Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Mustafa Orhan Ertuğruloğlu

http://blog.milliyet.com.tr/oertugruloglu

17 Kasım '15

 
Kategori
Yurtdışından Bildiriyorum
Okunma Sayısı
23
 

Dünya basınında kanlı Cuma

Dünya basınında kanlı Cuma
 

Kalbimiz Onlarla Beraber


Kalbimiz onlarla beraber
 
Bu ibareyi Guardian gazetesinden aldım. Buradaki  fotoğraflar da Guardian gazetesinin kapak sayfasında yer almıştı.
 
Paris’teki korkunç terör saldırıları geçtiğimiz hafta sonu dünya basınında bir çok köşe yazısına konu oldu.
 
İngiliz Guardian gazetesi duygu yüklü köşe yazısında “ Her şeyden önce kurbanları konuşalım” diyordu. Yazı “ Feci şiddet eylemlerini izleyen tartışma ve münakaşanın gürültüsü arasında olayın acısının güme gitmesi olasılığı vardır. Paris, Cuma günü günlük yaşamın masum, mutlu akışı içinde ölen 129 kişinin yasını tutuyor….Artık onlar birer ölüdürler, tamamen dehşet verici koşullarda katledilmişlerdir. Zaten Ocak ayındaki ölümcül saldırıda yaralanan Fransız halkı, son olaylardan sağ kurtulanlar ve yaralılar şimdi son katliamın şokunu yaşıyorlar. Kalbimiz onlarla beraber” diye devam ediyordu. 
 
The New York Times, bir dizi köşe yazısında İŞİD’in dünyada geliştirdiği yeni terör stratejisini yansıtıyor. Bir makalede “ Paris’teki terör saldırıları, ondan önce Beyrut’taki çifte bombalama eylemleri ve 31 Ekim’de Sina yarımadasında düşürülen Rus yolcu uçağı İŞİD’in Suriye, Irak ve giderek Libya gibi kontrol ettiği toprakların dışında da Batı’yı vurmaya hazır olduğu yeni bir aşamaya geldiğini gösteriyor” deniyor. Tehdit altındaki ülkelerin karşı karşıya olduğu tehlikelerin büyüklüğü yanında gazete İŞİD’in gerçekleştirdiği saldırıların tahmininin ve önlenmesinin zor olduğuna da işaret ediyor. Yazı “Bununla birlikte Avrupa’nın her bir ülkesinde müslüman yurttaşları ,göçmenleri ve mültecileri şeytanmış gibi gösteren aşırı sağın kaba yabancı düşmanlığı ve milli sınırların kapatılması da yoğunlaşıyor...Fransa’da zaten Avrupa’nın en yoğun terörle mücadele denetimleri yürürlükte. Milli Cephe’nin lideri Marine Le Pen gibi aşırı sağcı milliyetçilerin talep ettikleri ek önlemler diğer benzer eylemleri önlemenin garantisi olmayacağı gibi ,Fransa’nın 5 milyon civarındaki müslüman nufusunun daha da yabancılaşmasına yol açacaktır” sözleriyle sona eriyor.
 
“Bu korkunç eyleme karşı makul yanıt ne olabilir?” başlıklı köşe yazısında Los Angeles Times aynı doğrultuda “ Küçük ancak kararlı bir grup teröristin büyük ölçüde kargaşa çıkartmak ve cinayetler gerçekleştirmek için batı toplumlarının samimiyetinden yararlanması ilk kez olmuyor.Fransa ve Amerika yurttaşlarının özgürlüklerini kısıtlamadan veya sınırlarını kapatmadan bu asimetrik tehdide makul şekilde mukabele yöntemi geliştirmelidir” demiş.
Kanada’da Toronto Star gazetesi de köşe yazısında “ Başbakan Justin Trudeau bu karanlık ve korkunç dönemde kalplerimiz Fransız halkıyla beraberdir diyerek tüm Kanadalılar adına konuştu. Parlamentoya yapılan saldırıda ve diğer saldırılarda biz de terör şokunu duyduk. .Fransa’nın öfkesini ve elemini paylaşıyor ve teörizmle soğuk kanlı bir kararlılıkla mücadele azmini alkışlıyoruz “ diyor
 
Japonya’da yayınlanan Asahi Shimbun gazetesi ise köşe yazısında “yurttaşlara yönelik barbarca şiddet asla mazur gösterilemez “ diyerek uluslararası toplumu “terörün kökünü kazımak için her türlü önlemi desteklemeye “ çağırıyor. Yazı "Terör darbesini yiyen tek ülke Fransa değildir. Her yurttaş, yarın kendi ülkesinin başına da aynı şeyin gelebileceğini bilmelidir” sözleriyle son buluyor.
 
Son makale Hindistan’dan. Hindu gazetesi Paris saldırganlarının “ hedeflerini son derecede soğukkanlı ve dikkatli bir şekilde belirlediğini, yurttaşların ve yabancıların sessiz bir dayanışma içinde bir araya geldiği yerleri seçtiğini kaydetmiş. Makale “Amaç sadece masum insanları öldürmek değil, ondan da öte biz-ötekiler misillemesini tahrik ederek topluma korku salıp insanları ve turistleri günlük alışılmış hareketlerinden ve zevklerinden mahrum etmektir” sözleriyle noktalanmış..
 
Hollanda'nın en büyük tirajlı gazetesi "de telegraaf" dünkü sayısını bu feci katliama ayırmıştı. Siyah çıkan baş sayfada 11 Eylül saldırılarından başlayarak 13 Kasım Paris saldırılarına kadar gerçekleşen kanlı eylemler sırasıyla sayılıyordu. Listede Şarm el Şeyh'te, Mısır'da,Tunus'ta,Bali 'de TÜMÜ DE YABANCILARA KARŞI YAPILAN saldırılara da yer verilmişti. Eylem listesinde maalesef Ankara ve Suruç saldırıları yer almıyordu..
İster istemez The New York Times gazetesinin işaret ettiği Avrupa'daki tehlikeli gelişmeler ve Hint gazetesinin biz-öteki ayrımı aklıma geldi..Bildiğimiz gibi Ankara saldırısını da ,Suruç eylemini de farklı bir örgüt değil ,İŞİD gerçekleştirmişti..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 102
Kayıt tarihi
: 19.05.14
 
 

1964 Yılında Ankara ODTU ve 1971 yılında Birmingham Universitesi'nden mezun oldum..4 yıl TRT'de r..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster