Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Temmuz '07

 
Kategori
Otomobil
Okunma Sayısı
5558
 

Dünden bu güne otomobil

Dünden bu güne otomobil
 

Dünyada ilk otomobil üretimine 18. yüzyılda başlanmış, daha sonra 1900'lü yıllarda ABD' de, 1940'lı yıllarda ise Avrupa' da sırasıyla seri üretimlere geçilmiştir. Otomotiv sanayinin kurulmasıyla birlikte geliştirilmiş olan "Kütlesel üretim" modeli, süreç içerisinde ekonomide ağırlığını arttırmış ve sektörün önder bir güç olarak sanayileşmiş ülkelerde sürükleyici bir niteliğe kavuşmasını sağlamıştır.

Ülkemiz Otomotiv sektörü üretime 1950'li yıllarda başlamıştır. İlk montaj hattı 1954 yılında orduya jip ve kamyonet üretmek amacıyla kurulmuş, 1955'te kamyon ve 1963'te otobüs montajı ile devam etmiştir. Daha sonraki yıllarda binek otomobili üreten montaj fabrikaları (Tofaş-Fiat, Oyak-Renault, Otosan-Ford) imalata geçmiştir. 1966'da ise otomotiv sanayi kendi modellerini geliştirerek montaja başlamış ve Otosan tarafından fiber-glass dolgusuyla "ANADOL" marka yerli otomobil üretilmiştir.

Bu bilgilere dayanarak, geçmişten günümüze doğru bakıldığında otomotiv sektöründeki gelişmeyi sezinlemek hiç de zor değil. Yan sanayi üretimi de yapan otomobil firmalarının Amerikan Filmlerindeki otomobilleri ne zaman yapacaklarını düşünürken buna öncülük eden ilk firma Peugeot firması oldu. Peugeot tasarımcıları otomobil anlayışıyla bir oyun hamuruyla oynar gibi oynayıp, yeniden şekil verdi. Diğer otomobil firmalarının da henüz binek olarak kullanılmasa da bu konuda çalışmaları sürmekte.

Freelance olarak çalışan otomobil tasarımcıları, bu hünerlerini seri yerine araç modifiyelerinde kullansa da, büyük firmalar yaptıkları yeniliklerle pazardaki paylarını koruma çabasında.

Yeniden şekillenmiş araç tiplerinin ne kadar ergonomik olduğu bilinmez ama oldukça şık durdukları kesin. Tabî şuan için sadece estetik açıdan üretilen otomobiller ancak koleksiyonlarda ve fuar alanlarında yerini alabiliyor.


Kaynak : www.mmo.org.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

haklısın aslında.ama ben o kadar pahalı istemezdim.=)

superBoy 
 10.09.2007 8:14
 

öyle lal.günümüzün şartlarında ekonomik durumu malum vatandaşlarımızın.ama o kadarda pahalı arabaya gerenk yok =)) 9-10 bin ytl lik bi araba yeter bana şahsen. ayağını yerden kessin yeterli.değil mi. senin fikrin ne bu konuda. gokhancenker@hotmail.com

superBoy 
 08.09.2007 9:20
Cevap :
Bunun kişilerin giderlerine ayırdıkları bütçeyle alakalı olduğunu düşünüyorum. Yani Eğer Sabancının kızı olsaydım yok baba ben porsche istemem bana clio yeter demezdim...  08.09.2007 11:50
 

Genelde otomobillerlerle erkekler ilgilenir ya, bir bayan dan böyle bir blog okumak şaşırttı beni , ama sevindimde. Elinize sağlık.

stilwater 
 24.07.2007 21:33
Cevap :
Sanırım beni asıl ilgilendiren kısmı, işin tasarım kısmı, ben akıllıca tasarlanan herşeyi seviyorum. Bu bazen bir araba bazen bir bina yada köprü olabilir. Lütfen şaşırmayın...  24.07.2007 23:22
 

Sevgili Ela çok güzel anlatmışsın, ama Türkiye'de otomotide talihsiz bir şekilde seri imalata geçmeyen ama ilk üretilen otomobil Devrim'de unutmamak gerek diye düşünüyorum.Çünkü o üretime geçseydi belki otomotiv sektörünün o dönem en parlak yılıdızı olacaktı..kendine iyi bak sevgi ve saygılarımla..

Mehmet EREN 
 24.07.2007 18:34
Cevap :
Sevgili Mehmet, Türkiye'de üretimine geçilemeyen ne çok şey var. Olsun en azından yedek parça üretebiliyoruz ve gözlük sileceği yapabilecek kadar dahi mucitlerimiz var. Bunun için üzülmemeli ve şükretmeliyiz :))) Sevgiyle kalın...  24.07.2007 23:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 209
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 1663
Kayıt tarihi
: 25.04.07
 
 

Şu an özel bir şirkette, grafiker olarak çalışmaktayım, geçmişte hikaye denemeleri ile başladığım ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster