Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '07

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
461
 

Dün 29 Ekim'di.

Dün 29 Ekim'di.
 

Dün, 29 Ekim'di. Cumhuriyet'imizin kuruluşunun 84. yıldönümünü törenlerle kutladığımız gündü. Okul yıllarının ardından ilk kez görevli olarak tören alanında bulunduğum, heyecanlandığım gündü. Yıllar sonra yeniden geçit töreninde olmak, son andaki değişiklikle bayrak taşımak, alkışları duymak, içten gülüşleri görmek, marşlara eşlik etmek.. Farklıydı, özeldi, anlamlıydı.

Güzel, özel, anlamlı..Aynı mıydı hisler, ortak mıydı yürekten gelen coşkular. Anlamak için çevremdeki insanların gözlerine baktım, seslerini dinledim görebildiğim, duyabildiğimce. Şiir okunurken ağlayan, mavi gözlerin seyrinde geçmişe yolculuk yapan bir gazi ile göz göze geldim ''yaşasın Cumhuriyet'' derken. Ne kadar içten, inanarak söylüyordu.

Başını okşadığı öğrenciye, ''Atatürk, ülkesini çok sevdi, halkına inandı, büyük zorluk, mücadelelerle Cumhuriyet'e kavuşturdu. Emanetine sahip çıkma görevi artık sizlerde. Koruyun tehlikelerden, her türlü düşmandan. Yaşatın Cumhuriyet'i sonsuza kadar'' dedikten sonra gözlerinden akan damlaları sildi. Bir ona, bir de karşımdaki mavi gözlere baktım. İkisi de ışıl ışıl, aydınlıktı. Tören alanından eve gelirken gözlerimin önünden gitmedi bakışları ve sözleri.
29 Ekim'i cümlelerle ifade etmek için bilgisayar karşısına geçtiğimde yazdım..Sildim..Yeniden yazdım..Yeniden sildim..Olmadı bir türlü.. Gecenin bir yarısı kendimle kavga etmeyi bırakıp istemeden de yarım bıraktım dünde kalan yazıyı. Atatürk...Cumhuriyet..Kurtuluş Savaşı...mücadeleler, yokluklar, yoksulluklar....Başka milletlerin bağımsızlığına örnek olan yeniden doğuş...Türkiye Cumhuriyeti 1923.....Türkiye Cumhuriyeti 2007....Ve aradan geçen 84 yıl.

Dün, 29 Ekim'di...Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet'imizin 84. yılıydı...Sizler de o gazi gibi yokluklar, yoksunluklar, büyük fedakarlıklarla kazanılan Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatma arzusunu kararlılıkla sürdürüyorsanız bayramınız kutlu olsun.
''Fikri hür, vicdanı hür'' çocukları, gençleri,''bilim ve fen'' aydınlığında geleceğin teminatı görüyor onlara güzel yarınlar bırakma gayretiyle çalışıyorsanız bayramınız kutlu olsun.
Her karışında şehit kanı olan vatanın bütünlüğüne göz diken ''dahili ve harici düşmanların'' tehlikeli varlığını görüyor, birlik beraberliğe gölge düşürmek isteyenlere karşı ''yurtta barış, dünyada barış'' ilkesine sıkı sıkıya sarılıyorsanız, bayramınız kutlu olsun.
Sizler de o gazi gibi gözlerinizde ışıltı, yüreğinizde coşku ile sonsuza kadar yaşatmak için her türlü fedakarlığa göğüs gererek mutluluk ve gururla ''Yaşasın Cumhuriyet'' diyorsanız Bayramınız Kutlu Olsun.


resim kaynağı:www.atatürk.net sitesidir.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Tuğba, "Şu an itibari ile...Türk Telekom, Arap'ın;Telsim,İngiliz'in; Kuşadası Limanı, İsrailli'nin; İzmir Limanı, Hong Konglu'nun; Araç muayene işi, Alman'ın; Başak Sgorta, Fransız'ın; Adabank,Kuveytli'nin; İETT Garajı Dubaili'nin; Petkim, Ermeni'nin; (Kazak'a sattık dediler. Kazağı bi çıkardık... Ermeni...) Rakı, Amerikalı'nın; Finansbank, Yunanlı'nın; Oyakbank, Hollandalı'nın; Denizbank, Belçikalı'nın; Türkiye Finans, Kuveytli'nin; TEB, Fransız'ın; Cbank İsrailli'nin; MNG Bank, Lübnanlı'nın; Alternatif Bank, Yunanlı'nın; Dışbank, Hollandalı'nın; Şekerbank, Kazak'ın; Yapı Kredi'nin yarısı Amerikalı'nın; Eczacıbaşı İlaç, Çek'in; İzocam, Fransız'ın; Demirdöküm, Alman'ın; Döktaş, Fransız'ın..." (Behiç Kılıç, Halka ve Olaylara Tercüman 02.11.2007 Cuma) Bu yazının tamamını okumanızı ve saklamanızı diliyorum. Türk milleti mutlak surette birlik ve dirlik içinde olacak ve tüm kazanımlarını tek tek geri alacak. Türk'e açılan savaş Türk'ün vatanınadır; varlığınadır... Sevgilerimle...

Cemal Hüseyin Çağlar 
 04.11.2007 0:51
Cevap :
Cemal Hüseyin Bey, ne kadar bilsek te ard arda sıralanınca daha da acı veriyor, hüznü sürekli hale getiriyor. Yazının tamamını okumanın dışında bu paragrafı önümüzdeki günlerde yazacağım blog'da da kullanmak isterim, görmeyenler de öğrensin isteğiyle. Hatta, yorumu okuyan arkadaşların ilgileri doğrultusunda bloglarında yer vermeleri de ne güzel olur . Duyarlı, gerçek, içten paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Sevgi ve saygılarımla.  04.11.2007 23:25
 

Yazılarını okudum bu gece topluca.. Ümmetlikten ulusa geçişi simgeleyen günlerden birini yazdığın bu yazın ne kadar önemli.. yüreği temiz.. abartısız .. Sevgili Arkadaşım...

yucel evren 
 04.11.2007 0:25
Cevap :
Paylaşım ve katkın için teşekkür ederim emekçi arkadaşım. Sevgilerimle.  04.11.2007 23:26
 

eğer lailkik 80 senenin öncesinin laikliğiyse;Daha doğrusu;o anlayış ise, bilim ve fende serbestlik olmaz mehmet altanın dediği gibi. eğer bilim ve fende ilerleml lazım ise önce,içteki solu mazoşistlikten kurttarmak lazım. ondan sonra ne olursa olu,eee,koskoca chpnin milletvekili istanbulu tarikat yuvası sayıyor,cumhurbaşkanının nazik eşine penguen diyor, daha ne diyeyim, al sana bilim ve fen. nutuktan 2 sayfa koparıp suda kaynattığınız zaman soğuk ve laik algınlığına iyi geliyormuş.(engin ardıç)

41 quapot 41 milliyet blogun anarşisti! 
 03.11.2007 19:42
Cevap :
1) Mazoşizm nedir, nerelerde kullanılır 2) Bilim ve fende serbestliğe bugün kü laik düzenin nasıl bir engeli vardır. 3) 80 yıl önceki deyip eleştirdiğiniz laiklik sisteminin nasıl ve kimler tarafından oluşturulduğunu biliyor musunuz? 4) Dilbilgisi ve imla kuralları hakkında ne zaman eğitim almayı düşünüyorsunuz? 5) Kendi fikirlerinizi ne zaman yazacaksınız? Yorumunuz, zihnimde bu soruları oluşturduğu için öncelikle yanıtların önemli olduğunu düşünüyorum.  04.11.2007 23:18
 

Mustafa Kemal Atatürk 1925 yılında Cumhuriyet yönetimini ne güzel ifade etmiş..."Cumhuriyet, ahlaksal erdeme dayanan bir yönetimdir. Cumhuriyet erdemdir. Sultanlık, korku ve tehdide dayanan bir yönetimdir. Cumhuriyet yönetimi, erdemli ve namuslu insanlar yetiştirir. Sultanlık, korkuya, tehdide dayandığı için korkak, alçak, sefil, rezil insanlar yetiştirir. Aradaki fark bunlardan ibarettir." Türk ulusunun Cumhuriyet bayramı kutlu olsun...

Latif 
 31.10.2007 10:16
Cevap :
Bu güzel yoruma ilave edecek ne olabilir sevgili Latif..Cumhuriyet..Sonsuza kadar....Bayramımız Kutlu Olsun. Sevgi ve saygılarımla.  31.10.2007 21:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 126
Toplam yorum
: 909
Toplam mesaj
: 267
Ort. okunma sayısı
: 2309
Kayıt tarihi
: 01.08.06
 
 

Kompozisyon derslerini biraz daha fazla önemsediğim, uzun cümleler kurmaya başladığımdan bu yana sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster