Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Adem Güngör/FETHİYE KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ

http://blog.milliyet.com.tr/ademgungor

02 Ekim '10

 
Kategori
Uzay
Okunma Sayısı
1183
 

Dünya benzeri yeni bir gezegen keşfedildi

Dünya benzeri yeni bir gezegen keşfedildi
 

Resim: Alıntı


İngiliz Guardian gazetesi uzay bilimi açısından çok önemli bir buluşu duyurdu. Yıllardır sorulan, 'Dünya'dan başka hayat var mı sorusuna' acaba bu gezegenle cevap bulunacak mı? 

İşte o haber: 

Gök bilimciler tarafından uzayın, “Goldilocks bölgesi” olarak bilinen noktasında “Gliese 581g” adı verilen bir gezegen keşfedildi. 

Gezegende su olma ihtimalinin çok yüksek olduğu ve Dünya’ya kıyasla atmosferi biraz daha soğuk olan gezegenin yaşama elverişli olabileceği belirtildi. 

Gök bilimcilerin keşfettiği, 'kırmızı cüce' olarak bilinen küçük ve soğuk gök cisimleri sınıfına giren Gliese 581’in, neredeyse Dünya ile aynı büyüklükte olduğu belirtildi. Yıldızın gezegenimize uzaklığı ise 20 ışık yılı, yani yaklaşık 200 trilyon kilometre. 

Yıldızın keşfedildiği ve “Goldilocks bölgesi” olarak bilinen bölge, yüzey sıcaklıklığı suyun oluşumuna izin veren yıldızları barındırıyor. 

California Üniversitesi’nde gök bilimci olan Steven Vogt, “Bu gezegenin yaşama olanak verme olasılığı çok yüksek. Atmosfer sıcaklığı sıvı su oluşumuna olanak verecek şekilde ne çok soğuk ne de çok sıcak. Bu yıldızı keşfetmiş olmamız, aynı bölgede benzer yıldızların da bulunma ihtimalini artırıyor” dedi. 

Eğer Gliese 581’in yaşama olanak veren özelliklere sahip olduğu kesinleşirse, bugüne dek Dünya’nın ardından en çok yaşam olanağı sunan ilk gezegen olacak. Gök bilimciler, Dünya’nın üç ile dört katı daha fazla yoğunluğa sahip Gliese 581’in, kendi Güneş’inin etrafındaki dönüşünü 37 günde tamamladığını belirtti. Kayalık bir yapıya sahip olduğu düşünülen gezegen atmosfere sahip olmasını sağlayacak yerçekimine de sahip. 

Bilim insanları, bugüne dek Güneş Sistemimiz dışında yaşama olanak verebileceğini düşündükleri 400 yıldız keşfetti. Ancak bunların çoğu Jüpiter tarzı yaşama olanak tanımayan gazlardan oluşan gezegenler. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 320
Toplam yorum
: 156
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1699
Kayıt tarihi
: 16.04.09
 
 

Muğla Fethiye doğumluyum. Sanat okulu elektrik bölümü mezunuyum. Tarih ve Kültüre çok önem veriyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster