Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Haziran '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
326
 

Düğün mevsiminde,otelde mi kalmalı?

Düğün mevsiminde,otelde mi kalmalı?
 

Mahalle düğünlerimiz kültürel zenginliğimizdir diyerek bu çok gürültülü etkinliklere göz yummamız asla söz konusu olmamalıdır!
Millet orada güya stres atıyor,siz strese giriyorsunuz olacak şeymi?
Bu tür düğünlerin köylerimizde yapılması normal karşılanabilir ancak!Herkesin yararlanması gereken apartmanların önündeki sokakları kapatıp kimsenin,kimseyi rahatsız etmeye hakkı yoktur.
Maddi durum,mazeretleri ise hiç inandırıcı olmamaktadır!
Sandalyesine,masasına,çalgıcısına para verip hiç bir şeyden eksik kalmıyor,hemde paramız yok diyoruz!

Sadece bir nikah töreniyle olayı kapatsınlar diyeceğim ama,parasızlıkla ilgisi yok bunun!

Bu düğün hayatta kaç defa olacak ki diyorsanız, o zaman bütçenize göre olan düğün salonlarında yapınız efendim!

Madem bir defa yapıyorsunuz o kadar da paranız çıksın cebinizden.

Düğünler cuma cumartesi ve pazar olmak üzere üç gün yapılıyor ve hiçbir zaman kimin hastası var kimin cenazesi var diye düşünülmüyor!

Sınavlara çalışan bir öğrenci,yada sabahın köründe dikkat gerektirecek bir göreve gitmesi gereken kişinin olası kayıplarının bedelini kim ödeyecek!

Haydaaa,hep beraber!.

“Hep beraber” dediğiniz kişilerin içerisine hiç tanımadıklarınızı dahil etmeyiniz lütfen!..

İyi ama millet düğün yapmasın mı diyeceksiniz?

Ne demek düğün yapmamak, yapılmalı pek tabii ki, coşkulu da olması gerekir zaten, eğlenilecek, oyunlar oynanacak, halaylar tutulacak, şarkılar, türküler söylenecek.

Hiç kimsenin buna itirazı olamaz.

Ancak gecenin ilerlemiş saatlerinde evinizde başınızı yastığa koyduğunuzda uyuyamıyorsanız,elalemin gürültüsü için üç gün bu işkenceyi çekmeye değermi?

Her haftanın üç günün de otelde kalmayımı tavsiye edeceksiniz yoksa?

Vatandaş oynuyor,zıplıyor olay bitiyormu sanıyorsunuz?

Gecenin yarısından sonra esas gürültü sağanağı başlıyor,atılan havai fişekler ve hızını alamamış alkollü katılımcıların gürültüleri…

Gelin arabası ve peşindeki konvoyunun korna sesleri masum sayılamayacak gürültü kirliliklerine dönüşüyor.

Zamanında halkın çoğunluğu şehir dışında yaşadığı ve genellikle insanlar birbirlerini tanıdıkları için bu tür adetlerimiz vazgeçilmezdi.

Hem o zaman üniversite sınavlarına çalışan çocuklarımız ve korna sesleriyle tüm mahalleyi gürültüye boğan otomobiller pek fazla yoktu!

Üstelik o zaman insanların birbirine olan saygısı daha fazlaydı.

Ama bu gün,ya sabır çekiyorsunuz sadece!!!Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bloğunuzu okumuştum.Köçek resmini görünce hemen hatırladım bu köçeklerde yokmu en nefret ettiğim bir olay bu :( Ama bu düğünlerden polislerin ve belediyelerin bir kazancı var mutlaka olmasa bu kadar hiddete bu kadar şikayete eminim izin vermezler.Saygılarımla...

binnaz delen atılkan 
 20.07.2008 21:34
Cevap :
Saat 23 00 e kadar izin varmış güya Feraye hanım, ben dikmen de oturuyorum aylarca her hafta sonu cuma akşamından başlayarak devam etmekte bu curcuna, elli kişi eğleniyor diye yüzbinler ce insan sinir krizleri geçiriyor!Olacak iş değil..Saygılar selamlar.  20.07.2008 22:08
 

Çok güzel bir konuya değinmişsin ama biraz ürkerek, çekinerek yazmışsın. İnsanların kalbi kırılacak diye çekiniyorsun anlaşılan. Ben bu konularda biraz daha acımasızım. Mahalle aralarında, sokaklarda düğün yapmak bir ilkelliktir, görgüsüzlüktür. Senin de bahsettiğin gibi bir sürü masraf yapıyorlar, bir düğün salonunda da olabilir bu işler. Zaten takılardan filan epey gelir elde ediliyor. Bir de ırkçılık oluyor bu mahalle arası düğünlerde. Mesela Doğulu vatandaşların düğünlerinde sadece kendi hemşehrileri çağrılıyor, bizler de gece yarılarına kadar Kürtçe şarkılar dinliyoruz. Davet etmiyorlar. Romanlar da aynı. Onlar da kendilerinden olmayanları çağırmazlar. Bunun neresine anlayış göstereceğiz? Belediyeler uyuyacaklarına bu konulara el atmalılar. Dar gelirli vatandaşlara bedava hizmet verecek Düğün Salonları inşa etmeliler. Sokaklardaki bu düğün ve benzeri kutlamalar Türk insanının yüz karasıdır bence. Hiçbir şekilde de anlayış göstermemiz gerekmiyor. Selam ve sevgiler.

Mustafa Mumcu 
 28.06.2008 15:04
Cevap :
Musafa abi,gürültüden rahatsız olup şikayet için 155 i arayanları bile her hangi bir şekilde tespit edip bir güzel benzettiklerini bile duyuyoruz!Ben çankaya da oturuyorum,ama apartman bahçesin de salça kaynatanlar,yün yıkayanlar,balkon da barbekü kokuları,vs, vs..Belediyeye ait düğün salonları uygulaması düşünceniz çok yerinde bir tespit,uygulanır umarım!Teşekkürler yorumunuz için, Saygılar selamlar..  28.06.2008 18:08
 

Belli günler vardır iz bırakan, belli günler vardır, hatırladıkça gülümseten.. E bizde Türk milleti olarak hoşgörüsü çok olan millet olduğumuza göre... Haklı sebeplerinizde yok değil ama.. işte ama da tıkanıyorum. saygılar..

fugen 
 28.06.2008 1:24
Cevap :
Ama,sözün bittiği yer olmakta söylediğiniz gibi!Ancak hoşgürülü olmayı bir kaç defa neyse de,aylarca sürdürmemiz imkansız öyle değilmi?Saygılar selamalr..  28.06.2008 18:10
 

dediğiniz gibi her zaman olmuyor böyle şeyler.. insan hayatında bir kere evleniyor.. yakında yegenimin düğünü var.. bunun kınası var.. düğünü var gelin alıcısı var davullu zurnalı... harika şeyler bunlar.. biraz hoş görmek gerek bu tür olayların verdiği sıkıntıları.. sizi de bekleriz efenim... sevgiler..

sema öztürk 
 27.06.2008 19:33
Cevap :
Ben bayılırım aslında davullu zurnalı düğünlere, elbette güzel şeyler ve hayatta bir kez olur ama güzel anılar bırakmalı değilmi?Yüzbinlerce insanın yaşadığı,ve hasta ve yaşlı insanlarında olabileceği apartman binaları arasında olmayacaktır umarım:-)Şimdiden hayırlı olsun dileklerimle..Saygılar selamlar..  27.06.2008 23:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1021
Toplam yorum
: 4165
Toplam mesaj
: 254
Ort. okunma sayısı
: 1593
Kayıt tarihi
: 19.10.07
 
 

Çok eski olmayan bir tarihte tıpkı sizler gibi Melek'lere gülümsermişim uykulu hallerimde!  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster