yorum
: 3284
Toplam mesaj
: 140
Ort. okunma sayısı
: 1612
Kayıt tarihi
: 08.12.08
 
 

Allah kimisine “Yürü ya kulum” demiş. Ben onu “Yürü, yaz kulum” anladım. Yürü anca gidersin manas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster