Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Kasım '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1001
 

Düğün alayı geliyor... Kaçın!

Düğün alayı geliyor... Kaçın!
 

Düğünlerden gerçekten çok sıkılırım. Beni sıkan düğünün abartılı hezeyanlarından daha çok düğüne gelen insanlardır... Telaşları mahveder beni, yorar, tüketir.

Bilmem kaç dakika kıpırdamadan oturularak fön çektirilmiş saçların kek kalıbından çıkmış hali bozulmasın diye başlar omuzla birlikte döner; boynun hareketi sıfırlanır. Sürekli sağdan sola, soldan sağa, salondan lavaboya, lavabodan lobiye akan, bitip tükenmek bilmeyen bir koşturmaca vardır. Yüzler gergindir. Ülkenin başında çok büyük bir dert varmış ve onlar da bu krizi çözmek için mekik diplomasisi uyguluyor gibi dururlar. Vızır vızır işleyen yüksek ve ince topuklu trafik, masaların arasında da mekik dokuyup, geçiş yolunu tıkar. Ailenin bilmem kaç yıldır görüşülmeyen büyüğüne yapılan "falanca teyzecim", "filanca amcacım" hitaplarına belden verilmiş bir bükülme eşlik eder. Eller o amcanın, teyzenin omuzuna hafifçe dokunurken karşıdaki büyüğün geçirdiği hastalığa, ona, buna, şuna yüzler ekşitilerek gecikmiş bir destek verilir. Ağlama halinden sıyrılmak, tıkanan koridorda yürümeye başlandığı anda son bulur.

Genç neslin içinden illaki iyi oynayan birileri çıkar. Pistte kendisine yer açılır, ablalar, abiler, amcalar çemberin dışında el çırpma oyunu oynarken, ortadaki oryantal izlenir. Kenarda köşede kalan, masasında sessizce oturanlar, kolları çekiştirilerek çemberin içine alınır. Çembere katılmamanın tek nedeninin çekingenlik olduğuna inanıldığı için gerekirse arkadan iteklenir ve eğlenceden mahrum kalması engellenir.

Erkeklerin mecburi taktıkları çok belli olan eğreti kravatları gevşer, eğlencenin kıvamı geldiğinde ceketler çıkarılır. Rakıdan kızarmış yanaklara, terden yapışmış saçlar ve ıslak izli koltuk altları eşlik eder. İki numara büyük gelen gömleğin kıvrılmış kollarından uzanan eller pantolon üstüne çıkmış göbekleri çıktıkları yere iteklemeye çalışır. Saatler ilerledikçe ucuzlaşan esprileri, terli yanaklarla verilen ıslak öpücükler tamamlar.

Kötü niyetli değilim. Düğün insanlarını olduğu gibi kabul ediyorum aslında. Gözüme batanlardan değil de, içimde hissettiklerimden rahatsızım.

Ofisteki kızlardan biri bir yerlere davetli galiba. Uzun saçlarına fön çektirip, dümdüz yapmış. Telaşlı adımlarına şimdiden başlamış. Boyun hareketsiz, başın dönüşü omuzla birlikte kalıp gibi... İçim daralıyor, rahatsızım. Giyinmek zorunda olduğumuzu biliyorum ama davranışlarımızın üzerindeki kostümleri bir çıkarabilsek... Sosyal yaşamla barışmaya düğünlerden başlayabilirdim belki.

F. bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ASLINDA BUNLARI BIRCOK KISI FARKEDIYOR. BELIRLI BIR YASA KADARDA DUGUNLERDEN KACABILIYOR INSAN. AMA KENDI ARKADASLARIMIZA GELINCE GITMEK ZORUNDA KALIYORUZ. AYNI DURUMA BIZLERDE DUSUYORUZ. SACLARIMIZI YAPTIRMAK VE SIK GIYINMEK ZORUNDA KALIYORUZ. SANIRIM DUGUNLER BU SEKILDE OLMAYA DEVAM EDECEK.

DENIZCILIK 
 14.11.2006 15:19
Cevap :
Neyse... Tek zorunluluğumuz düğünler olsun :)  14.11.2006 16:17
 

Yazınız, geçtiğimiz günlerde mutlaka bulunmam gereken bir düğünün film şeridi gibi gözlerimin önünden geçmesini sağladı yeniden...Gülümsedim, ortak noktalar ard arda sıralandıkça. Farklılıklar, benzerlikler, tanıdık geliyor. Sıkça bahsettiğiniz sosyal hayatla barışıklığınız bir düğünle olursa paylaşırsınız başka bir yazıda sanırım. :-))Selamlar.

Tuğba 
 13.11.2006 23:43
Cevap :
düğün, dernek değişmedikçe benim pek değişeceğim yok. sosyal olmak deyince aklıma gelen tek şey ilkokuldaki sosyal bilgiler dersi oluyor :)  14.11.2006 11:39
 

Yillar, ama yillardir dügün yüzü görmedim. Hep kactim. Bir bahanesini bulup siyirdim nezakette kusur etmeden. Ama Allah senden razi olsun, az önce ceke ceke bir dügüne götürdün beni. Bizim dügünlerimizi bundan daha gözel anlatmak mümkün degil. Kutluyorum seni haddim olmayarak. Dügün dernek, hepsi tamam. Kosturmacalar, ince topuklu, gevsetilmis kravatli.. Hepsi tamam. Ama birak dügün öncesini, aradan yillar gectikten sonra bile kimsenin aklina gelmiyor evlilik kurumunu sorgulamak. Dügününde cok eglendim. Sagol arkadasim:-)))

pirmete 
 13.11.2006 21:20
Cevap :
Üç saatine dayanamıyoruz, 40 gün 40 geceliği kimbilir nasıl olurdu? Desteğiniz için teşekkür ederim. Saygılar, sevgiler.  14.11.2006 7:45
 

okudum desem yalan olmaz yani. hakkaten de bu düğün işleri bir tür işkencenin topluca eğlence olarak yaşanması ve yaşatılması halidir ki bu gibi durumlarda ortamda şarap olursa insanları izlemek de oldukça eğlencelidir. zaten eninde sonunda olay pistte bitmektedir. sevgiler.

Başak ALTIN 
 13.11.2006 18:02
Cevap :
düğünde gülmek adettendir...  14.11.2006 7:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 33
Toplam yorum
: 70
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 2001
Kayıt tarihi
: 07.07.06
 
 

Evli. Baba. Ailesine düşkün. Mühendis. Fenerbahçeli. Suya yazar.   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster