Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '07

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
40206
 

Duaların gücü

Duaların gücü
 

Ne zaman aklıma kötü bir şey gelse veya zor bir duruma düşsem, beni bu durumdan kurtaracağına inandığım bir duayı daha doğrusu bir ayeti okururum. Ve kısa bir zamanda da sonucunu görürüm. Yaşadığım olaylardan bir kaçını burada paylaşmak istedim.

Gece yarısı eşimle beraber Tem otoyolundan İstanbul'a doğru geliyorduk. Otomobilin motorundan gelen anormal bir ses sonrası yola devam edemeyeceğimizi anladık. Yolda çok fazla araç yoktu ve olan araçlar da yanımızdan süratle geçiyordu. O tarihte cep telefonu uygulaması daha başlamamıştı. Artık otomobili çekecek bir kamyon bekleyecektik. Bu arada eşim ve ben herzaman inandığımız o duayı okuyorduk. Aradan 5 dakika geçmeden o saatte gezici bir otoyol tamir arabası yanımızda belirdi. Bizlere göre zor ama tamircilere göre kolay olan arızayı 10 dakika gibi kısa bir zamanda gidererek, yola devam etmemizi sağladı.

Bir gün, yaz mevsimi harici şehir dışındaki yazlık evimize gidiyorduk. Yolda giderken evin anahtarlarını alıp almadığımız konusunda tereddüte düştük. Boğaz köprüsünü geçince anahtarları kontrol etmemize rağmen, başka bir anahtarı yazlık evin anahtarına benzetmiştik. Oraya vardığımızda elimizdeki anahtarların hiçbirinin kapıyı açmadığını gördük. Vakit oldukça geçti. Apartmanda da bizden başka kimse yoktu. Bütün dükkanlar da kapanmıştı. O saatte çilingir bulma şansımız da yoktu. Eşim ve ben yine duamızı okuyarak bir pansiyonda kalmaya karar verdik. Şansımıza açık bir pansiyon bulduk. Müracaattaki adama evin anahtarını unuttuğumuzu, mecburen bu gece burada kalacağımızı söyledik. Adamın cevabı şöyle oldu." Ben burada bir arkadaşın yerine bakıyorum. Aslında ben çilingirim." O an hayretler içersinde kaldık. Adam dükkanını açıp, aletlerini aldı ve 2 dakikada kilidi değiştirerek bizim eve girmemizi sağladı.

Yazlık evimizde eşim bir gün aniden rahatsızlandı. Böyle durumlarda harekete geçerken o duayı okumayı hiç ihmal etmem. Bir doktor çağırmak için otomobilime binip daha 50 metre gitmeden, o an işi olmayan gezici bir ambulansa rastladım. 2 dakika içinde eve gelip, gerekli mudahale yapılarak olası bir olumsuz durum önlenmiş oldu.

Otomobilime her binişte o duayı okurum. Bir gün Bilecik Adapazarı yolunda karanlıkta Adapazarı istikametine doğru gidiyorduk. Yol çift yönlü olup, karşıdan gelen trafik çok yoğundu. Yollar dar, virajlı ve kaygandı. Bir an karşıda bizim yolumuzda bir çift ışık gördüm ve yanındaki TIR ı sollamıştı. Bir an için o duayı aklımdan geçirdim. O anda o araç, sanki şeffaf gibi yanımızdan geçti ve hala da nasıl geçtiğini anlamış değilim.

Ben bir dua okurken, türkçe mealini o an aklımdan geçiririm. İnsanlar bazı şeyleri okurken, aklından başka şeyler de geçirebiliyor. Ama duanın türkçe mealine konstantre olunca, o an başka bir şey düşünemezsiniz. Bir de inanç meselesi de çok önemlidir. O duayı okurken duanın bir bölümünde derin bir nefes alarak, derin bir huzur duyarım.

Bu ayet birçok kişinin bildiği Bakara suresinin 255.inci ayeti olan Ayetü'l-Kürsi dir. Türkçe meali de şöyledir.

Bakara(*) Sûresi

255 - Allah kendisinden başka hiçbir ilah olmayandır. Diridir, kayyumdur.63 Onu ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey onundur. İzni olmaksızın onun katında şefaatte bulunacak kimdir?64 O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir. Onlar onun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. Onun kürsüsü bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.) Gökleri ve yeri koruyup gözetmek ona güç gelmez. O, yücedir, büyüktür.65

Allah hepimizi korusun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her sabah evden çıkarken Ayet el Kürsi, Felak ve Nas dualarını mutlaka okurum. Bundan bir hocaya söz edince "her sabah hayat sigortanı yaptırıyorsun." demişti. İçten, iyi niyetle yapılan dualara ben de inanırım. Bazen trafikte bazı kazaları nasıl atlattığıma şaşarım, ama hep bu dualara yorarım. Duaların anlamını bilmek önemli. Kendi dilimizde dilediğimiz gibi dua ettiğimizde bunun da kabul edileceğine içtenlikle inanıyorum. Selam ve saygılar.

Güz Özlemi 
 31.03.2014 13:18
Cevap :
Ben de ne zaman aklıma kötü bir şey gelse hemen Ayetel Kürsi'yi okurum. İçten edilen duaların mutlaka yerini bulduğuna inanırım. Allah'ın verdiği nimetler için de bol bol şükretmek gerektiğini de bu arada belirteyim. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  31.03.2014 21:07
 

Erol Bey, aynı (benzer) şeyleri anlatmışız. Çok hoşuma gitti. Elinize ve yüreğinize sağlık. Alalh herkese böyle güzel tesadüfler (mucizeler) nasip etsin. Selam ve dua ile...

Dr Atanur Yıldız 
 04.10.2012 11:31
Cevap :
Ben insanların samimiyetle ve temiz kalpli bir şekilde edeceği bütün duaların kabul edileceğine inanıyorum Atanur bey. Gerek sizin gerekse benim birebir yaşadığımız örnekler bunu açıkça ifade ediyor. İlginize teşekkürler. Saygılar, selamlar....  04.10.2012 17:48
 

Çok güzel yazmışsınız yüreğinize sağlık. Yüce Allah'a inanan onu yürekten seven ve ona, yalnız ona sığınan insan asla kötülük yapmaz yapamaz.Çünkü Hz.Muhammed (s.a.s.)şöyle buyuruyor: ben güzel ahlakı tamamlamak için geldim yani İslam = güzel ahlak.

Hatice İşcen 
 16.02.2007 12:39
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler. Gerçekten islam, güzel ahlak ve hoşgörü dinidir. Ama maalesef günümüzde islamı gereği gibi anlayamayanlar var.  16.02.2007 16:59
 

Yaradanımız bize, kalbimize iman ve inanç vermiş,o her zaman aynı zamanda tüm yaşam planımızda,ve bizde tam kalbimizde,dualarımız güçlü titreşimlerdir .Gerçekten çok inanın ve her an, allahı yüreğinize tutun..Herşey gerçekleşir..Eğer gerçekleşmiyorsa,sizden daha iyi bilen bir bilinç vardır..Hayrınıza olduğundan dualarınız olmamıştır..Eğer allahı yüreğinizden ve kendinizden ayrı düşünmezseniz göreceksiniz ki ,Huzurlu ve mutlu anlarınız eksik olmayacak..

Yasemin GÜNER 
 15.02.2007 20:50
Cevap :
Size katılıyorum. Katkılarınız için teşekkürler.  16.02.2007 1:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1029
Toplam yorum
: 7551
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 2536
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

Uzun yıllar finans sektöründe çalışmama rağmen, psikoloji konusunda çok fazla araştırmalarım oldu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster