Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '15

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
161
 

Dünya Basınında Atatürk (3-Son)

Dünya Basınında Atatürk (3-Son)
 

Mecliste Kur’an-ı Kerim fırlatılması olayı

Meclis salonunda Kur’an-ı Kerim fırlatılması bile – Avam Kamarasında bay Ronald  McNeill’in İncil’i yere fırlattığı gibi- dini bütün kesimi çileden çıkarmaya yetmedi. (THE IRISH TIMES İRLANDA, 11 Kasım 1938)

Yakın dönem tarihimizde, Devletin zirvesinde Anayasa kitapçığının fırlatılmasına tanık olmuştuk. Meğerse bir de kutsal kitap fırlatılması olayı varmış.  İrlanda gazetesi bu olayın tarihini ve Kur’an-ı Kerim’in kimin tarafından fırlatıldığını açıklamıyor. Böylesine incitici bir olayın -gerçek olduğunu düşünürsek-  Atatürk karşıtı çevreler tarafından neden kullanılmadığı ise tam bir soru işareti.

Atatürk’ün vefatı sonrasında Atina’da neler oldu?

Bakan Kocias, yetkili makamlara dost ve müttefik Türkiye’nin liderinin cenaze töreninin yapılacağı gün kentte ağır yas ilan edilmesi emrini verdi. Bütün bayraklar yarıya indirilecek ve ortasına siyah fiyonk yerleştirilecek. Ayrıca kentin lambalarına siyah kumaş konulacak. (KATHİMERİNİ YUNANİSTAN, 11 Kasım 1938)

Dünyada kaç lidere, yakın zamanda amansızca savaştığı bir ülke tarafından bu derece bir saygı gösterilmiştir?

Diktatör değildi diyenler de var

Kemal Atatürk’ün şiddete başvurarak yönetimi çökerten ve halkın isteklerini hiçe sayan bir diktatör olmadığını vurgulamamız gerekiyor. (UNIVERSUL ROMANYA, 12 Kasım 1938)

Anlaşılan o ki Rumen gazetesi diktatörlük olayına farklı bir açıdan yaklaşmış.

Mustafa Kemal nasıl sadrazam oldu?

İstanbul’un İngilizler tarafından işgaliyle durum daha da vahim bir hal almıştı. Salih Paşa Kabinesi 1920 Nisanında istifa etmek zorunda kalınca Kemal, San Remo Konferansından kısa bir süre önce, kendini Anadolu’da sadrazam ilan etti. (CAPE TİMES GÜNEY AFRİKA, 11 Kasım 1938)

Güney Afrika gazetesinin bu haberine göre Mustafa Kemal’in unvanlarına “sadrazam” lığı da katmış olduk.

Çift kişilikli bir adam

Bir yanda, yerlerde sürünen bir ülkenin başını göğe erdiren yürekli, idare kabiliyeti tam, -liderden çok- buyurgan bir adam, diğer yanda, her şeyin aşırısına kaçarak sağlığını mahveden bir kumarbaz ve (...) insanlara ve fikirlere sadakat göstermeyen, güzel kadınlar karşısında haşarı, muhaliflerine karşı merhametsiz bir adam. (CAPE TİMES GÜNEY AFRİKA, 11 Kasım 1938)

Aynı gazetenin, Yüzbaşı H.C. Armstrong’u kaynak göstererek paylaştığı bu satırlarda öylesine çirkin tanımlamalar bulunuyor ki bazılarını yazmaya elim varmadı.

Sözün Özü

357 sayfalık bu kitapta Kemal Atatürk’ü onurlandıran satırların yanı sıra zaman zaman dozu kaçan seviyesiz eleştirilerin yer aldığı satırlar da var. Tüm bu yazılanları bir arada okuduğunuzda bir devire, bir yüzyıla damgasını vurmuş bir şahsiyetin Anadolu’nun orta yerinde oluşturduğu kıvılcımı kısa bir sürede nasıl bir yangına dönüştürdüğünü hayretler içinde izleyen –daha çok emperyalist- dünyanın şaşkınlığını görüyoruz. Ki bu şaşkınlık kimi zaman Sezar’ın hakkını Sezar’a verdiği gibi kimi zaman da –özellikle sömürgeci ülkelerin basını- öfkesine yenik düşmüş ve acımasız kalemlerin ithamlarına neden olabiliyor.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 262
Toplam yorum
: 1320
Toplam mesaj
: 253
Ort. okunma sayısı
: 1511
Kayıt tarihi
: 27.09.07
 
 

Anadolu'nun doğusunda sonradan ismi değiştirilen köylerden birinde zemheri zamanına denk gelen bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster