Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ağustos '07

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
2108
 

Dua ve meditasyon

Dua ve meditasyon
 

Dua etmek, dinimizde bir kimsenin kendisi ve başkası hakkında bir arzusuna kavuşması için Allah'a yalvarması olarak tanımlanır. Meditasyon ise kelime anlamı olarak, derin düşünce, mistik anlam olarak, kişinin iç huzura ve öz valığına ulaşmasına olanak sağlayan, zihni denetleme tekniklerine verilen isimdir. Meditasyon yapabilmenin tek ve en önemli koşulu konsantrasyonu sağlayabilmektir. Meditasyon genel olarak, şifa bulmak, stresten kurtulmak, ahatlamak, kendine güven duymak adına yapılır.

Meditasyon, yoganın temelidir. Yoga ile ulaşılacak evrenle bütünleşme haline meditasyon uygulaması olmadan gelmek mümkün değildir. Dinimizde dua ederken kılınan namazda, ayağa kalkma, diz çökme, secde etme ve oturma şekilleriyle, aynı zamanda vücut için bir egzersiz görevi görür. Namaz kılmak, zihni günlük işlerden uzaklaştırarak, Allah'a ve onun varlığına konsantre olmayı sağlayıp, ruhsal arınmaya sebebiyet verir.

Kimileri maddi kazanç için, kimileri de yakın akrabalarının mutlu ve huzurlu olması, hastalıklarından kurtulması için dua eder. Bu tarz dua ilkel meditasyon tekniklerine benzeyen en yaygın dua türüdür.

Bu duaların ve meditasyonların ortak noktası, duygulara bağlı düşünce sürecidir. Etrafımızda uygulandığını gördüğümüz dua ve meditasyonlar genelde bu türdendir.

Duyguları gelişmiş kişilerin kalbi, zihinsel olarak çok gelişmiş fakat duygusal olarak gelişmemiş kişilerin kalbine göre çok daha asildir. Dua etmek ve meditasyon yapmakta, duygusal anlamda gelişip ve olgunlaşmış bir ruh yapısını gerektirir.

Kaçınılmaz kader veya sabit alınyazısı diye bir şey yoktur.Kuran'da ve hadislerde çeşitli yerlerde iyi yürekle yapılan duaların kabul edileceği belirtilmektedir. "Bana (halis kalp ile) dua ediniz.Duanızı kabul ederim." (Mü'min suresi:60) buyrulur.

Geleceğimiz, inanç sahibi insanların duaları ve bilinçli çabalarıyla değiştirilebilir.Her yeni gün bir öncekinden mutlak surette farklılık gösterir, bu farklılıklar, çok ufak detaylarda gizli olsa bile.Bu değişimin gerçekleşmesinde inançlarımızın ve bu yöndeki kişisel çabalarımızın payı büyüktür.

Çoğu zaman gerçekleşmesi umutsuz ve olanaksız gözüken bir çok olayın, duaların gücü sayesinde, mantığımızın almadığı şekilde gerçekleştiğini okuyor ve duyuyoruz.

Bir çok insan için dua etmek, meditasyon yapmaktan daha fazla tercih edilir.Çünkü dua, meditasyona göre daha anlaşılır, içgüdüsel olarak gerçekleştirmesi daha kolay bir kavramdır.

En son ne zaman dua ettiğinizi düşündünüz mü? Bu soruya herkes farklı cevaplar verecek olsada, ortaya çıkacak olan sonuç, herkesin bir şekilde dua ettiği olacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her ikisinde de temel kavram ''İnanç'' bence. Çok hoş bir blog olmuş, elinize sağlık...

sevgiii 
 16.08.2007 22:42
Cevap :
Teşekkür ederim,sevgiyle kalın.  17.08.2007 8:54
 

Bu iki konuyu,(namaz da içinde) bir birinin yerine ikame etme yanlışlığı gibi karmaşık algılamalar oluyor.Bazanda karıştırılıyor.Siz bu bulanık algılamayı tahlil etmişsiniz.Çok ta iyi yapmışsınız.Ancak herkes aynı yaklaşımla açıklamak durumunda tutulamaz tabi hekesin konu ile ilgili bilgi birikimi farlıdır.Ama sizin yaklaşımınız güzel(İltifat olsun diye değil.) Kimseye şunu yap yapma durumu değil, Biri ibadet ve dua.diğeri meditasyon psikolojik derin düşünme bu yolla iç rahatlığı sağlama.olarak bir biri ile karıştırmamak lazım diyorsunuz diye anladım.sevgilerimle.

Nariçi 
 13.08.2007 22:30
Cevap :
Beni gayet güzel anlamışsınız,çok teşekkür ediyorum.Çünkü yapılan diğer yorumlarda net olarak anlaşılmadığımı düşündüm.Sevgilerimle.  14.08.2007 11:09
 

Dua kavramını yanlış ele aldığımızı düşünüyorum. Dua, bir teslimiyet, bir acizlik duygusu ile farklı yer veya mekanda bir tanrı olgusundan medet umma, sadece tapınma ile beklentilerinin onun tarafından karşılanması şeklinde algılanıyor. Halbuki dua İslam açısından İstekleri elde edebilme çalışmasıdır. Allah Zaten her şeyi insana sunmuştur. Halife olarak insana düşen de gerekli çalışmaları yaparak isteğine kavuşmasıdır. Kur'an Bunun yolunu da göstermiştir. Salat'la(Namaz) ve sabırla yardım isteyin der. Allah'ı güzel isimleri ile zikredin der. Sadaka verin der., der, der...! Araştırdığınızda beyninizin farklı enerjiler üretebilen bir organınız olduğunu, bu merkezlerin Allah isimlerini zikretmekle yoğunluk kazanabildiğini, insanları sevindirerek onlarında pozitif enerji üretmelerini sağlıyarak daha da artırabildiğinizi, bu ürettiğiniz enerjinizi en iyi salat(Namaz) ile yönlendirebileceğinizi anlatır. Duanın bundan daha iyi tarifi ve işlevi varmıdır? Selam ve saygılar.

akar 
 13.08.2007 13:08
Cevap :
Dua kavramını çok güzel açıklamışsınız,detaylı bilgilere değinmişsiniz,farklı görüş açınız ve paylaşımınız için,teşekkür ederim.Bende sizin düşüncelerinize katılıyorum,duayı bir acizlik olarak,Allah'tan herhangi bir konuda medet ummak olarak görmüyorum.İslamın öngördüğü gibi,istekleri elde edebilme çabası olarak görüyorum.Sanırım dua kavramını,genel anlamı olarak aynı, fakat farklı tarzlarda yorumlamışız.  13.08.2007 13:46
 

Bilim ayrı...Dua etmenin her zaman, insanı rahatlattığnı,iç huzur verdiğini,iannaılmaz gibi olayların bile olduğunu bizatihi yaşayan ben; dua nın hemde çok gerekli olduğunu diyebilirim.Ki yorum yapanb arkadaşa bir sözüm bile yok.Hayat dua ile yürümez.Dua diyipte,el pençe yan gelip yatmak değildir.İnsan inandığı ölçüde yaşar ki bu bir biçemdir zaten.Saygılarımla

yekruseha 
 13.08.2007 12:43
Cevap :
Size yerden göğe kadar katılıyorum benimde vermek istediğim mesaj buydu,zaten.Teşekkür ederim.  14.08.2007 8:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 255
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1966
Kayıt tarihi
: 14.06.07
 
 

22.06.1970, İstanbul doğumluyum. Finans sektöründe çalışıyorum. Sanata ve edebiyata büyük ilgi duyuy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster