Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mayıs '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
18968
 

Düğün ayları geldi, altın fiyatları artar mı?

Düğün ayları geldi, altın fiyatları artar mı?
 

Halk arasında yaz aylarının gelmesiyle altına olan talep arttığı için altın fiyatlarının da arttığı gibi bir inanış yaygındır. Ülkemizde haziran, temmuz ve ağustos ayları düğünlerin en çok yapıldığı aylardır. Peki, bu aylarda takı amaçlı satın alınan altınlar gerçekten de altın fiyatlarının yükselmesine neden oluyor mu? Altından bu tür dönemsel talepleri gözeterek kar elde etmek için yaz aylarını değil kış aylarını beklemelisiniz.

Bizdeki düğünler altın fiyatlarını yükseltir mi? Bu soruya temel teşkil eden cevap aslında altın fiyatlarının piyasada nasıl oluştuğunun açıklanmasıdır. “Günümüzde altının değeri, belli başlı mali merkezlerde gün gün belirleniyor. Bu merkezlerden en önemlisi Londra Altın Piyasası. Fiyat, sabahın 10.30'unda belirleniyor, gün boyunca küçük de olsa değişiklikler gösterdikten sonra, öğleden sonra 3'te sabitleniyor. Bu rakamın belirlenmesinde, dünyanın en güçlü 5 pazarının temsilcileri (Johnson Matthey, Mocatha and Goldsmith, Samuel Montagu, Rothshild ve Sharps Pixley) belirleyici rol oynuyorlar. Fiyatı, tüm dünyadaki altın alış ve satışları etkiliyor.” (saglamaltin.com)

Ülkemizdeki düğün sayılarına baktığımızda yaz aylarında bu sayı her ay için ortalama 70 binlerde iken yılın geri kalan aylarının ortalaması ise 40 binlerde (TÜİK). Yani yaz aylarında düğün sayılarında inanılmaz artışlar olmuyor sanıldığı gibi. Kaldı ki bizdeki düğünler nedeniyle oluşan takı talebini yurt içindeki mevcut altın stoklarımızla karşılayabiliyoruz. Küresel çapta hatırı sayılır ölçüde altın talebi oluşturmayan bu durum tabi ki dünya genelinde altın fiyatları üzerinde bir etki meydana getirmiyor. Altın fiyatlarının arza yahut talebe bağlı arttığı durumlar elbette vardır ancak bizim yaz aylarındaki düğün sayımızın %60 artması bu etkenlerden biri kesinlikle değildir. Dolayısıyla yaz aylarının, düğünlerin sezonunun gelmiş olması altın fiyatlarını arttırıcı bir etkiye kesinlikle sahip değildir.

Yazının başında altından dönemsel talepleri özeterek kar elde etmek için yaz aylarını değil kış aylarını beklemelisiniz dedik. Evet, bizdeki düğünler altın fiyatları üzerinde belirleyici düzeyde değil ama bir başka ülkedeki düğünler altın fiyatlarını hemen her sene etkiliyor. O ülke de tahmin edilebileceği gibi nüfusu 1,5 milyara dayanmış olan Hindistan. Hindistan’daki en yoğun düğün sezonu Kasım’la birlikte başlayıp Aralık ayının sonuna kadar devam etmekte. Altın fiyatlarının geçmiş yıl grafiklerine bakıldığında da bu durum açıkça görülebilir. İstisnasız her sene tekrar eden bir trend söz konusu değil tabi ki. Ancak dediğim gibi sadece dönemsel getiriye odaklanmışsanız altında dönemsel bir nedene dayalı en büyük kıpırtının olduğu zaman dilimi budur. Usagold.com sitesinden altının ons/Dolar fiyat geçmişini gün gün inceleyebilirsiniz.

Sonuç, Altın fiyatlarını bizdeki düğünler arttırmıyor ancak Hindistan’daki düğün sezonu izlenebilir. Hindistan’da düğün sezonu da yaz aylarında değil yılın son çeyreğinde, kış aylarında...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Altın ve dolar birbirine zıt iki kardeş gibiydiler. Araya petrolde girince işler daha karıştı. Ancak bu işin başında sarraflardan çok ekonomiyi dengeleyen güçler oynuyor. Bir zamanlar düşük ayarlı sikkelerle ortalığı karıştıranlar malum. Hz. İsa'nın meftine sebep olanlarda.Günümüzde altın buzağıya tapanlardan farkımız kalmadı. düşük fiyatla altın alıp sevinenler bozdururken piyasa değerinin altında satış yapıp kar ettim sanıyor. Balon düşme ve yükselmeler, takıların da değerini düşürüyor. Bana göre, oynak hedef, düşe kalka parayı tüketen altın, akıllı yatırım değil. Faiz haram diye paradan kaçanlar belli bir gramdan sonra altının da zekatını vermek zorunda inançlara göre takıldığımızda.

ütopik 
 21.05.2012 4:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 11838
Kayıt tarihi
: 06.05.12
 
 

Gazi Üniversitesi işletme lisans, İstanbul Üniversitesi Bankacılık yüksek lisans mezunuyum. İstan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster