Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Kasım '08

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
7668
 

Dua edin ve içinizi Allah ile doldurun!

Dua edin ve içinizi Allah ile doldurun!
 

Kalp Allah'ındır; başka şeyle doldurmayınız!


Bir gece uykunuzu bölün, herkes uykudayken siz uyanın.

Çıkın dışarıya seher vaktinde.

Yürüyün bir müddet. Sonra kaldırın başınızı ve göğü izleyin bir müddet. Parlayan yıldızlara semanın parlaklığına bakın.

İster ormana ağaçlara yakın yerde olun ister şehirde. Derinden öten böceklerin kuşların sesi kulağınızı şenlendirecektir. Her an konuşan ama insanların gürültüsünde duyulmayan tabiatın sesini dinleyin.

Bir an evsizleri, yurtsuzları, fakirleri düşünün.Hele soğuk bir kış gecesindeyseniz, ayaz varsa dondurucu soğukta terkedilmiş bir evde, bir inşaatta, bir köprünün altında ısıdan uzak kıvrılmış evsiz çocukları düşünün. Ucuz uyuşturucuların esiri olmuş düşkünleri düşünün. Mukavva kutuların çevrelediği yapmacık evin içerisinde ısınmaya çalışan yoksulları düşünün. Bir tutam sıcaklıktan, bir yudum ekmekten , bir avuç sevgiden günlerce uzağa düşmüş, ümidini yolunu, ailesini unutmuş fakirleri düşünün.

Sonra güzel bir abdest alıp seccadenin başına geçin..

Namaza başlamadan önce bol bol tövbe edin.

İçinizi Rabbinize açın.

İçiniz Allah dolsun…

Dua edin.

Dua bir çağrıdır.

Dua kapıya gelmektir.

Dua hali Yüce Allah’a arz etmektir.

Dua çaresizliği ve yetmezliği itiraf etmektir.

Dua nimetin şükrünü ilan etmektir.

Dua sıkıntıların takdimidir.

Dua Allah’a sevgiyi, bağlılığı, hürmeti, beklentiyi itiraf etmektir.

Dua gelebilecek felaketlere, musibetlere karşı bir bariyer oluşturmaktır.

Dua kimsenin olmadığı yerde ruhunu konuşturmak, Rabbiyle dertleşmektir.

İslam dua etmemizi emreder. Duamız olmazsa bir değerimizin olmadığını belirtir.

Dua bir ibadettir bu yüzden. Dua kişinin sahibinin farkına varmasıdır. Kendi acizliğini kabul edip Yüce Allah’ın hiç tükenmeyen hazinesine sığınmasıdır.

Dilerseniz Hz. Musa gibi dua edin:”Rabbim!Yüreğime genişlik ver!”(Taha.25)

Dilerseniz Hz. Adem gibi dua edin:”Ey Rabbimiz!Biz kendimize zulmettik, eğer bizi bağışlamaz ve bize rahmetinle muamele etmezsen, muhakkak ziyana uğrayanlardan oluruz!”(Araf.23)

Dilerseniz Hz.Nuh gibi dua edin:”Ey Rabbim!Bilmediğim şeyi istemekten sana sığınırım.Eğer sen beni bağışlamaz ve merhamet etmezsen, ben, hüsrana düşenlerden olurum!”(Hud.47)”Ey Rabbim! Bana, babama, anneme, mümin olarak evime girene ve bütün Müslüman erkek ve mümin kadınlara mağfiret eyle!”(Nuh.28)

Dilerseniz Hz.İbrahim gibi dua edin:”Ey Rabbim!Beni ve soyumdan gelecekleri, namazını dosdoğru kılanlardan eyle.Ey Rabbimiz!Duamı kabul et!Ey Rabbimiz!Herkesin hesaba çekileceği günde beni, annemi babamı ve müminleri bağışla!”(İbrahim.40-41)

Dilerseniz Hz.Şuayb gibi dua edin:”Rabbimiz! Bizimle kavmimiz arasında adaletle hükmet!Sen hükümdarların en hayırlısısın!”(Araf.89)

İsterseniz Hz.Musa gibi dua edin:”Ey Rabbim! Ben nefsime zulmettim.Beni bağışla.”(Kasas.16)”Ey Rabbim, göğsüme genişlik ver, işimi kolaylaştır.Dilimden düğümü çözüver de sözümü iyi anlasınlar!”(Taha.35)

Dilerseniz Hz.Süleyman gibi dua ediniz:”Ey Rabbim!Bana ve anneme babama verdiğin nimete şükretmemi ve hoşnut olacağın iyi iş yapmamı gönlüme ihsan eyle!Ve rahmetinle beni iyi kullarının arasına dahil et!”(Neml.19)

Sonra secde ediniz.

Kulun Allah’a en yakın olduğu an secde anıdır.

Secdede iyice rahmete sığının.

İçinizdekini Rabbinizle paylaşın. O’na yönelin. O’na inandığınızı, güvendiğinizi ilan edin. O’ndan ayrılmak istemediğinizi içinizi onunla doldurmak istediğinizi kendinize” mırıldanın.

Görecek ve hissedeceksiniz ki, selam verdiğinizde bütün kainata daha sevecen, affedici, güler yüzlü, saygılı ve merhametli bakacaksınız.

Yaradan’dan dolayı hoş görecek, seveceksiniz.

Mekke’de şirk aristokrasisinin çemberi iyice daralıp kendisini öldürmeye teşebbüs ettikleri zor bir dönemeçte, çareyi Taif şehrine gitmekte bulur peygamberimiz.Bir amacı da Taif halkını İslam’a davet etmektir.

Ama Taif’in ileri gelenleri, çocukların ve halden anlamayanların ellerine taşları tutuşturup “Bunu taşlayın!” talimatını vermişlerdi.Sevgililer sevgilisinin o narin, tertemiz ve berrak yüzüne taş parçaları yağıyordu.

Hızla Taif’i terk ederken dudaklarından şu kelimeler dökülüyordu:”Allah’ım onlara merhamet et!”

Taş atana, taşlaşmış yüreklere “Allah’ım onlara merhamet et!” diyebilmek herhalde sadece onun yapabileceği bir işti.Nitekim öyle de yapmıştı.

Şehirden uzaklaşınca bir ağacın gölgesine oturdu.Yüzünü siliyordu.Evlatlığı Hz.Zeyd “Canım sana kurban olsun ey Allah’ın Resulü!Sana taş attılar!” diye göz yaşlarını dökerken O sakin ve sessizce oturuyordu.

“Ey Allah’ın Resulü!Allah emretmiştir, dilerseniz Taif’in dağlarını birleştireyim, toptan gazap gelsin!” diyen dağların Meleğine sadece bakacak, sonra diyecekti ki:”Onlardan bir tane dahi olsa insaf edecek insan çıkar.Hayır, Rabbime söyle azap istemem!”

Sonra gözlerini göğe doğru çevirip şu unutulmaz duasını Rabbine yöneltecekti:

“Allah’ım!Kuvvetsiz ve çaresiz kaldığımı, halk nazarında hor ve hakir görüldüğümü ancak sana şikayet ederim!Ey merhametlilerin en merhametlisi!Herkesin küçük, hor görüp de dalına bindiği çaresizlerin rabbi sensin!Sen beni kötü huylu, yüzsüz bir düşmanın eline düşürmeyecek, hatta beni akrabaya bırakmayacak kadar bana merhametlisin!Allah’ım senin gazabına uğramayayım da çektiklerim ne olursa olsun, katlanırım.Fakat senin af ve merhametin bana bunları göstermeyecek kadar geniştir!Allah’ım senin gazabına uğramaktan, ilahi rızana uzak kalmaktan sana ve senin o karanlıkları aydınlatan ilahi nuruna sığınırım!Allah’ım sen hoşnut oluncaya kadar affına sığınırım!”

Bütün dünyalığına, lüksüne, debdebesine, mevki ve makam doyumuna rağmen bir türlü ruh hafakanlarından, streslerinden kurtulamayan insanlığın sığınacağı Allah’tan başka bir adres tutunacağı duadan başka bir yol var mı?

Mehmet Arda bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dua bu kadar güzel anlatılabilir, teşekkürler. Rabb'imizle kurduğumuz kesintisiz bağlantıdır dua...

Allah'a Yöneliş 
 18.02.2010 16:11
 

Mükemmel yazınız için teşekkürler

Fethullah 
 22.01.2009 19:51
 

Onu sevmeye bin ömür yetmez.Her duamda, öldüğüme değil seni sevmenin dünyadaki tadından mahrum kalacağıma yanarım" derim. O öyle yüce ki.. Selam ve sevgilerle..

Gülpembe 
 08.01.2009 22:23
 

Duanın gücüne inana biri olarak çok şey kattı bana bu yazınız yüreğinize sağlıkk

AZIZE BILGILI 
 04.12.2008 19:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 175
Toplam yorum
: 174
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1483
Kayıt tarihi
: 01.10.07
 
 

Balıkesir doğumlu.1990 İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu. Balıkesirspor Kulüp Yöneticili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster