Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Eylül '20

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu işlemi; dudakların dolgunluğunu artırmak, şeklini düzeltmek, konturunu belirlemek için uygulanan estetik bir prosedürüdür. Günümüzde enjekte edilebilir dermal dolguların en yaygın uygulanan yeri dudak bölgesidir. Yine en çok tercih edilen dolgu malzemesi ise vücudun doğal yapısında da bulunan hyalüronik asit dolgu malzemeleridir. Bunun dışında kişinin kendi vücudundan elde edilen otolog yağ hücreleri de enjekte edilebilmektedir. Hyaluronik asit dolgu malzemesi enjekte edildikten sonra, dolgudaki jel dudakların dokularını destekler ve şekillendirir. Hyalüronik asit dolgu malzemelerinin tercih edilmesinin birçok sebebi var. İlk olarak enjekte edilen madde miktarı kontrol edilebilir. Doktor dudaktaki hacim artışını daha iyi kontrol edebilir. Enjeksiyonlar, istenen sonuçlar elde edilene kadar kademeli olarak artırılabilir. İşlem sonrasında dudaklarda topaklanma gibi sorunlar oluşmaz. Diğer dermal dolgu maddelerine kıyasla daha az morarma ve şişme görülür. Sonuçlar kullanılan dolgu malzemesinin türüne göre 6 ay ile 1 yıl arasında etkisini sürdürebilir. Bu süre, kişinin hyalüronik asit malzemesini absorbe etme süresine göre de değişiklik gösterir. Dudaklar hacmini ve şeklini kaybetmeye başlayınca kişinin isteğine göre enjeksiyon işleminin tekrarlanması gerekir. Alerji riski oldukça düşüktür.

Nasıl uygulanır?

Dudak dolgusu enjekte edilebilir dolgu malzemeleriyle ortalama 15 - 20 dakika içinde tamamlanan ameliyatsız estetik operasyonlardır. Dolgu malzemesi olarak otolog yağ hücreleri tercih edildiğinde liposuction işlemi de gerekeceğinden prosedürün süresi uzayabilir. Dolgu enjeksiyonundan önce, hissi azaltmak için topikal veya lokal bir anestezi malzemesi uygulanabilir. Elde edilmek istenen şekil ve hacme göre enjekte edilecek alanlar dikkatlice işaretlendikten sonra ince uçlu iğnelerle dolgu malzemesi enjekte edilir. Enjeksiyonu takiben, rahatsızlığı hafifletmek ve şişliği kontrol etmek için bölgeye hafifçe soğuk kompres uygulanabilir. İşlemden hemen sonra ruj veya diğer dudak ürünlerinden kaçınılması tavsiye edilir. Enjeksiyondan hemen sonra dudakların şekli hemen ortaya çıkar, hareket kabiliyetinden herhangi bir azalma görülmez.

Dolgun dudaklar, gençliğin ve sağlığın göstergesi olmasının yanı sıra estetik olarak da genel yüz şeklini ciddi oranda etkiler. Doğal dudak yapısı aşırı ince, asimetrik ya da yaşlanmaya bağlı olarak hacim ve şekil kaybına uğrayan dudaklara sahip olan kişiler tarafından tercih edilir. Bunun dışında; estetik görünümüne önem veren ve daha dolgun dudaklara sahip olmak isteyen kişiler de dudak dolgusundan faydalanabilir. Böylece daha estetik, enerjik ve genç bir görünüme sahip olabilirler.

Op. Dr. İlsun Aka

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi

www.ilsunaka.com.tr

www.instagram.com/drilsunaka

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 63
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 17
Kayıt tarihi
: 05.07.19
 
 

1979 yılında Almanya Köln şehrinde doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi memleketim Uşak'ta tamamla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster